Sport

HK Ankaret har trotsat skador och sjukdomar

Handbollstränare
Foto: Peter Lindblad
Sport
Handboll HK Ankaret ligger just nu på kvalplats till allsvenskan. Trots skador och sjukdomar så har Lommalaget en förlustfri svit på sex raka matcher utan någon förlust.

Efter käftsmällen i premiären, 21-32 på bortaplan mot Fjärås, så har Ankaret sakta men säkert rest sig. Just nu så parkerar man på tredje plats i division 1-tabellen.

– Vi har inte förlorat sedan dess, tagit fyra segrar och spelat två oavgjorda. Men vi känner oss inte helt nöjda spelmässigt ändå. Det är fortfarande lite för svajigt under matcherna, och vi behöver bli jämnare, säger tränaren Per-Albin Borhammar.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter övergår prenumerationen till ordinarie pris 119 kr/mån. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill. Vänligen notera att fr.o.m. 14 januari 2022 ansvarar Bonnier News AB för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Kävlinge krossade jumbon

En bordtennisspelare i aktion
Foto: Jonny Nilsson/arkiv
Sport
Kävlinge
Bordtennis Formstarka BTK Kävlinge tog på tisdagen sin tredje raka seger i Pingisligan då jumbon Falkenbergs BTK kördes över med maximala 4-0.

– Det är fantastiskt trevligt. Mycket, mycket roligt att vi lyckades vinna med 4-0, konstaterade lagledaren Stefan Carlbom efter drabbningen i Korsbackahallen.

– Vi hade goda förhoppningar om seger och presterade verkligen på topp. Samtliga spelade jättebra.

Polacken Robert Floras vann två matcher, japanen Shoma Nishihara och belgaren Yannick Vostes var sin.

– Just nu flyter det på bra. Vi är som ett självspelande piano, myste Carlbom.

På tisdag väntar en ny hemmadrabbning mot tabelltvåan Halmstad BTK.

Sport

Kina får spela OS-hockey – trots allt

Det blir kinesisk representation i herrarnas OS-ishockey. Arkivbild.
Foto: Mark Schiefelbein/AP/TT
Sport
Sport

Det har varit osäkert om Kinas herrlandslag ska få delta i hockeyturneringen i OS i Peking.

Men nu står det klart att värdnationen får vara med.

Internationella ishockeyförbundet (IIHF), som i dagarna har haft möten i Zürich, gav på tisdagen grönt ljus för Kina. Normalt sett har OS-arrangören en friplats i samtliga tävlingar, men IIHF har tidigare uttryckt sin oro för det kinesiska herrlandslagets kvalité.

"Rådet har bekräftat att det kommer att stå bakom beslutet som fattades på IIHF:s kongress 2018, vilken gav Kinas herrlandslag en plats i vinterspelen 2022 i kraft av arrangörsland", lyder uttalandet från IIHF.

Det innebär att Norges OS-chanser är borta. Vårt västra grannland, som inte lyckades kvalificera sig via OS-kvalet, hade annars fått platsen på Kinas bekostnad.

Sport

Bo W Takter har gått ur tiden

Bo W Takter tackade högre makter efter Derbysegern med Micko Fripé 1983.
Foto: kanal75
Sport
trav En av svensk travsports allra största har gått ur tiden. Bo William Takter har avlidit i en ålder av 84 år.

Under tisdagen nåddes trav-Sverige av beskedet att Bo William Takter avlidit. Därmed har en av landets främsta travtränare lämnat oss.

Bo William Takter inledde sin karriär inom travet på 1960-talet med Mantorp som hemmabana, men flyttade i slutet av 1970-talet till Skåne och Jägersro. Takter var expert på att förvandla tidigare utdömda hästar till vinnare och blev pionjär bland annat inom barfotakörning.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter övergår prenumerationen till ordinarie pris 119 kr/mån. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill. Vänligen notera att fr.o.m. 14 januari 2022 ansvarar Bonnier News AB för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Bjärsmyr satsar vidare i IFK Göteborg

Mattias Bjärsmyr får fler chanser att umgås med IFK Göteborgs fans. Han spelar ett år till i klubben.
Foto: Stefan Jerrevång/TT
Sport
Sport Mittbacksveteranen Mattias Bjärsmyr spelar minst en säsong till i IFK Göteborg.
Samtidigt är det officiellt klart att isländske anfallaren Kolbeinn Sigthorsson lämnar klubben.

"Mattias är en av våra mest erfarna spelare och han vet vad det innebär att spela i IFK Göteborg. Han har också med sin erfarenhet en viktig roll i att hjälpa våra yngre spelare. Det känns bra att det är klart med förlängningen av hans kontrakt", säger sportchefen Pontus Farnerud till klubbens hemsida.

Bjärsmyr, 35, spelade samtliga 30 allsvenska matcher för Göteborg den här säsongen.

Kolbeinn Sigthorssons kontrakt går ut vid årsskiftet och förlängs inte.

"Kolbeinn var under första delen av säsongen en av våra bästa spelare. Precis som för alla spelare som lämnar oss önskar vi Kolbeinn lycka till i hans fortsatta karriär", säger Pontus Farnerud.

Totalt blev det 21 matcher och fem mål för islänningen i IFK Göteborg.

Henrik Skiöld/TT

Sport

Vinna eller försvinna för Barcelona: "Som en final"

Memphis Depays Barcelona spelar en nyckelmatch borta mot Bayern München på onsdagen. Arkivbild.
Foto: Manu Fernandez/AP/TT
Sport
Sport Nytt avancemang till Champions Leagues åttondelsfinal? Eller fortsatt spel i Europa League till våren?
I morgon avgörs Barcelonas öde.
– Det är som en final, säger anfallaren Memphis Depay inför bortamötet med Bayern München.

Den katalanska storklubben har varit en av giganterna i Champions League efter millennieskiftet. Vid fyra tillfällen har "Barça" plockat hem klubblagsfotbollens mest åtråvärda titel.

Men i år kan äventyret ta slut redan i gruppspelet.

Efter 0–0-resultatet hemma mot Benfica för två veckor sedan är Barcelona i morgon piskat att vinna borta mot redan klara gruppsegraren Bayern München för att säkra avancemang på egen hand. Benfica skuggar nämligen två poäng bakom och går i kraft av bättre inbördes möten med Barcelona – det slutade 3–0 till portugiserna hemma i Lissabon tidigare i höstas – vidare om man vinner hemma mot redan klara gruppjumbon Dynamo Kiev samtidigt som Barcelona inte vinner i München.

– Det är vår sista chans att gå vidare så det är som en final. Vi måste vara väldigt bra förberedda mentalt och ge allt får att nå resultatet vi behöver, säger anfallaren Memphis Depay i en videointervju på FC Barcelonas webbplats.

– Givetvis påverkas vi av vad som händer i Benficas match, men vi måste fokusera på oss själva och åka dit för att vinna matchen, fortsätter nederländaren.

Skulle Barcelona inte lyckas med uppgiften blir det uttåg redan i gruppspelet för första gången sedan säsongen 2000–01.

Värt att notera är att matchen spelas inför tomma läktare på grund av rådande coronarestriktioner i Tyskland.

Mattias Owen/TT

FAKTA

Onsdagens Champions League-matcher

Juventus–Malmö FF, Zenit S:t Petersburg–Chelsea (båda klockan 18.45), Bayern München–Barcelona, Benfica–Dynamo Kiev, Atalanta–Villarreal, Manchester United–Young Boys, Salzburg–Sevilla och Wolfsburg–Lille (samtliga 21.00).

ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Smartstudies

Ökat intresse för läxhjälp i Skåne

SmartStudies Allt fler skånska familjer vill ha läxhjälp.

Det beskriver läxhjälpsföretaget SmartStudies som menar att intresset ökar i de flesta av de skånska kommunerna.

Fram till 2015 var det möjligt att få RUT-avdrag för läxhjälp. Men även fast RUT-avdraget för läxhjälp har avskaffats, så har det fortsatt funnits ett stort intresse för att anlita privat läxhjälp. SmartStudies är ett företag som särskilt profilerat sig på mattehjälp. SmartStudies identifierar att intresset för läxhjälp ökat avsevärt bland de skånska kommunerna, det gäller läxhjälp både för elever i grundskolan- och gymnasieskolan. Men SmartStudies får också in förfrågningar om att hjälpa elever med exempelvis tekniker för uppsatsskrivande, men även om att hjälpa elever med kurser på avancerad nivå på högskolor och universitet.

Undervisning både fysiskt och online

SmartStudies erbjuder både läxhjälp fysiskt, hemma hos eleven eller på ett bibliotek eller på annan plats. Men också digital studiehjälp, vilket det nu finns en stor efterfrågan på med anledning av Coronavirusets spridning. Det finns även elever och familjer som efterfrågar kombinationer av fysisk och digital studiehjälp. Ett annat företag som erbjuder mattehjälp både fysiskt och digitalt är Allakando, läs mer om Allakando läxhjälp här.

Läxhjälp som leder till förbättrade kunskapsresultat

Läxhjälp är en beprövad metod för att höja en elevs kunskapsresultat. Självstudier är bra, nyttigt och oundgängligt, men forskningen är samtidigt tydlig med att en av de viktigaste faktorerna för att en elev ska lära sig så mycket som möjligt i skolan är att den får tillbringa så mycket tid som krävs med en ämneskunnig lärare. Svenska elever har dessutom mindre undervisningstid än elever i jämförbara länder och läxhjälp kan på så sätt vara en möjlighet att få mer tid med en kunnig lärare. 9 av 10 av SmarStudies elever höjer sina betyg efter slutförd undervisning.

Privatlärare som kan ämnena och pedagogiken

En förklaring till att SmartStudies privatundervisning har varit så framgångsrik är att de har varit noggranna med att rekrytera de bästa privatlärarna. För att bli anställd som privatlärare, eller mattelärare, hos SmartStudies ska du genomgå en lång rekryteringsprocess som innefattar flertalet intervjuer, tester och en mycket noggrann referenstagning. SmartStudies ställer höga krav på att personen har en bra pedagogisk förmåga och djupa kunskaper i de ämnena som han eller hon ska undervisa i - för det är det som i slutändan avgör läxhjälpens kvalitet. Många av privatlärarna är studenter på framstående utbildningar på exempelvis Lunds Tekniska Högskola, Chalmers OCH Kungliga Tekniska Högskolan.

Ett upplägg som passar dig

SmartStudies anpassar ett upplägg på undervisningens som passar dig och din familj. Undervisningen kan ges i de allra flesta ämnena och oavsett var du bor i Skåne, eller var du bor i landet. Om du vill veta mer om SmartStudies läxhjälp, klicka här.

Sport

Sebastian Larsson förlänger med AIK

Sebastian Larsson förlänger kontraktet med AIK. Arkivbild.
Foto: Anders Bjurö/TT
Sport
Sport Sebastian Larsson fyller 37 i juni nästa år. Han gör det som fortsatt allsvensk spelare i AIK.
Han och klubben är överens om ett år till på kontraktet.

"Jag vill verkligen ge det en chans till när vi var så oerhört nära som vi var i år", säger Larsson till klubbens hemsida.

Larsson anslöt till AIK sommaren 2018 efter en lång karriär i ett flertal engelska klubbar.

Han vann SM-guldet redan några månader senare.

Suget efter ett till blev inte mindre efter den nyligen avslutade allsvenska säsongen.

AIK kom tvåa, på samma poäng (59) som mästaren Malmö FF.

"Det känns fantastiskt kul att ha ytterligare en säsong i AIK att se fram emot. Jag vill verkligen ge det en chans till när vi var så oerhört nära som vi var i år och jag fick verkligen en stor boost när vår underbara publik återvände till arenorna igen", säger Larsson.

Sportchefen Henrik Jurelius:

"Sebastian Larssons betydelse för AIK på och utanför planen talar sitt tydliga språk. Jag är otroligt glad och nöjd över att 'Seb' kommer att vara en del av AIK Fotbolls fortsatta utveckling och att vi får se mer av Sveriges bästa högerfot."

Henrik Skiöld/TT

Sport

Bellingham bötfälls för domarkommentar

Jude Bellingham bötfälls för kommentarer han riktade mot domaren efter matchen mot Bayern München. Arkivbild.
Foto: Martin Meissner/AP/TT
Sport
Sport Unge mittfältaren Jude Bellingham i Borussia Dortmund får böta motsvarande 400 000 kronor för att ha fällt kommentarer om domaren efter matchen mot Bayern München.
Det tyska fotbollsförbundet straffar honom för "osportsligt uppträdande".

18-årige Jude Bellingham, till vardags i Borussia Dortmund, var inte nöjd med domaren efter lördagens hemmaförlust mot Bayern München i Bundesligafotbollen.

Han riktade flera kommentarer mot domaren Felix Zwayer och menade att två viktiga domslut gick emot Dortmund. Det ena resulterade i en straff för Bayern München.

"Titta på flera beslut som gjordes i matchen. Om du ger en domare som förr har riggat matcher, och ger honom den största matchen i Tyskland, vad förväntar du dig?", sade Bellingham till norska Viaplay efter matchen.

Nu straffas han av det tyska fotbollsförbundet för kommentarerna och får böta motsvarande 400 000 kronor.

Bellingham syftade att Felix Zwayer 2006 blev avstängd av fotbollsförbundet under sex månader för att ha varit involverad som assisterande domare i riggade matcher.

Dortmund säger i ett uttalande deras spelare accepterar straffet.

Bellingham slipper dock avstängning från spel ligan och är därför tillgänglig när Dortmund möter Bochum på lördag.

Sport

Hårt jobbande Bryggman förtjänar sin plats

Ishockeyspelare
Foto: Andreas Hillergren/TT
Sport
Ishockey Malmö Redhawks sladdar i tabellen. På onsdagen har laget chans till ett trendbrott, när Örebro gästar arenan.

Den storväxte forwarden Lars Bryggman har varit ute i kylan ett tag. Men när han väl fått chansen igen, så har han förvaltat den på bästa sätt. Det har blivit fyra mål mot Timrå och Skellefteå.

Norrlänningen har trivts förträffligt på bortaturnén, även om det blev en mycket klen utdelning rent poängmässigt för rödhökarna.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter övergår prenumerationen till ordinarie pris 119 kr/mån. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill. Vänligen notera att fr.o.m. 14 januari 2022 ansvarar Bonnier News AB för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
Förhandsvisning på nästa artikel
NÄSTA ARTIKEL