Sport

Skytteligaledarens tre mål frälste Leksand

Max Veronneau slog till med tre mål i Leksands 6–5-seger borta mot Linköping. Arkivbild.
Foto: Ulf Palm/TT
Sport
Sport Max Véronneau har inte vunnit någon skytteliga sedan han var liten.
Men nu har Leksands supervärvning chansen att ta hem den i SHL.
I den sanslösa målfesten borta mot Linköping svarade kanadensaren för tre fullträffar när dalagänget vände och vann med 6–5 efter straffar.

I CHL-slutspelet har Leksand avancerat ända till kvartsfinal mot Frölunda.

Men hemma i SHL var klubben uppe i fyra raka förluster inför mötet mot LHC.

Och det kunde mycket väl ha blivit en femte också – för östgötarna ledde med både 1–0, 2–1, 4–3 och 5–4.

Ändå lyckades gästerna kämpa sig tillbaka varje gång och även vinna med 6–5 efter straffar.

Hattrick

Stor hjälte blev Max Véronneau – som öste in tre av målen, varav det sista som fällde avgörandet och ordnade bonuspoängen.

– En rätt galen och otroligt svängig match. Men vi gav aldrig upp och det var otroligt skönt att bryta vår förlusttrend och vinna igen, ler den 25-årige högerforwarden, värvad från Oskarshamn.

Därmed är kanadensaren uppe i 15 mål och toppar hela skytteligan i SHL.

– Jättekul att bidra och jag älskar att göra mål. Men jag har grymt bra lagkompisar som ger mig lägena. Kolla bara på Carter Campers passning den här matchen. En sådan får jag inte missa.

Jagar Lasch

Frölundas Ryan Lasch leder fortfarande poängligan med sina 29 poäng, där är Max tre efter. Men när det gäller skytteligan är han alltså i topp.

– Jag har aldrig gjort flest mål i någon liga, inte som senior i alla fall. Bara när jag var liten. Skulle jag göra det vore det roligt förstås. Men inget jag åker och funderar över nu och det är ju så långt kvar av säsongen.

Bara två av Leksands matcher i SHL har tvingats avgöras efter straffar hittills i höst – och bägge just mot Linköping.

– Ja, det verkar vara något speciellt när vi möts. Väldigt jämna lag som är svåra att skilja åt. Men vi fick ju stryk på straffarna hemma, så det var viktigt med revansch.

Tappade i försvaret

För LHC bröts också en svit – de hade fyra vinster i följd och fick nu bara med sig en poäng.

Detta trots en superstart med mål efter bara 19 sekunder och ledning större delen av den underhållande rysarfesten.

När Vilmos Gallo tryckte in sitt andra mål fram till 5-4 i sista perioden trodde nog många i den nästan fullsatta arenan på vinst för Linköping.

Men Leksand svarade genom Martin Karlssons kvittering – dubbla fullträffar även för honom – innan en viss superskytt avgjorde.

– Vi inledde med två riktigt bra perioder och efter den andra kändes det som att vi hade kontroll på Leksand, de såg trötta ut. Men då kom de tillbaka igen och i stället fick vi kippa efter andan. En stark offensiv, men vi tummade på för mycket på delar i defensiven, tycker hemmatränaren Klas Östman.

Joakim Löwing/TT

Sport

Kina får spela OS-hockey – trots allt

Det blir kinesisk representation i herrarnas OS-ishockey. Arkivbild.
Foto: Mark Schiefelbein/AP/TT
Sport
Sport

Det har varit osäkert om Kinas herrlandslag ska få delta i hockeyturneringen i OS i Peking.

Men nu står det klart att värdnationen får vara med.

Internationella ishockeyförbundet (IIHF), som i dagarna har haft möten i Zürich, gav på tisdagen grönt ljus för Kina. Normalt sett har OS-arrangören en friplats i samtliga tävlingar, men IIHF har tidigare uttryckt sin oro för det kinesiska herrlandslagets kvalité.

"Rådet har bekräftat att det kommer att stå bakom beslutet som fattades på IIHF:s kongress 2018, vilken gav Kinas herrlandslag en plats i vinterspelen 2022 i kraft av arrangörsland", lyder uttalandet från IIHF.

Det innebär att Norges OS-chanser är borta. Vårt västra grannland, som inte lyckades kvalificera sig via OS-kvalet, hade annars fått platsen på Kinas bekostnad.

Sport

Bo W Takter har gått ur tiden

Bo W Takter tackade högre makter efter Derbysegern med Micko Fripé 1983.
Foto: kanal75
Sport
trav En av svensk travsports allra största har gått ur tiden. Bo William Takter har avlidit i en ålder av 84 år.

Under tisdagen nåddes trav-Sverige av beskedet att Bo William Takter avlidit. Därmed har en av landets främsta travtränare lämnat oss.

Bo William Takter inledde sin karriär inom travet på 1960-talet med Mantorp som hemmabana, men flyttade i slutet av 1970-talet till Skåne och Jägersro. Takter var expert på att förvandla tidigare utdömda hästar till vinnare och blev pionjär bland annat inom barfotakörning.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter övergår prenumerationen till ordinarie pris 119 kr/mån. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill. Vänligen notera att fr.o.m. 14 januari 2022 ansvarar Bonnier News AB för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Bjärsmyr satsar vidare i IFK Göteborg

Mattias Bjärsmyr får fler chanser att umgås med IFK Göteborgs fans. Han spelar ett år till i klubben.
Foto: Stefan Jerrevång/TT
Sport
Sport Mittbacksveteranen Mattias Bjärsmyr spelar minst en säsong till i IFK Göteborg.
Samtidigt är det officiellt klart att isländske anfallaren Kolbeinn Sigthorsson lämnar klubben.

"Mattias är en av våra mest erfarna spelare och han vet vad det innebär att spela i IFK Göteborg. Han har också med sin erfarenhet en viktig roll i att hjälpa våra yngre spelare. Det känns bra att det är klart med förlängningen av hans kontrakt", säger sportchefen Pontus Farnerud till klubbens hemsida.

Bjärsmyr, 35, spelade samtliga 30 allsvenska matcher för Göteborg den här säsongen.

Kolbeinn Sigthorssons kontrakt går ut vid årsskiftet och förlängs inte.

"Kolbeinn var under första delen av säsongen en av våra bästa spelare. Precis som för alla spelare som lämnar oss önskar vi Kolbeinn lycka till i hans fortsatta karriär", säger Pontus Farnerud.

Totalt blev det 21 matcher och fem mål för islänningen i IFK Göteborg.

Henrik Skiöld/TT

Sport

Vinna eller försvinna för Barcelona: "Som en final"

Memphis Depays Barcelona spelar en nyckelmatch borta mot Bayern München på onsdagen. Arkivbild.
Foto: Manu Fernandez/AP/TT
Sport
Sport Nytt avancemang till Champions Leagues åttondelsfinal? Eller fortsatt spel i Europa League till våren?
I morgon avgörs Barcelonas öde.
– Det är som en final, säger anfallaren Memphis Depay inför bortamötet med Bayern München.

Den katalanska storklubben har varit en av giganterna i Champions League efter millennieskiftet. Vid fyra tillfällen har "Barça" plockat hem klubblagsfotbollens mest åtråvärda titel.

Men i år kan äventyret ta slut redan i gruppspelet.

Efter 0–0-resultatet hemma mot Benfica för två veckor sedan är Barcelona i morgon piskat att vinna borta mot redan klara gruppsegraren Bayern München för att säkra avancemang på egen hand. Benfica skuggar nämligen två poäng bakom och går i kraft av bättre inbördes möten med Barcelona – det slutade 3–0 till portugiserna hemma i Lissabon tidigare i höstas – vidare om man vinner hemma mot redan klara gruppjumbon Dynamo Kiev samtidigt som Barcelona inte vinner i München.

– Det är vår sista chans att gå vidare så det är som en final. Vi måste vara väldigt bra förberedda mentalt och ge allt får att nå resultatet vi behöver, säger anfallaren Memphis Depay i en videointervju på FC Barcelonas webbplats.

– Givetvis påverkas vi av vad som händer i Benficas match, men vi måste fokusera på oss själva och åka dit för att vinna matchen, fortsätter nederländaren.

Skulle Barcelona inte lyckas med uppgiften blir det uttåg redan i gruppspelet för första gången sedan säsongen 2000–01.

Värt att notera är att matchen spelas inför tomma läktare på grund av rådande coronarestriktioner i Tyskland.

Mattias Owen/TT

FAKTA

Onsdagens Champions League-matcher

Juventus–Malmö FF, Zenit S:t Petersburg–Chelsea (båda klockan 18.45), Bayern München–Barcelona, Benfica–Dynamo Kiev, Atalanta–Villarreal, Manchester United–Young Boys, Salzburg–Sevilla och Wolfsburg–Lille (samtliga 21.00).

Sport

Sebastian Larsson förlänger med AIK

Sebastian Larsson förlänger kontraktet med AIK. Arkivbild.
Foto: Anders Bjurö/TT
Sport
Sport Sebastian Larsson fyller 37 i juni nästa år. Han gör det som fortsatt allsvensk spelare i AIK.
Han och klubben är överens om ett år till på kontraktet.

"Jag vill verkligen ge det en chans till när vi var så oerhört nära som vi var i år", säger Larsson till klubbens hemsida.

Larsson anslöt till AIK sommaren 2018 efter en lång karriär i ett flertal engelska klubbar.

Han vann SM-guldet redan några månader senare.

Suget efter ett till blev inte mindre efter den nyligen avslutade allsvenska säsongen.

AIK kom tvåa, på samma poäng (59) som mästaren Malmö FF.

"Det känns fantastiskt kul att ha ytterligare en säsong i AIK att se fram emot. Jag vill verkligen ge det en chans till när vi var så oerhört nära som vi var i år och jag fick verkligen en stor boost när vår underbara publik återvände till arenorna igen", säger Larsson.

Sportchefen Henrik Jurelius:

"Sebastian Larssons betydelse för AIK på och utanför planen talar sitt tydliga språk. Jag är otroligt glad och nöjd över att 'Seb' kommer att vara en del av AIK Fotbolls fortsatta utveckling och att vi får se mer av Sveriges bästa högerfot."

Henrik Skiöld/TT

ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Effectory

Så påverkas företagens HR-data av GDPR

Effectory Europeiska unionen införde en ny förordning 2019. Skillnaden på en förordning och en bestämmelse är att en förordning måste införas och en bestämmelse är valfri för varje medlemsland, att införa efter eget önskemål.

GDPR är den senaste förordningen som EU har påfört medlemsländerna. Förordningen reglerar hantering av data och annan typ av information som bland annat rör personuppgifter. Vad betyder detta svenska företag?

Vad är skillnaden på GDPR och dataskyddsförordningen?

På svenska heter den relativt nya förordningen dataskyddsförordningen. Den reglerar i det stora hela all hantering av personuppgifter och ett speciellt avsnitt är avsett för information som klassas som känslig. Alla bolag måste följa förordningen, det har en avgörande effekt för bolag som samlar in information om sina kunder, vilket i princip alla företag som säljer och köper varor gör.

För att kunna vara konkurrenskraftig på marknaden behöver företag samla in information om sin målgrupp. Den förordning som nu gäller i EU innebär att det ska föreligga ett medgivande av alla privatpersoner, som företagen samlar in information omkring och särskilt när det gäller information som förordningen klassar som känslig.

Känslig information är uppgifter som kan spåras till en individ. Det kan exempelvis vara personnummer, adress och namnuppgifter. Men även digital information såsom en IP-adress och liknande.

Påverkas företagens HR-data av förordningen?

De uppgifter som företagen samlar in om sina kunder är viktigt för att kunna skapa en framgångsrik verksamhet rent ekonomiskt. Företagen behöver veta vad kunderna vill ha för att kunna skapa tjänster och produkter som kunderna i sin tur vill köpa och använda.

Även information om företagens egna medarbetare är viktig i förhållande till företagens effektivitet, något som är avgörande för hur konkurrenskraftigt ett företag kan vara på marknaden. Genom att samla in information om personalen kan personalresurserna fördelas på bästa möjliga sätt inom företaget.

På engelska kallas begreppet, inom företagsvärlden, ofta för employee engagement, på svenska resursfördelning eller personalinitiativ, beroende på vad man syftar på specifikt. Praktiskt taget handlar det om att ha rätt typ av personal, med rätt kompetens, som utför rätt typ av arbetsuppgifter. Dataskyddsförordningen fastslår rent juridiskt att all personal ska godkänna att arbetsgivaren kan samla in och spara all den typ av information, som handlar om medarbetarna.

HR-data är information som företag samlar in om sin personal. Det kan exempelvis vara information om utbildningsbakgrund, ålder, meriter och arbetslivserfarenhet. Information kan användas för att fördela företagets personalresurser på ett effektivt sätt. Rent praktiskt kan det innebära att personalens kompetens inte används till fullo.

Varför är HR-data viktigt?

Konkurrensen på marknaden blir allt hårdare för företagen och det ställer allt högre krav på att vara konkurrenskraftig. I förhållande till konkurrenskraftighet kan HR-data ha en avgörande roll för många bolag. Sänkta priser till konsumenterna är inte alltid ett möjligt alternativ eller svaret på att bli ett konkurrenskraftigt företag – alternativet kan vara att ta del av employee engagement index, som ger en tydlig överblick över de personalresurser som finns att tillgå.

Med den informationen kan bolagen nämligen omfördela resurserna och därmed effektivisera processerna inom företaget. Det gör det möjligt att profitera på de resurser som redan finns inom bolaget, vilket sannolikt leder till att utgifter och kostnader minimeras.

Sport

Bellingham bötfälls för domarkommentar

Jude Bellingham bötfälls för kommentarer han riktade mot domaren efter matchen mot Bayern München. Arkivbild.
Foto: Martin Meissner/AP/TT
Sport
Sport Unge mittfältaren Jude Bellingham i Borussia Dortmund får böta motsvarande 400 000 kronor för att ha fällt kommentarer om domaren efter matchen mot Bayern München.
Det tyska fotbollsförbundet straffar honom för "osportsligt uppträdande".

18-årige Jude Bellingham, till vardags i Borussia Dortmund, var inte nöjd med domaren efter lördagens hemmaförlust mot Bayern München i Bundesligafotbollen.

Han riktade flera kommentarer mot domaren Felix Zwayer och menade att två viktiga domslut gick emot Dortmund. Det ena resulterade i en straff för Bayern München.

"Titta på flera beslut som gjordes i matchen. Om du ger en domare som förr har riggat matcher, och ger honom den största matchen i Tyskland, vad förväntar du dig?", sade Bellingham till norska Viaplay efter matchen.

Nu straffas han av det tyska fotbollsförbundet för kommentarerna och får böta motsvarande 400 000 kronor.

Bellingham syftade att Felix Zwayer 2006 blev avstängd av fotbollsförbundet under sex månader för att ha varit involverad som assisterande domare i riggade matcher.

Dortmund säger i ett uttalande deras spelare accepterar straffet.

Bellingham slipper dock avstängning från spel ligan och är därför tillgänglig när Dortmund möter Bochum på lördag.

Sport

Hårt jobbande Bryggman förtjänar sin plats

Ishockeyspelare
Foto: Andreas Hillergren/TT
Sport
Ishockey Malmö Redhawks sladdar i tabellen. På onsdagen har laget chans till ett trendbrott, när Örebro gästar arenan.

Den storväxte forwarden Lars Bryggman har varit ute i kylan ett tag. Men när han väl fått chansen igen, så har han förvaltat den på bästa sätt. Det har blivit fyra mål mot Timrå och Skellefteå.

Norrlänningen har trivts förträffligt på bortaturnén, även om det blev en mycket klen utdelning rent poängmässigt för rödhökarna.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter övergår prenumerationen till ordinarie pris 119 kr/mån. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill. Vänligen notera att fr.o.m. 14 januari 2022 ansvarar Bonnier News AB för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Laddar om efter guldet: "Avsluta snyggt och bra"

Martin Olsson efter SM-guldet i lördags. Arkivbild.
Foto: Anders Bjurö/TT
Sport
Sport Från guldfirande till Champions League-avslutning borta mot Juventus.
Inga problem, tycker Malmö FF:s landslagsback Martin Olsson:
– Det är bara att gå ut och njuta. Vi måste avsluta det här snyggt och bra.

Fyra dygn efter SM-guldfesten hemma i Malmö är det dags för MFF att knyta ihop en framgångsrik säsong.

Champions League-platsen var kronan på verket även om resultaten där kanske inte gett upphov till några större utsvävningar. Nu ska punkten sättas mot Juventus på bortaplan i Turin.

– Jag tycker vi har gjort bra ifrån oss i hemmamatcherna, men vi hade velat göra det mycket bättre i bortamatcherna. Det är bra för erfarenheten inför nästa år om vi går till Champions League igen, säger Olsson på en digital presskonferens.

"Har varit grymt"

Ytterbacken kom från Häcken till MFF under sommaruppehållet och kan inte klaga på utvecklingen.

– Det har varit grymt, jag har alltid velat spela i Champions League. Ser man det så kan det inte bli bättre, Champions League och SM-guld.

Backkollegan Niklas Moisander lyfter fram upplevelsen kring SM-guldet i lördags.

– Jag har vunnit mästerskap tidigare, men att fansen kommer in på planen var ganska coolt. Det visar hur stort fotboll är i Sverige, säger han.

Malmö FF, klar som gruppjumbo, tog sin första CL-poäng och gjorde sitt första mål i senaste hemmamatchen mot Zenit S:t Petersburg (1–1). En match som ändå slutade på ett frustrerande sätt när gästerna kvitterade på en omdiskuterad straff på tilläggstid.

Skickar en hälsning

Nu väntar ett Juventus som kan lugga Chelsea på gruppsegern och vann med 3–0 i Malmö. Men den italienska storklubben har haft det motigt i ligaspelet och i helgen hamnade anfallsstjärnan Alvaro Morata och tränaren Massimiliano Allegri i en hård ordväxling.

– Det händer ganska mycket i fotbollen och man kan tjafsa någon gång med tränaren, det är inte så stor grej, man går vidare ganska snabbt. Det stör säkert inte laget, säger Martin Olsson.

Han hade hoppats få möta landslagskompisen Dejan Kulusevski, men den svenske anfallaren missar matchen sedan han opererats för en akut bihåleinflammation orsakad av tandproblem.

– Oj då, jag får skicka i väg ett sms att han ska krya på sig. Vi snackade under förra samlingen att vi skulle försöka ses, säger Olsson.

Göran Sundberg/TT

Förhandsvisning på nästa artikel
NÄSTA ARTIKEL