Annons

Annons

Annons

Bordtennis: Eslövs AI

Därför väljer svenska juniorlandslaget i pingis att gå gymnasiet i Eslöv – före förbundets skola i Halmstad

Bomben briserade i pingis-Sverige i samband med Sweden Tour i Eslövshallen: Nästan hela juniorlandslaget i bordtennis har nu valt idrottsgymnasiet i Eslöv i stället för förbundets riksidrottsgymnasium i Halmstad. Däribland landets just nu hetaste talang på ungdomssidan William Bergenblock.

Text

Supertalangen William Bergenblock, ”nästa Truls Möregårdh”, har valt att gå idrottsgymnasiet i Eslöv och träna med Eslövs AI.

Bild: Artur Bliding

Annons

William Bergenblock har redan kallats ”den nye Truls Möregårdh” och Truls själv har uttalat sig mycket positivt om 15-åringen:

0 kren månad

Skånska Dagbladet Digital 1 mån

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 129 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på skd.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan