Annons

Annons

Annons

Min förlossning

Att bli mamma blev de värsta dagarna i Linnéas liv

Mitt i lyckan kämpar Linnea Delén, 30, med förlossningsupplevelsen som hon beskriver som de värsta dagarna i hennes liv. Till slut kom lilla Ronja efter ett akut kejsarsnitt och mer än en vecka av oro, sömnlöshet och flyttar mellan avdelningar och sjukhusen i Malmö och Lund.

Det tog en och en halv vecka från det att Linnea Delén lades in i Malmö tills hon till slut förlöstes och dotter Ronja kom till världen med ett akut kejsarsnitt.

Bild: Pernilla Nielsen Negrén

Annons

– Att bli mamma skulle ju bli den bästa upplevelsen, men blev de värsta dagarna i mitt liv. Bara det är ju en jobbig upplevelse att hantera, säger Linnea Delén, 30, när vi ses hemma i lägenheten på Kirseberg. I stolen bredvid sitter högvinsten, en ständigt leende liten tjej som närmar sig ett halvår.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan