Sport

Lugi vidare i cupen

En handbollsspelare i aktion
Foto: Adam Ihse/TT/arkiv
Sport
Lund
Handboll Lugi HF är vidare till kvartsfinal i Svenska cupen efter en 36-29 (19-14)-triumf i den andra åttondelsfinalen borta mot allsvenska HK Varberg.

– Viktigt för oss att få vinna och gå vidare. Det var ett tag sedan, konstaterade tränaren Marc Uhd och syftade på nederlagen mot Hammarby och Ankaret samt 28-28 i första cupmötet med Varberg.

Lugi hamnade i 0-2-underläge på de tre kontringsstraffarna, men vände sedan till 3-2-ledning innan Varberg återtog initiativet och hade såväl 4-3 som 5-4 i hemmahallen.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Asllani missar VM-kval – borta till november

Kosovare Asllani är knäskadad. Arkivbild.
Foto: Jonas Ekströmer/TT
Sport
Sport Kosovare Asllanis knäskada gör att hon missar nästa VM-kvalmatch, mot Irland.
"Jag är tyvärr borta till november på grund av en ligamentskada i mitt knä", skriver hon på Instagram.

Asllani åkte på en smäll mot höger knä och byttes ut i halvtid när hennes Real Madrid spelade oavgjort, 1–1, mot Granadilla i helgen och tog säsongens första La Liga-poäng.

På tv-bilder sågs den svenska landslagsmittfältaren gå runt på läktarplats och halta med en ispåse fasttejpad på knäet.

Nu skriver hon på Instagram att hon fick skadan genom en farlig tackling.

"Min åsikt är att vi spelare måste skyddas bättre på planen för att undvika allvarliga skador orsakade av riskfyllda tacklingar", skriver hon.

"Är motiverad att komma tillbaka så snart som möjligt."

Sverige möter Irland i VM-kvalet den 21 oktober. Och fem dagar senare möter man Skottland i en landskamp. Om Asllanis egen prognos gällande skadan stämmer missar hon båda matcherna. Sverige har sedan två VM-kvalmatcher i november, den 25:e mot Finland och den 30:e mot Slovakien. Det återstår att se om Asllani kan vara tillbaka då.

Real Madrid ligger på 14:e plats i den spanska högstaligan med en poäng på tre spelade matcher.

Sport

Svårt läge för publikfavoriten

Campo Bahia startar igen hemma på Jägersro - men kan få svårt att vinna den här gången.
Foto: kanal75
Sport
trav Publikfavoriten Campo Bahia kommer till start när Jägersro kör en V86-omgång tillsammans med Solvalla på onsdagen. Men det är en favorit i fara.

Det blev galopp och en blygsam femteplats för Campo Bahia i sin återkomst förra veckan och när det nu är dags för start igen sker det från bakspår på opassande kort distans och Conrad Lugauer ligger lågt i förhandsintervjuerna - det handlar i första hand om att få hästen i form igen och det kan mycket väl vara så att stallets andra häst Night Brodde vinner V86-5 i stället.

Det bjuds på riktigt fina lopp överlag. På Jägersro avgörs bland annat Breeders Course-finalen för tvååringar men internationella gästspel och till exempel dyker Jean-Pierre Dubois upp.

För att fira att publikrestriktionerna släppts bjuder Jägersro på såväl entrépriset som tårta och bubbel.

Spikarna hittar vi en på vardera banan. Men det är en svår omgång, så det blir två chansspikar.

Första start 18.27.

V5 lopp 3-7.

V86 lopp 6-9 Jägersro, lopp 7-10 Solvalla.

Lopp 1: 7 Emperor Godiva - 9 Aristoteles Face - 5 Days Go By outs. 6 Forever My Queen

Lopp 2: 7 Michelot - 2 Invisible Sun - 8 Grappa Boy outs. 10 Celine

Lopp 3: 5 Nugget Zon - 4 Only Angelica OC - 1 Jocashi outs. 3 Only Cash OC

Lopp 4: 4 Kilmister Boko - 7 Hellacopters - 5 Oliver P Hill outs. 6 Diesel DK

Lopp 5: 3 Zola Love - 7 Beware Kronos - 1 Bravo Tessla outs. 4 Nashy Håleryd

Lopp 6: 3 Zanardi Grif - 9 Velten Red Red Red - 4 Riley SW outs. 6 Henri Sisu

Lopp 7: 4 Hepburn - 3 Gio Cash - 2 Urban Africa outs. 1 Jazzy Dancer

Lopp 8: 3 Night Brodde - 8 Zarenne Fas - 9 Campo Bahia outs. 4 Wild Love

Lopp 9: 6 Valour Kronos - 3 Unico Broline - 2 Ornello outs. 7 Hat Trick

Lopp 10: 8 Camelot As - 5 Global Comission - 7 Cash Heavy outs. 9 Hawker Typhoon

Tipsen Solvallas V86-lopp:

Solvalla lopp 7: 5 Sashay Kemp - 3 Keely Qeen ER - 4 Viveur Bi outs. 1 Break Through

Solvalla lopp 8: 7 Fröken Fräken - 12 Kawana - 6 Bottnas Felicia outs. 5 OM Gemma Struken: 9 The Fastlove

Solvalla lopp 9: 5 Blu Di Prussia - 6 Qvanting Indika - 2 Holy Ground outs. 7 Listas Marion

Solvalla lopp 10: 3 Imhatra Am - 8 Breeze - 1 Aranka Fave outs. 4 Black Magic Eyes

V5-förslaget, Jägersro, 360 rader

Avd 1: 2 Invisible Sun, 7 Michelot, 8 Grappa Boy, 9 Eagle Rock, 10 Celine (6-3)

Avd 2: 5 Nugget Zon (4-1)

Avd 3: 4 Kilmister Boko, 5 Oliver P Hill, 6 Diesel DK, 7 Hellacopters (2-1)

Avd 4: 3 Zola Love, 4 Nashy Håleryd, 7 Beware Kronos (1-8)

Avd 5: 1 Coijito, 3 Zanardi Grif, 4 Riley SW, 6 Henri Sisu, 8 Joker of Steel, 9 Velten Red Red Red (7-5)

V86-förslaget, 1920 rader/480 kronor

Avd 1: 1 Coijito, 3 Zanardi Grif, 4 Riley SW, 6 Henri Sisu, 8 Joker of Steel, 9 Velten Red Red Red (7-5)

Avd 2: 1 Break Through, 3 Keely Qeen ER, 4 Viveur Bi, 5 Sashay Kemp (11-10)

Avd 3: 4 Hepburn (3-2)

Avd 4: 7 Fröken Fräken, 12 Kawana (6-5)

Avd 5: 3 Night Brodde, 4 Wild Love, 8 Zarenne Fas, 9 Campo Bahia (6-2)

Avd 6: 5 Blu Di Prussia ((6-2)

Avd 7: 3 Unico Broline, 6 Valour Kronos (7-2)

Avd 8: 1 Aranka Face, 3 Imhatra Am, 4 Black Magic Eyes, 7 Cintra, 8 Breeze (6-9)

Sport

Klubbchef byter handboll mot padel

Patrik Bengtsson slutar vid årsskiftet tjänsten som klubbchef i Lugi.
Foto: Lugi HF
Sport
HANDBOLL Patrik Bengtsson tackar för sig som klubbchef i Lugi. Han lämnar ett handbollsuppdrag för att ta sig an en ny utmaning i en annan sport, padel.

– Det har varit en ära att få jobba i en av Sveriges mest framgångsrika föreningar, uppger han i ett pressmeddelande från Lugi.

Patrik Bengtsson lämnar, efter tre månaders uppsägningstid, sitt uppdrag som klubbchef för i Lugi HF för ett nytt uppdrag som VD för NPT Challenger AB, som driver Sveriges främsta padeltour, Eurofinans Invitational.

Patrik Bengtsson kom till Lugi 2016 och blev klubbchef i en då nyskapad roll.

Tillsammans med den då nytillträdda ordföranden Peter Andersson påbörjade Bengtsson ett tydligt utvecklingsuppdrag som innebar en professionaliseringsresa med två fokusområden i organisation och ekonomi.

– Jag drivs av hjärta och lust i allt jag gör och de senaste fem åren har varit oerhört lustfyllda samtidigt som de senaste 18 månaderna nog varit något av det mest utmanande som både jag och Lugi upplevt, hävdar Patrik Bengtsson.

– Jag är väldigt glad och stolt över att ha hjälpt till att skapa framtida förutsättningar för ännu större framgångar både på och utanför planen. Men det är också med stor glädje jag har bestämt mig röra mig vidare och tillsammans med Eurofinans fortsätta att utveckla padelsporten i Sverige.

– Patriks insats för att stärka klubbens ekonomi och utveckla dess organisation har varit helt avgörande för att vi står där vi är i dag. Att vi kom helskinnade ut ur pandemin har vi till stora delar Patrik att tacka för. Hans nyfikna driv, säljande personlighet och exceptionella arbetsförmåga har starkt bidragit till klubbens professionaliseringsresa som ännu pågår, påstår Karl Löfmark, Lugis ordförande.

Sport

Kristensson avslutar VM-året med Rally Finland

Tom Kristensson i full karriär framåt i Rally Estonia. Den kommande helgen kör han VM-rallyt i Finland.
Foto: M-Sport Media
Sport
RALLY SMK Hörbys Tom Kristensson, med jämtlänningen David Arhusiander som co-driver, står den kommande helgen på startlinjen i årets femte och sista VM-deltävling, Rally Finland.

Från Rally Finland har Kristensson goda minnen från. Det var här som han 2019 säkrade segern i JWRC-klassen.

WRC Secto Automotive Rally Finland, som är det officiella namnet, skulle ha gått i början av augusti, men har i coronapandemins spår flyttats till kommande helg.

Huvudort är som vanligt Jyväskylä, knappt 30 mil norr om Helsingfors. Rallyt hade förr namnet ”De 1 000 sjöarnas rally” och har även genom åren fått epitetet ”Formel 1 på grus” på grund av de breda och snabba vägarna. På senare år har man dock bytt ut vissa sträckor till lite smalare och mer tekniska. Dock är tävlingen fortfarande en av de snabbaste i VM-serien, med många spektakulära hopp.

Årets tävling inleds på fredagsmiddagen med startsträckan Harju inne i Jyväskylä. Totalt ska 19 specialsträckor på 29 mil avverkas. Rallyts avslutas på söndag med den berömda sträckan Ruuhimäki 2, också kallad Powerstage.

SMK Hörbys Tom Kristensson och co-drivern David Arhusiander, Jämtlands MK, gör i Finland sin sista start i årets VM-serie i WRC 2-klassen, detta eftersom de valt att avstå tävlingen i Spanien i mitten av oktober och även en eventuell tävling i Monza i Italien senare i höst.

Tom och David generalrepeterade den gångna helgen i SM-tävlingen Skilling 500 i Småland. Ekipaget tävlade i en inhyrd Ford Fiesta från italienska JME Rally Team. Man tvingades dock bryta på den 13:e sträckan, den tredje från slutet.

– Tog höjd i en sväng för passage av en smal bro, men kom ut i lösgrusen och gled i relativt låg fart in i broräcket och förstörde en bärarm, berättar Tom i ett pressmeddelande.

– Vi låg då på en stabil tredjeplats totalt, efter segraren PG Andersson och Pontus Tideman, trots en punktering i slutet på en av sträckorna. Jag är ändå väldigt nöjd med tävlingen, eftersom jag fick en känsla i körningen som jag inte haft tidigare i år, det var verkligen kul att köra.

Nu ser Kristensson fram emot Finland:

– Rally Finland är min favorittävling, speciellt efter min seger i JWRC-klassen 2019, och jag gillar typen och karaktären på vägarna. Vi tar med oss känslan och erfarenheten från Skillingaryd och ser verkligen fram emot tävlingen med tillförsikt.

Sport

Mästarmöte ingår i kontinenternas samarbete

Europamästaren Italien möter Argentina i en match nästa år. Arkivbild.
Foto: Laurence Griffiths/AP/TT
Sport
Sport

Fotbollsförbunden i Europa och Sydamerika startar ett samarbete som bland annat innebär att mästarlagen i EM och Copa América ska mötas.

Första matchen blir mellan årets mästare Italien och Argentina i juni nästa år.

I det nya samarbetet ingår även damfotboll, ungdomsfotboll och futsal samt utbyte av domare och träningsmetoder.

ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Bostadslistan

Priset per kvadratmeter för hyresrätter varierar stort på olika platser i Sverige

BOSTADSLISTAN Bostadslistan har tillsammans med Bostadshub gjort en stor undersökning av Sveriges dyraste och billigaste kvadratmeter under 2019. Skillnaderna var naturligtvis stora beroende på storleken på staden i fråga, men ett intressant fynd är att det var över 300% dyrare att bo i hyresrätt i Stockholm än i Åmål.

Kvadratmeterpriset för en hyresrätt kan variera från endast 85 kronor upp till hela 629 kronor på olika platser i Sverige. Det visar en ny undersökning utförd av Bostadslistan och Bostadshub, två sökmotorer för hyresrätter på den Svenska marknaden. Efter att ha granskat över 10 000 annonser från både privatpersoner och företag som publicerats på plattformarna under 2019, har företagen kunnat skapa en intressant överblick av den svenska hyresrättsmarknaden.

Här var det dyrast och billigast

Som nämnt ovan så var det stora variationer på kvadratmeterpriset för en hyresrätt i vårt land. Som förväntat så kan vi återfinna Sveriges dyraste kvadratmeter i Stockholm, mer bestämt Nacka, där du kan betala upp till 629 kronor per kvadratmeter i genomsnitt. Å andra sidan så kan man i genomsnitt bo i en hyresrätt i Åmål för endast 85 kronor per kvadratmeter.

Bostadsort spelar stor roll på kvadratmeterpriset

Utöver att endast titta på det genomsnittliga kvadratmeterpriset kunde undersökningen också peka på vad den genomsnittliga lägenheten kostar på olika orter i landet. Efter en grundlig genomgång av de annonser vi undersökt så kostar det i genomsnitt 17 571 kronor att bo i en hyresrätt i Stockholm, samtidigt som det bara kostar 5113 i Åmål. Detta är förstås en väsentlig skillnad, men det är ingen hemlighet att det är billigare att bo utanför huvudstadsområdet, oavsett vilket land som undersöks.

Dyrare än man tror att bo i Lund och Uppsala

Utöver att endast titta på var det var dyrast och billigast i Sverige kunde undersökningen också avslöja att några av landets dyraste kvadratmeter kan hittas bland lediga lägenheter på Sveriges studentorter. Lund och Uppsala hamnade på plats tre och fyra i undersökningen, med ett genomsnittligt kvadratmeterpris på 217 samt 200 kronor.

Top 10: Sveriges dyraste städer att bo i hyresrätt i 2019

Pris per kvadratmeter

Top 10: Sveriges billigaste städer att bo i hyresrätt i 2019

Pris per kvadratmeter

Sport

SM-finalrepris i Höör

Ola Månssons H65 står inför en kvartsfinalserie i Svenska cupen mot Skuru IK. I våras mötte de två lagen varandra i SM-finalen.
Foto: Fredrik Sandberg/TT
Sport
HANDBOLL På onsdagskvällens kvartsfinalmeny i damhandbollens Svenska cupen står en SM-finalrepris och ett skånskt derby i potten.

I Höör tar H65 emot de regerande svenska mästarna Skuru IK och i Kristianstad ska Lugi försöka skaffa sig bästa tänkbara utgångsläge inför returen hemma i Lund.

H65, som slog ut Heid i åttondelsfinalen, har närmast bakom sig två SHE-matcher utan vinst. Krysset i seriepremiären mot Skövde HF följdes av uddamålsförlust den gångna helgen mot Önnered, 26-27 i Höör.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Eriksson överraskningen i VM-kvaltruppen

Djurgårdens lagkapten Magnus Eriksson är uttagen i landslagstruppen till VM-kvalen mot Kosovo och Grekland i oktober. Arkivbild.
Foto: Erik Simander/TT
Sport
Sport Magnus Eriksson har fullt upp med att spela hem det allsvenska guldet med Djurgården.
Han får mer att göra i höst.
Mittfältaren är uttagen i landslagstruppen till VM-kvalen mot Kosovo och Grekland.
– Han har varit en av allsvenskans bästa spelare den här säsongen, säger förbundskaptenen Janne Andersson.

31-åringen har bara en landskamp bakom sig i sin brokiga spelarkarriär – mot Moldavien på vinterturnén i Förenade arabemiraten 2014.

Sju år senare får han chansen igen – och är den stora överraskningen i truppen när Andersson och landslaget tar sikte på nästa VM-kvaluppdrag.

"Det händer en del i telefonen just i dag… Det är jättekul och ett kvitto på att man har gjort bra saker den här säsongen och det är jag väldigt ödmjuk inför", säger han till Djurgårdens hemsida.

Eriksson har en strålande säsong bakom sig, som pådrivande spelare och lagkapten i ett Djurgården som leder allsvenskan med nio omgångar kvar att spela.

"Följt i många år"

Hans prestationer har inte gått Janne Andersson obemärkt förbi. Tvärtom.

– Det är en spelare jag följt i många år. Jag försökte värva honom när jag var tränare i IFK Norrköping, men lyckades aldrig. Jag har alltid tyckt om "Mange". Han är en bra passningsspelare med funktionell teknik och dessutom en målskytt. Han har också en energi och ett driv som jag gillar. Han påverkar sin omgivning med sin energi. Han är inte helt olik Sebastian Larsson på det sättet.

– Han är på den nivån att han ska vara med den här gången. Man tittar på en helhet. Bortsett från att han är en väldigt bra fotbollsspelare så har han en energi som kan påverka den här gruppen på ett bra sätt, säger Andersson.

Tre allsvenska spelare

Eriksson är en av tre spelare med allsvensk klubbadress i truppen mot Kosovo den 9 oktober och mot Grekland den 12 oktober. Målvakten Kristoffer Nordfeldt, AIK och försvarsveteranen Martin Olsson, Malmö FF, är de andra.

– Vi följer allsvenskan med glädje och spelarna där individuellt. Det finns definitivt andra allsvenska spelare som är nära den här truppen. Magnus står sig väl i konkurrensen, säger förbundskaptenen Janne Andersson.

Henrik Skiöld/TT

FAKTA

Fakta: Magnus Eriksson

Född: 8 april 1990 i Solna.

Klubb: Djurgården.

Position: Mittfältare.

Tidigare klubbar: AIK, Väsby, Akropolis, Åtvidaberg, Gent, Malmö FF, Guizhou Renhe, Brøndby, Djurgården, San Jose Earthquakes.

Landskamper/mål: 1/0.

Aktuell: Uttagen i landslaget till kvalmatcherna mot Kosovo och Grekland.

Sport

Kanté coronasjuk – missar CL-match

Chelseas N'Golo Kanté. Arkivbild.
Foto: Frank Augstein/AP/TT
Sport
Sport

Chelseas mittfältare N'Golo Kanté missar onsdagens Champions League-match mot Juventus efter att ha testat positivt för covid-19.

Tränaren Thomas Tuchel säger att det positiva testet är ett bevis på att pandemin ännu inte är över, men han vill inte tvinga sina spelare att vaccinera sig.

– Jag har tagit ett eget beslut om att vaccinera mig, men jag har inte sån kunskap att jag offentligt ska göra rekommendationer, säger han.

Mästarklubben får i matchen mot Juventus klara sig utan kantspelaren Christian Pulisic, mittfältaren Mason Mount och backen Reece James på grund av skador.

Förhandsvisning på nästa artikel
NÄSTA ARTIKEL