Sport

Hammarström fick jubla igen i Falsterbo

En glad ryttare poserar för ett porträtt
Foto: Christel Behrmann
Sport
Söderslätt
Ridsport Han har vunnit ponny-Grand Prixen, han vann junior-SM:et i fjor. Nu var han tillbaka i Falsterbo och han var bäst igen, Ingemar Hammarström, 18. Tillsammans med Captain Sparrow vann han den prestigefyllda ungdoms-Grand Prixen.

Strålande glad galopperade han runt banan i ärevarvet och tog emot publikens jubel.

– Det är var riktigt, riktigt roligt, sa han.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Hjälten från Valencia på plats i Falsterbo

Mycket att göra i hettan var det för Carl-Walter Fox, här med sexårige Eka First Navy Jack.Samarbetet med Lise-Lotte och Hans Erlandsson på MTG Stables har redan gett flera topphästar.
Foto: Christel Behrmann
Sport
RIDSPORT Carl-Walter Fox, 30, blev lite av en hjälte när en hästepedemi lamslog tävlingarna i Valencia i våras. Nu har han lagt det bakom sig, tävlar vid Falsterbo Horse Show och satsar stort tillsammans med MTG Stables på Munka Tågarps gård.

Det rådde kaos när häst efter häst blev sjuk, redan den första av de åtta planerade tävlingsveckorna i spanska Valencia, och flera hästar dog. Carl-Walter agerade snabbt med kraft och blev medlare mellan ryttare, hästägare, spanska förbundet, veterinärer.

– Det var bara att ta tag i det och lösa problemen, säger han.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Maria fick jubla i Falsterbo

Segertäcket på och vild glädje kring Maria von Essen och hennes Tjørnelys Torino efter triumfen i femårsklassen vid Falsterbo Horse Show.
Foto: Christel Behrmann
Sport
RIDSPORT Bäst av kusinerna den här gången: Maria von Essen, när hon vann de femåriga hästarnas dressyrfinal vid Falsterbo Horse Show med Tjørnelys Torino.

– Men jag känner mig som segrare också, sa Ebba efter andraplatsen i sexårsfinalen.

Stort i Falsterbo var det också för uppfödaren Lena Nyström.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Fredricson briljerade

Först fram att gratulera vinnaren av 7 Starsfinalen i Falsterbo, Jens Fredricson på Markans Cosmopolit, var svägerskan Lisen Bratt-Fredricson.
Foto: Christel Berhmann
Sport
RIDSPORT Först ut att gratulera, svägerskan Lisen Bratt-Fredricson. För nu var det Jens Fredricsons tur att briljera, som vinnare av 7 Star-finalen i Falsterbo Horse Show.
Nästa vecka ställs bröderna emot varandra, Jens mot lillebrodern Peder, sjua på världsrankningen.

De senaste åren är det Peder, med EM-guld och OS-silver i prisskåpet, som stått för de stora framgångarna i familjen. Men för åtta år sedan var det Jens som var mest i fokus, efter Grand Prix-seger i Falsterbo och EM-brons i lag, allt med Lunatic.

Nu är Jens på väg tillbaka.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Återhållsam vecka i Falsterbo

Jana Wannius kan i år åter hälsa alla välkomna till ett ”riktigt” Falsterbo Horse Show.
Foto: Björn Lindgren/TT/Arkiv
Sport
RIDSPORT Förra året blev det ”bara” SM – i år blir det ett Falsterbo Horse Show.
Men ändå inte riktigt. Den hästvecka som startar på lördagen är mera återhållsam, både sport- och publikmässigt.

Visserligen har årets Falsterbo Horse Show fått tillägget Sport Edition i titeln men de internationella tävlingarna har i pandemins spår dragits ner från fem- till trestjärnig status.

Det innebär att det inte blir någon nationshoppning och att inslaget av världsstjärnor är betydligt mindre än vad publiken är van vid. Också Falsterbo Hunting står över i år, liksom alla former av show.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

OS i Tokyo 2021

OSFOTBOLL-AVSPARKSTID: SVERIGE BEGÄR ÄNDRAD SPELTID

Sport
Sport

Landslagschefen Marika Domanski Lyfors säger på en presskonferens att Svenska fobollförbundet och SOK vänt sig till Fifa och IOK för att få finalmatchens avsparkstid flyttad.

– Jag har själv också varit i kontakt med Fifa i dag och tillskrivit dem, så där någonstans ligger läget i dag. Och det är framför allt spelarnas hälsa vi tänker på och försöker ändra matchtiden.

– Att spela klockan 11 är ganska stor skillnad mot att spela eftermiddag/kväll, säger Domanski Lyfors.

– Vi exponeras av värmen och hettan och vädret över huvud taget. Det innebär att det skulle vara klart mycket bättre att spela för kvällen för spelarnas hälsa.

ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Nordicbet

Skånska fotbollslag – framgång i Superettan

Nordicbet Skåne är en mäktig fotbollsregion. I Allsvenskan finner vi storheterna Malmö FF och Helsingborgs IF, men i superettan är det för närvarande bara Trelleborgs FF som håller de skånska ställningarna. Endast tre klubbar i de två högsta divisionerna. Är det i enlighet med den storslagna skånska fotbollshistorien?

Skånes senaste storhetstid

För femton år sedan spelade fyra skånska klubbar i allsvenskan och för nio år sedan – så sent som 2010 – utkämpade Malmö FF och Helsingborgs IF en duell om SM-guldet. Trelleborg slutade femma i allsvenskan medan Landskrona BOIS tog samma position i superettan där Ängelholms FF blev tolva. Året därpå vann Helsingborg allsvenskan medan Ängelholm kvalspelade för att ta steget upp i Sveriges högsta serie.

Kärvare tider

Skåne var att räkna med. Inte minst som intressanta spel i de absolut viktigaste matcherna. Idag präglas Superettan fotbollsodds knappast alls av Skåne. Kvar finns endast Trelleborgs FF. Helsingborg dras med ekonomiska problem och kämpar om att hålla sig kvar i allsvenskan. Landskrona befinner sig i division 1 medan Ängelholm kämpar på i division 2, där man möter andra klassiska skånestorheter som IFK Malmö, som en gång i tiden var Malmös förstalag och deltagit i spel i Europa, men har även många säsonger i allsvenskan och föregångsserier till superettan.

Malmö FF håller stilen och Trelleborg kämpar

Idag är det endast MFF som håller gammal god stil i allsvenskan, men för oss som älskar att följa superettan finns endast Trelleborgs FF och det går väl lite sisådär, där man får vara nöjd med en mittenplacering samtidigt som risken för att dras ned i kampen om kvalplatserna är överhängande.

Fortet Vångavallen

En gång i tiden var dock Vångavallen en plats som beredde många storlag svår ångest. Det var svårspelat och så sent som 2018 var TFF i allsvenskan, efter att ha varit ned och vänt i division 1 så sent som 2015. En serieseger som för övrigt säkrades mot Helsingborgslaget Eskilsminne IF och sedan följde två säsonger i superettan som kulminerade i kval mot Jönköping Södra, vilket gav en allsvensk plats 2018. Klubben var dock sedan länge ett rutinerat superettanlag och hade flera sejourer i allsvenskan bakom sig, där den första kom 1985 och den absolut bästa perioden i klubbens historia var under 1990-talet då man lyckades med konststycket att ta sig till UEFA-cupen.

Skrälleborg

Säsongen 1994/95 hackade sig Trelleborg förbi färöiska Götu i två inte alltför imponerande insatser och få trodde väl att äventyret skulle gå särskilt mycket längre när engelska Blackburn Rovers stod som motståndare i nästa omgång. Då med ett stjärnspäckat lag som kryllade av landslagsmän och internationella storspelare, såsom den engelske skyttekungen Alan Shearer. Rovers skulle samma säsong vinna hela Premier League, men att åka till Vångavallen visade sig betydligt tuffare än Old Trafford. Trelleborg – däremot – njöt för fulla muggar på Ewood Park, då man vann den första matchen med 1–0 efter mål av Fredrik Sandell. En seger som skapade stora rubriker i hela Europa och efter 2–2 hemma, så var avancemanget ett faktum. Skrälleborg var numera ett begrepp och man pressade dessutom italienska Lazio i följande omgång, där endast ett mål på övertid avgjorde dubbelmötet till Rom-klubbens fördel.

Bygga nytt och stanna kvar

Idag handlar det om att bygga på nytt efter uttåget från allsvenskan och att framförallt att inte falla igenom superettan till mörkret i division 1. En hel del talar för att den anrika föreningen kommer att klara uppgiften, men inget står skrivet i sten. Kampen kommer att bli hård säsongen ut. Men visst vore det märkligt med en superetta utan en skånsk klubb.

Inte mycket underifrån

Ja, om nu inte Helsingborg trillar ur allsvenskan igen. Även här kommer det handla om en fight ända in på målsnöret. Underifrån är det väl Torns IF - från lilla Stångby norr om Lund - som ligger bäst till tillsammans med klassiska Landskrona BOIS, men att avancera från division 1 till superettan är ett riktigt nålsöga och båda klubbarna befinner sig i mittenskiktet med hopp om att stabilisera sig på den övre halvan. Klubbar som Ljungskile SK, Skövde AIK, FC Trollhättan såväl som den lilla göteborgsklubben Utsiktens BK är nog alla starkare än Skåneklubbarna, åtminstone i dagsläget.

Skånederbyn

Skåne är kanske inte vad det en gång var i superettan, men Trelleborgs FF lär klara sig kvar och kanske få sällskap av Helsingborg nästa säsong, så visst finns det utsikter för Skånederbyn, även om Helsingborgsfansen knappast ser fram emot ett sådant scenario.

OS i Tokyo 2021

Duplantis släkt tror på OS-guld: "Magisk dag"

Armand Duplantis morfar Lars-Åke Hedlund ska följa sitt barnbarn i OS-finalen via tv från Avesta. Arkivbild.
Foto: Claudio Bresciani/TT
Sport
Sport Armand Duplantis moster Marie Hedlund är övertygad om att hennes systerson tar OS-guld i stavhopp under eftermiddagen svensk tid.
– Jag är exalterad, redo för en magisk dag, säger hon till P4 Dalarna.

Inför den pågående OS-finalen i herrarnas stavhopp på Olympiastadion i Tokyo har guldfavoriten Armand Duplantis sagt att han har tyngden från hela Sverige på sina axlar.

Den 21-årige svenskamerikanske friidrottsstjärnan kan räkna med hejarop från släkten i Dalarna där mamma Helena Duplantis (tidigare Hedlund) härstammar från.

Mostern Marie Hedlund, samlar den närmaste familjen för att följa OS-finalen via tv från Sverige.

Inget fyllt torg

– Det hade varit häftigt med en storbildsskärm på Markustorget i Avesta, alla gula och blåa och så. Men i dessa tider blir det inte det. Det blir familjen. Mormor (Ingrid) och morfar (Lars-Åke) till "Mondo" och en nära barndomsvän som kommer. Vi blir fyra stycken, säger Hedlund till P4 Dalarna.

I sin dubbla roll som moster och ordförande för Avestaklubben IK Stål, Duplantis första friidrottsförening där hans morfar tidigare var ordförande, har Hedlund lärt känna sin systerson väl både som person och idrottare.

Inre övertygelse

Hon är inte speciellt nervös inför tävlingen där "Mondo" är favorit till att ta sitt andra internationella seniorguld efter EM-guldet i Berlin 2018 och VM-silvret i Doha 2019.

– Jag tror nog att jag blir mer lugn eftersom att jag vet läget, säger Marie Hedlund och är övertygad om det kommer att bli ett svenskt OS-guld.

– Absolut har han ett stort tryck och stora förväntningarna (på sig), det har han ju. Och han kommer ju absolut att ha en högre anspänning. Men innerst inne har en övertygelse om att han kommer att fixa det här.

David Hjorter/TT

OS i Tokyo 2021

Duplantis högt över – Lavillenie skadad

Armand Duplantis var högt över ingångshöjden.
Foto: Björn Larsson Rosvall/TT
Sport
Sport En av konkurrenterna försvann på grund av covid. Nu har dessutom Renaud Lavillenie skadebekymmer efter ett fall på uppvärmningen.
OS finalen i stav är i gång.
Armand Duplantis gick in på 5,55 meter – och var högt, högt över.

Enligt pappan Greg Duplantis, som tränar sonen tillsammans med hustrun Helena, är Armand Duplantis i sitt livs form.

Det borde kunna båda väl i OS-finalen i Tokyo i dag.

– Alltså, det känns bra, jag har inget att klaga på. Jag mår som jag vill må just nu. Det är skönt, sade Armand Duplantis inför kvalet.

"Lite nervös"

Mamma Helena Duplantis, som efter vissa besvär till slut fick tillstånd att vara inne på arenan under finalen, var också nöjd med Armand Duplantis första finalhopp, som var skyhögt över 5,55.

– Det kändes lugnt. Det blir nog att vi står över 5,70 och hoppar på 5,80, säger hon till Discovery.

Frågan är bara om "Mondo" klarar av att ta det "givna" guldet.

– Jag tror att han är lite nervös för den här tävlingen, även om han försöker ta den som en vanlig tävling. Lite press har han på sig, helt klart, säger Helena Duplantis.

Efter beskedet om att konkurrenten och kompisen Sam Kendricks missar OS på grund av att han smittats av covid-19 har Armand Duplantis favoritskap blivit om möjligt ännu större.

Tung landning

Dessutom fick en annan rival, veteranen Renaud Lavillenie, skadeproblem efter en stor miss redan på uppvärmningen.

Fransmannen har dragits med en fotskada inför OS och missade nu i ett hopp, svingades ut bakåt från mattan och landade tungt med fötterna först.

Lavillenie stod över ingångshöjden 5,55 och hoppade till synes obehindrad över 5,70.

Men uppenbart var något ändå fel. Efter hoppet gick fransmannen ut mot läktaren för att prata med sin tränare och grät öppet.

Senare bytte han några ord med Duplantis, innan han satte sig och började kyla högerfoten med en stor ispåse.

Jens Bornemann/TT

FAKTA

Fakta: Armand Duplantis

Född: 10 november 1999 i Lafayette, USA (21 år).

Smeknamn: ”Mondo”.

Bor: Lafayette, som ligger cirka 20 mil väster om New Orleans i Louisiana, och i Uppsala.

Familj: Mamma Helena från Sverige och pappa Greg från USA. Storebröderna Andreas och Antoine, samt lillasystern Johanna.

Främsta meriter i urval: Världsrekordhållare i stavhopp på 6,18 meter (rekordet sattes inomhus, men räknas som övergripande världsrekord). Har även gjort det högsta hoppet genom tiderna utomhus på 6,15.

VM-silver 2019, EM-guld 2018, inne-EM-guld 2021, U20-VM-guld 2018. Bragdguldet 2020, Jerringpriset 2020, årets manlige idrottare 2020 och årets prestation 2020 på Idrottsgalan. Utsedd av Internationella friidrottsförbundet till årets manlige friidrottare i världen 2020, som den yngste någonsin.

OS i Tokyo 2021

Återkval för Henna Johansson

Henna Johansson förlorade mot Yukako Kawai, Japan, i kvartsfinal brottningens 62-kilosklass under sommar-OS i Tokyo.
Foto: Henrik Montgomery/TT
Sport
Sport Sveriges Henna Johansson får en ny chans i OS-brottningen – och därmed möjlighet att ta brons.
Så lyder beskedet efter att hennes tidigare motståndare, hemmahoppet Yukako Kawai, gått till final.

Henna Johansson förlorade under tisdagen kvartsfinalen, då japanskan fick ordentligt övertag och vann med 10–2 i i 62-kilosklassen på brottningsarenan Makuharimässan.

– Hon var väldigt mycket starkare än jag förväntade mig, sade Henna Johansson efter förlusten.

Därmed rykte också guldchansen i 62-kilosklassen för Sverige. Men än är loppet inte kört – enligt brottningsregler blir det återkval för Henna Johansson eftersom japanskan är redo för final.

Johansson vann tisdagens första omgång i 62-kilosklassen med 5–1 mot tunisiskan Marwa Amri i åttondelsfinalen i fristilsbrottningen.

Henna Johansson gör sitt tredje raka OS. Kvotplatsen till OS i Tokyo säkrades efter att hon tagit brons i VM i Kazakstan 2019.

I OS i Rio 2016 blev Johansson utslagen efter tre matcher och hamnade på tionde plats.

Anna Karolina Eriksson/TT

Förhandsvisning på nästa artikel
NÄSTA ARTIKEL