Sport

Lugi lånar från YIF

Jonna Jelbring lånas ut av Ystads IF till skånska SHE-laget Lugi i Lund.
Foto: Thomas Persson/Arkiv
Sport
HANDBOLL Skador och covid-19-strul i Lugi och inget spel alls i Ystads IF. Då tar 26-åriga högernian Jonna Jelbring chansen att byta YIF mot Lugi. På lån i en månad.

– Under en period med mycket skador och covid-19 i Lugi har vår förening beslutat att ställa upp för dom. Jonna Jelbring lånas ut till de vinröda under en månad, något som kan förlängas vid ett senare tillfälle. Eftersom det är speluppehåll i vårt damlags serie, division 1 södra, så har denna möjlighet dykt upp för Jonna, uppger Michella Fyhr Seifert, sportsligt ansvarig i YIF-damhandbollen, i ett pressmeddelande från klubben.

– För oss var det självklart att hjälpa Lugi i den situation de hamnat i. Eftersom vi ändå inte spelar så ser vi det som en möjlighet för Jonna att kunna hålla igång och på så sätt vara redo när vår serie sätter igång igen. Jag vet också att detta är en dröm Jonna haft att få testa på en högre division och när nu möjligheten dök upp för henne, och vi ändå inte får spela/träna, så ser vi inget hinder i detta.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Ny norsk dominans i stafetten – Sverige tvåa

Charlotte Kalla under förstasträckan i världscupstafetten i finländska Lahtis.
Foto: Markku Ulander/TT
Sport
Sport Norge dominerade fullständigt i skiathlon.
Uppvisningen fortsatte sedan i världscupstafetten i Lahtis – där de var 42,9 sekunder före tvåan Sverige.
Finland blev trea.

Efter första sträckan växlade Norge som trea, endast 1,6 sekunder bakom Finland, och skickade ut Therese Johaug.

Norskan gjorde sedan som i den överlägsna segern i skiathlon – hon drog ifrån.

Efter 33-åringens fem kilometer var avståndet 6,9 sekunder till närmast jagande Finland.

Till slut vann Norge med hela 42,9 sekunder före tvåan Sverige.

"Roligt"

Sverige gav startsträckan till Charlotte Kalla – som under lördagen gjorde världscupcomeback efter att ha varit i sjuk i covid-19 – och hon var med i toppen vid första växlingen.

– Det var roligt att ge sig ut. Det var att bita i, speciellt på andra varvet där finländskan gick riktigt starkt, säger hon i SVT:s sändning.

För Kalla återstår nu världscuphelgen i Falun innan det är dags för ett eventuellt VM.

– Det här har gett mig massa mjölksyra, ett stärkt självförtroende och väldigt mycket glädje över att få vara tillbaka i skidspåret. Det har varit jättekul att tävla, säger hon.

– Det känns bra att få många tuffa lopp på kort tid. Sedan finns det möjlighet att få till lite bra träning. Formtoppningen inleds.

"Bra sträcka"

Emma Ribom och Lovisa Modig såg till att Sverige behöll topplaceringen och Ebba Andersson gav sig ut som trea.

På sistasträckan jagade Andersson i kapp Krista Pärmäkoski, Finland, och stod sedan för en fin avslutning, vilket ledde till en svensk andra plats.

– Det var en bra sträcka för min del. Det var verkligen ett tacksamt läge att Lovisa skickade ut mig med Krista inom räckhåll, för det gjorde att jag successivt kunde jaga i kapp henne, säger hon i SVT.

Sport

Stina Nilsson med i EM-truppen

Stina Nilsson är uttagen till skidskytte-EM. Arkivbild.
Foto: Deubert/IBU
Sport
Sport I mitten av januari gjorde Stina Nilsson internationell debut som skidskytt i IBU-cupen. Nu är den tidigare längdstjärnan uttagen i EM-truppen i skidskytte, som avgörs i Polen den 27–31 januari.

Stina Nilsson har hunnit klara av fyra tävlingar i IBU-cupen och hennes 22:a-plats från tyska Arber i fredags är hennes bästa placering hittills. Den tävlingen, en sprint, var ett ordentligt kliv framåt från hennes 99:e-plats i debuten den 14 januari.

– Det har gått stadigt framåt varje dag. Så det är jätteskönt att känna att kroppen svarar bättre och bättre, både hur jag ska agera i spåret och på vallen, sade Nilsson till TT efter fredagens tävling.

I EM-truppen blandas debutanter med erfarna åkare som Elisabeth Högberg och Anna Magnusson. Högberg har ett guld i sprint att försvara.

"Det känns kul att lämna IBU-cupen i Arber, Tyskland, för att åka till EM i Duzniki Zdroj, Polen. Jag har ett taggat gäng aktiva med mig som vill fortsätta prestera. Målsättningen är två medaljer och det blir spännande att se om Bettan Högberg kan försvara sitt guld hon tog vid förra årets EM i sprint", säger ledaren Erika Oskarsson i ett pressmeddelande.

Marie Carlsson/TT

FAKTA

Fakta: Sveriges EM-trupp i skidskytte

Damer: Elisabeth Högberg, Biathlon Östersund, Anna Magnusson, Piteå skidskytteklubb, Stina Nilsson, Lima skyttegille, Ingela Andersson, K4, Annie Lind, Finnskoga, Ella Halvarsson, Biathlon Östersund, Emma Nilsson, Skidklubben Bore.

Herrar: Malte Stefansson, Oxberg, Oskar Brandt, I2IF, Torstein Stenersen, Biathlon Östersund, Gabriel Stegmayr, Dala Järna, Anton Ivarsson, Tullus Skyttegille.

Sport

Nya skridskostjärnans svåra väg till VM

Nils van der Poel, här under OS i Pyeongchang 2018, hoppas få gå dubbla distanser på VM i februari. Arkivbild.
Foto: Jonas Ekströmer/TT
Sport
Sport Platserna är egentligen tillsatta. Men Sveriges nya skridskostjärna Nils van der Poel hoppas kunna trixa sig in på favoritdistansen 10 000 meter på VM.
– Vad jag förstår finns det ett litet kryphål, säger 24-åringen inför dagens världscuptävling.

I Hereenveen, Nederländerna, pågår just nu en enda lång skridskobubbla. Efter förra veckans allround-EM väntar härnäst två världscuptävlingar innan det är dags för distans-VM i februari.

Nils van der Poel är ensam svensk deltagare på plats och upplever just nu några av sina bästa dagar som skridskoåkare.

På allround-EM satte han två nya svenska rekord och blev i tuff konkurrens tvåa på 5 000 meter innan han i söndags vann den klassiska distansen 10 000 meter.

Kör om VM-plats

Närmast väntar världscupen i dag och ett nytt 5 000-meterslopp.

På ett sätt är det hans viktigaste lopp på länge – en bra tid kan ge honom en plats i säsongens stora mål: distans-VM.

Samtidigt ser han det mest som en ynnest att få vara där.

– Om man är ett svenskt skridskofan och vill se Nils van der Poel på VM, då är söndagens lopp extremt viktigt. Men om man är en skridskoåkare i Heerenveen och bara tycker att det är väldigt kul att vara med i världseliten och åka skridsko så fort som möjligt, då är söndagens lopp mest väldigt kul att få vara med i, säger Nils van der Poel.

Till VM vill han såklart ändå. Och trots att han på några dagar gjort sig ett namn i världstoppen – "jag behöver inte visa upp min ackreditering på banan längre" – är hans VM-plats långtifrån självklar.

Trångt på isen

Första hindret är att han troligen hamnar i B-gruppen i dag. Det innebär att han tvingas köra så kallad kvartettstart, det vill säga att två par kör samtidigt. Och med dubbelt så många åkare som vanligt på isen, riskerar det att bli trångt i samband med eventuella varvningar.

Men löser han det och sätter en bra tid på 5 000 meter kan han åtminstone kvala in till den VM-distansen på egen hand.

För att få köra favoritdistansen på VM, 10 000 meter, behöver han hjälp på traven.

Skälet är coronapandemin i kombination med att van der Poel nyss kommit tillbaka från ett långt tävlingsuppehåll. Eftersom höstens tänkta kvaltävlingar ställdes in valde Internationella skridskoförbundet (ISU) att dela ut kvotplatser till EM och VM baserade på förra säsongens resultat – då van der Poel inte var med.

Hoppet står till Japan

Det svenska förbundet lyckades ändå tråckla in 24-åringen på EM, men VM-listan är full på 10 000 meter. Hoppet nu står till att han placeras sig högt – gärna allra högst upp – på reservlistan, som baseras på 5 000-metersresultaten i de kommande världscuperna.

Samt att en ordinarie kvotplats blir ledig.

Chanserna till det?

– Allting tyder på att Japan kommer dra sig ur VM, och de har en kvotplats. Så vi är nästan helt säkra på att det kommer att finnas en ledig plats. Och jag tror att jag kommer kunna ta den.

Men möjligheten är inte nödvändigtvis helt borta även om han inte toppar den där reservlistan.

Det var ju det där kryphålet.

– ISU kan tilldela en nation en plats utifrån lite andra premisser också. Så om man ser någon som har gjort bra resultat så kan man också krypa före lite på den där reservlistan. ISU har all anledning att vilja ha med världens bästa skridskoåkare på ett distans-VM och just nu är jag en av dem.

Misslyckas han i dag kan han få en ny chans nästa helg, i den sista världscuptävlingen före VM. Men med ett bra lopp i dag kommer van der Poel i stället lägga fokus på träning nästa helg.

Lasse Mannheimer/TT

Sport

Pettersson: "Måste vara bättre"

Elias Pettersson, vänster, stod för säsongens första mål i Vancouvers förlust mot Montreal. Arkivbild.
Foto: JONATHAN HAYWARD/AP/TT
Sport
Sport

Till slut lyckades Elias Pettersson. Efter sex raka matcher utan mål och fem utan poäng, slog 22-åringen till med första målet för den här NHL-säsongen.

Men svenskens fullträff hjälpte inte Vancouver i mötet med Montreal, och matchen slutade med en 2–5-förlust.

Pettersson reducerade till 1–2 i början av tredje och kort därefter kvitterade Nils Höglander – men sedan handlade slutet av matchen om Montreal som via mål från Brendan Gallagher, Jonathan Drouin och Joel Edmundson säkrade segern.

– Jag har inte börjat säsongen som jag vill. Jag måste vara bättre och spela bättre defensivt. Vi vill spendera hela matcherna i offensiv zon och en bra defensiv leder till en bra offensiv. Vi måste bara hitta dit, säger Pettersson på en presskonferens enligt Aftonbladet.

Sport

Poirier knockade McGregor – "inte förvånad"

Dustin Poirier vann över Conor McGregor i natt. Det var McGregors första förlust på knockout.
Foto: USA TODAY Network
Sport
Sport Dustin Poirier skakade om kampsportsvärlden när han knockade Conor McGregor i andra ronden i nattens stormatch i UFC i Abu Dhabi.
Det är första gången i karriären som irländske McGregor förlorar via knockout.
PREMIUM

– Jag är glad, men jag är inte förvånad, sade amerikanske Poirier.

32-åringen är rankad tvåa i flugvikt, men var inte tippad att slå fjärderankade McGregor, utan tvekan sportens största namn, som återvände till oktogonen för första gången på ett år.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Nordicbet

Skånska fotbollslag – framgång i Superettan

Nordicbet Skåne är en mäktig fotbollsregion. I Allsvenskan finner vi storheterna Malmö FF och Helsingborgs IF, men i superettan är det för närvarande bara Trelleborgs FF som håller de skånska ställningarna. Endast tre klubbar i de två högsta divisionerna. Är det i enlighet med den storslagna skånska fotbollshistorien?

Skånes senaste storhetstid

För femton år sedan spelade fyra skånska klubbar i allsvenskan och för nio år sedan – så sent som 2010 – utkämpade Malmö FF och Helsingborgs IF en duell om SM-guldet. Trelleborg slutade femma i allsvenskan medan Landskrona BOIS tog samma position i superettan där Ängelholms FF blev tolva. Året därpå vann Helsingborg allsvenskan medan Ängelholm kvalspelade för att ta steget upp i Sveriges högsta serie.

Kärvare tider

Skåne var att räkna med. Inte minst som intressanta spel i de absolut viktigaste matcherna. Idag präglas Superettan fotbollsodds knappast alls av Skåne. Kvar finns endast Trelleborgs FF. Helsingborg dras med ekonomiska problem och kämpar om att hålla sig kvar i allsvenskan. Landskrona befinner sig i division 1 medan Ängelholm kämpar på i division 2, där man möter andra klassiska skånestorheter som IFK Malmö, som en gång i tiden var Malmös förstalag och deltagit i spel i Europa, men har även många säsonger i allsvenskan och föregångsserier till superettan.

Malmö FF håller stilen och Trelleborg kämpar

Idag är det endast MFF som håller gammal god stil i allsvenskan, men för oss som älskar att följa superettan finns endast Trelleborgs FF och det går väl lite sisådär, där man får vara nöjd med en mittenplacering samtidigt som risken för att dras ned i kampen om kvalplatserna är överhängande.

Fortet Vångavallen

En gång i tiden var dock Vångavallen en plats som beredde många storlag svår ångest. Det var svårspelat och så sent som 2018 var TFF i allsvenskan, efter att ha varit ned och vänt i division 1 så sent som 2015. En serieseger som för övrigt säkrades mot Helsingborgslaget Eskilsminne IF och sedan följde två säsonger i superettan som kulminerade i kval mot Jönköping Södra, vilket gav en allsvensk plats 2018. Klubben var dock sedan länge ett rutinerat superettanlag och hade flera sejourer i allsvenskan bakom sig, där den första kom 1985 och den absolut bästa perioden i klubbens historia var under 1990-talet då man lyckades med konststycket att ta sig till UEFA-cupen.

Skrälleborg

Säsongen 1994/95 hackade sig Trelleborg förbi färöiska Götu i två inte alltför imponerande insatser och få trodde väl att äventyret skulle gå särskilt mycket längre när engelska Blackburn Rovers stod som motståndare i nästa omgång. Då med ett stjärnspäckat lag som kryllade av landslagsmän och internationella storspelare, såsom den engelske skyttekungen Alan Shearer. Rovers skulle samma säsong vinna hela Premier League, men att åka till Vångavallen visade sig betydligt tuffare än Old Trafford. Trelleborg – däremot – njöt för fulla muggar på Ewood Park, då man vann den första matchen med 1–0 efter mål av Fredrik Sandell. En seger som skapade stora rubriker i hela Europa och efter 2–2 hemma, så var avancemanget ett faktum. Skrälleborg var numera ett begrepp och man pressade dessutom italienska Lazio i följande omgång, där endast ett mål på övertid avgjorde dubbelmötet till Rom-klubbens fördel.

Bygga nytt och stanna kvar

Idag handlar det om att bygga på nytt efter uttåget från allsvenskan och att framförallt att inte falla igenom superettan till mörkret i division 1. En hel del talar för att den anrika föreningen kommer att klara uppgiften, men inget står skrivet i sten. Kampen kommer att bli hård säsongen ut. Men visst vore det märkligt med en superetta utan en skånsk klubb.

Inte mycket underifrån

Ja, om nu inte Helsingborg trillar ur allsvenskan igen. Även här kommer det handla om en fight ända in på målsnöret. Underifrån är det väl Torns IF - från lilla Stångby norr om Lund - som ligger bäst till tillsammans med klassiska Landskrona BOIS, men att avancera från division 1 till superettan är ett riktigt nålsöga och båda klubbarna befinner sig i mittenskiktet med hopp om att stabilisera sig på den övre halvan. Klubbar som Ljungskile SK, Skövde AIK, FC Trollhättan såväl som den lilla göteborgsklubben Utsiktens BK är nog alla starkare än Skåneklubbarna, åtminstone i dagsläget.

Skånederbyn

Skåne är kanske inte vad det en gång var i superettan, men Trelleborgs FF lär klara sig kvar och kanske få sällskap av Helsingborg nästa säsong, så visst finns det utsikter för Skånederbyn, även om Helsingborgsfansen knappast ser fram emot ett sådant scenario.

Sport

Boston körde över Philadelphia

Bostons Brad Marchand fyrar av ett skott medan Philadelphias Robert Hägg försöker täcka.
Foto: Michael Dwyer/AP/TT
Sport
Sport Boston började årets NHL-säsong i uppförsbacke, men i de senaste matcherna har laget börjat hitta rätt, och det mycket tack vare Patrice Bergeron och Brad Marchand.
Mot Philadelphia gjorde duon tillsammans sex poäng när Boston vann med 6–1.
PREMIUM

Med fjolårets bäste målgörare i Boston, David Pastrnak, skadad har lagets två andra stora poänggörare 2020 tagit sitt ansvar, som poängmakare och som ledare.

– Vi har fortsatt att bygga vårt spel. Vi vände ett underläge till vinst häromdagen och inte heller då borde vi ha varit i underläge, säger Brad Marchand till nhl.com.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Sandell inför ödesmatchen i VM: "Jävligt kul"

Lukas Sandell lär få stort förtroende mot Ryska handbollsförbundets lag.
Foto: Jonas Ekströmer/TT
Sport
Sport Vinna, kryssa eller försvinna. Mot ryssarna i kväll spelar handbollslandslaget för första gången med riktig press på sig i VM.
– Det ska bli jävligt kul, det är såna matcher man vill spela, säger Lukas Sandell.
PREMIUM

Sverige är obesegrat så här långt i VM och måste fortsätta så för att hålla sig kvar i turneringen. Mot "Ryska handbollsförbundets lag" i Kairo i kväll krävs minst en poäng för att gå vidare till kvartsfinal.

– Det skulle vara sjukt imponerande om vi tar oss till kvartsfinal med de förberedelser vi hade och många nya i laget, säger högernian Lukas Sandell.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Dubbelbogey förstörde för Norlander

Amerikanen Tony Finau, som delar ledningen i La Quinta, under fredagens runda.
Foto: Marcio Jose Sanchez/AP/TT
Sport
Sport
PREMIUM

Svenskduon Alex Norén och Henrik Norlander fortsätter att spela stabilt – men utan att briljera – i PGA-tävlingen i La Quinta, utanför Palm Springs i Kalifornien.

Norlander gjorde en tidig birdie men en driver som gick i vattnet på det femte hålet gav till slut en dubbelbogey där och svenskens försök att avancera i fältet fick sig en törn.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
Förhandsvisning på nästa artikel
NÄSTA ARTIKEL