Partier brukar genomgå generationsväxlingar, där äldre lämnar plats för yngre. I Centerpartiet har flera ledande politiker aviserat att de lämnar riksdagen, men de gör det inte av åldersskäl utan utgör tvärtom några av de yngsta ledamöterna. Därtill kommer att två äldre toppnamn, Anders W Jonsson och Fredrick Federley av skilda orsaker
Några som inte ställer upp till omval för Centern nästa är är Magnus Ek, Johanna Jönsson-Pedersen, Kristina Yngwe och Emil Källström. De officiella motiveringarna varierar något.
En del spekulerar i att avhoppen i själva verket beror på missnöje med Januariöverenskommelsen och partiets uppbrott från Alliansen. Men det är en förklaring som inte verkar ha fog för sig, uppslutningen kring Annie Lööf och hennes ledarskap är starkt. Snarare speglar det att ett riksdagsmandat har förlorat i attraktivitet jämfört med förr. Dessutom drar de berörda troligen den helt korrekta slutsatsen att riksdagsuppdraget i unga år försvårar att senare i livet göra en framgångsrik yrkeskarriär. Ekonomiske talesmannen Emil Källström och Kristina Yngwe kan sannolikt räkna med framgångsrika civila toppjobb framöver.
Det är idag ett problem att medelåldern i riksdagen blivit för låg, att alltför många har svag yrkesbakgrund och att en äldre generation med livserfarenhet är en bristvara i riksdagen. Centern och även övriga partier bör sträva efter en riksdagsgrupp som tydligare speglar hur samhället generationsmässigt ser ut.
DELA PÅ FACEBOOK
DELA PÅ TWITTER
SKRIV UT ARTIKELN