Annons

Annons

Annons

Väder

Kulingvindar vid Kattegatt och snöblandat regn

Den kommande veckan startar blåsig och med mycket nederbörd. SMHI har utfärdat flera vädervarningar om snöfall och kuling.

– Det är väl många som föreställer sig att våren ska komma, men den verkar dröja, säger Lars Knutsson, vakthavande meteorolog på SMHI.

Text

Snöblandat regn i Rosengård vid ett tidigare tillfälle.

Bild: TT

Annons

Måndagens gula vädervarningar om snöfall gäller för stora delar av Svealand, nordligaste Värmland och stora delar av Dalarna samt Västernorrlands och södra Västerbottens kustland. För Skånes del är det främst kulingvindar längs med kusten som ställer till det i båt- och brotrafiken. Det väntas blåsa 15 meter per sekund under måndagen och ungefär lika mycket under tisdagen.

0 kren månad

Skånska Dagbladet Digital 1 mån

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 129 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på skd.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan