Sport

Pelé: "En dag spelar vi fotboll igen – i himlen"

Pelé och Maradona. Arkivbild.
Foto: AP/TT
Sport
Sport Världen sörjer Diego Armando Maradona.
– En dag spelar vi fotboll igen, i himlen, säger brasilianska legendaren Pelé till Reuters.
PREMIUM

Pelé, som tillsammans med Maradona ses som fotbollshistoriens största, skriver på Twitter:

"Jag har förlorat en vän. Mycket ska sägas, men just nu hoppas jag Gud ger styrka till hans familj".

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Från Barcelona till Vångavallen

TFF-tränaren Kristian Haynes har för närvarande tre provspelare att utvärdera inför säsongen 2021.
Foto: Patric Söderström/TT
Sport
fotboll Trelleborgs FF har dragit igång träningen inför säsongen och har under veckan tre provspelare med bakgrund i Malmö FF, Torns IF och... FC Barcelona.

Det där med FC Barcelona är kanske lite långsökt, men faktum är att provspelande spanjoren Iu Ranera representerade båda katalanska grannklubbarna Barcelona och Espanyol som ungdomsspelare.

På seniornivå har han bland annat spelat för UD Almeria B och CF Peralada. Numera är innermittfältaren Ranera 26 år och kommer närmast från Gefle IF där han förra året spelade 13 matcher i division 1. Han noterades för ett mål och två assist.

– Iu är en teknisk och passningsskicklig innermittfältare. Han är duktig i både det defensiva och offensiva spelet, säger Salif Camara Jönsson, sportchef i Trelleborgs FF.

Fler mittfältare

Provtränar med Trelleborgs FF gär även ex-MFF:aren Max Olsson. 21-åringen fanns i MFF fram till 2018 då han lämnade för IFK Värnamo. Därefter har han spelat för Lunds BK, Åtvidabergs FF och senast IF Sylvia där han gjorde tio mål och åtta framspelningar på 23 matcher i Division 1 Norra.

– Max är en snabb och frejdig yttermittfältare som gärna utmanar en mot en och är jobbigt att möta, säger Camara Jönsson.

Förra året tappade Torns IF Mouhammed Ali Dhaini till Trelleborgs FF och nu kan det bli en till då innermittfältaren Tobias Karlsson, 22, provspelar för TFF.

Karlsson har representerat Torns IF under större delen av sin karriär. Han gjorde 14 matcher för Torn förra säsongen oh noterades för en assist.

- Tobias är en hårt jobbande innermittfältare som är duellstark men också spelskicklig, berättar TFF:s sportchef.

Det återstår förstås att se om någon av provspelarna lyckas träna sig till ett kontrakt med Superettanklubben.

”Dags för förändring”

Flera spelaravtal har gått ut samtidigt som bara ett nyförvärv presenterats så här långt. TFF-tränaren Kristian Haynes känner dock ingen oro kring att det kan bli flera förändringar i truppen:

- Det kan både vara positivt och negativt. Oftast vill man inte göra för mycket förändringar på en och samma gång, men i vissa fall kanske det funkar bättre. Vi har haft tre tuffare säsonger och det kanske är läge att få in lite nytt blod i truppen. Jag tror att vi är i skede nu då det kan vara dags för lite förändring. Samtidigt har vi ändå en del spelare kvar, berättar Kristian Haynes för TFF:s hemsida.

– Vi har tittat på truppens behov, vilken numerär vi har och vad vi behöver komplettera med.

Ödeskvalet i december är historia och nu tar man sats mot en ny säsong:

– Det känns bra, det känns skönt och inspirerande. Hungern är tillbaka, och den kom ganska snabbt tillbaka och vi började blicka mot nya möjligheter, konstaterar Kristian Haynes.

Sport

"Killarna kommer gå sönder efter 20 minuter"

SvFF ska diskutera Newroz FC mot Umeå FC på onsdag. Arkivbild.
Foto: Pontus Lundahl/TT
Sport
Sport Newroz FC ska kvala till Svenska cupen mot Umeå FC.
Men division 3-klubben har begärt att antingen flytta matchen – eller att båda lagen får en direktplats till gruppspelet.
– Vem som helst kan tippa att vi kommer att torska med 0–20, säger klubbens sportchef Daniel Acat.

Newroz FC är en seger ifrån att möta Djurgården, Kalmar och Brage i Svenska cupens gruppspel. Enligt schemat ska man möta Umeå FC, som åkte ur superettan i höstas, i en avgörande kvalmatch 31 januari.

Men förutsättningarna har inte varit de bästa för Newroz FC, som hör hemma i Stockholmsförorten Bredäng.

– Vi vill såklart spela matchen och försöka att vinna den. Men vi har inte haft rätt förutsättningar och anser att det är orättvist. Jag ska kanske inte säga helvete, men vi har gått igenom mycket de senaste tre-fyra veckorna, säger Daniel Acat.

"Massa grejer"

Newroz spelar till vardags i division 3 norra Svealand och har därför drabbats av restriktioner kring träning och matcher till följd av pandemin.

– Det har varit massa grejer. Vi har inte hunnit träna som ett lag och vi har tappat spelare. Sen har vi hämtat in spelare men de har inte ens fått träna ihop. Hur ska vi möta ett lag som precis har åkt ur superettan? Vem som helst kan tippa att vi kommer att torska med 0–20. Vi är inte tränade, säger Acat.

Från och med 11 januari räknas dock Svenska cupen-lag som ett undantag. Det gör att det Newroz FC bedriver i nuläget klassas som "yrkesmässig idrott".

– Vi fick undantag och gick till Stockholm stad med den informationen, men det blev problem tills de förstod. Det har varit mycket fram och tillbaka och konstig kommunikation. Det har bara blivit fel med allting, säger Acat.

"Kommer dra korsbandet"

Med drygt två veckor till match har man hunnit med att träna två gånger.

– Skulle vi spela mot ett division 1-lag, då skulle killarna gå sönder efter 20 minuter. Vi är otränade, så enkelt är det. Folk kommer att dra korsbandet och bli skadade. Jag har själv varit fotbollsspelare och det blir inte roligt liksom, säger han.

Klubbens sportchef berättar att man har varit i diskussion med Svenska fotbollförbundet där man har framfört två alternativ. Det ena är att skjuta på kvalmatchen, och det andra är att placera både Umeå FC och Newroz FC direkt i svenska cupens gruppspel – utan att kvala.

– Jag tror att de flesta lagen kommer att vilja köra en extramatch. Vi spelar i division 3 och det är inte så att allsvenska lag kan vara rädda för oss. För dem är det ju kul att möta ett division 3-lag och testa unga spelare, säger Acat.

Svenska fotbollförbundets tävlingskommitté kommer att ta upp frågan på ett möte under onsdag morgon.

Anton Johansson/TT

FAKTA

Fakta: Svenska cupens gruppspel

Svenska cupens gruppspel i fotboll för herrar inleds 21 februari.

Grupp 1: Malmö FF, Halmstads BK, Västerås SK, Gais.

Grupp 2: IF Elfsborg, Falkenberg, Utsikten, Degerfors.

Grupp 3: Häcken, Helsingborg, Gauthiod, Dalkurd.

Grupp 4: Djurgården, Kalmar FF, Brage, Newroz/Umeå.

Grupp 5: Mjällby, Östersund, Akropolis, Landskrona.

Grupp 6: IFK Norrköping, IFK Göteborg, Gif Sundsvall, Sandviken.

Grupp 7: Örebro, Sirius FK, Lödde, Trelleborgs FF.

Grupp 8: Hammarby, AIK, Oskarshamn, AFC Eskilstuna.

Sport

Norsk legendar tar över England

Hege Riise. Arkivbild.
Foto: Jil Yngland/NTB/TT
Sport
Sport

Den förra norska stjärnmittfältaren Hege Riise tar över England som en tillfällig lösning sedan Phil Neville avgått för att ta över Inter Miami i herrarnas MLS.

Riise vann som spelare såväl OS-guld (2000), som VM-guld (1995) och EM-guld (1993) och gjorde 188 landskamper för Norge.

Hon var assisterande tränare till Pia Sundhage när USA tog VM-silver 2011. De senaste åren har 51-åringen tränat Lillestrøm.

Riise kommer att jobba tillsammans med förra kandensiska landslagsspelaren Rhian Wilkinson och det engelska damlandslagets tekniska chef Kay Cossington.

Enligt ett pressmeddelande från det engelska fotbollsförbundet FA gäller anställningen i första hand över Englands samling i februari. Efter det ska parterna ha nya samtal. OS i Tokyo är årets stora mästerskap på damsidan, nästa år arrangerar England EM som flyttades fram ett år på grund av coronapandemin.

Sport

Rolfö lämnar Wolfsburg i sommar

Fridolina Rolfö kommer att lämna Wolfsburg efter den här fotbollssäsongen. Arkivbild.
Foto: Alvaro Barrientos/AP/TT
Sport
Sport

Landslagsanfallaren Fridolina Rolfö kommer att lämna det tyska Bundesligalaget Wolfsburg när 27-åringens kontrakt löper ut i sommar.

– Det är klart nu. Kontraktserbjudandena blev avvisade, då de vill ta sig an en ny utmaning till nästa säsong, säger Wolfsburgs sportchef till Sportbuzzer.de, enligt TV4:s Fotbollskanalen.

Rolfö har spelat i Wolfsburg sedan sommaren 2019 då hon värvades från Bayern München. Det är ännu oklart var hon kommer att spela från och med nästa säsong.

David Hjorter/TT

Sport

Svensken kan mista tå efter köldskada

Flera skidåkare fick svåra förfrysningsskador under ett långlopp i Schweiz i helgen. Bilden är från ett annat långlopp, Vasaloppet. Arkivbild.
Foto: ULF PALM / TT
Sport
Sport Den svenska långloppsåkaren Michael Eklöf riskerar att bli av med sin stortå efter köldskadan som skidåkaren fick i Ski Classic-loppet La Diagonela i helgen.

– Skadan sitter djupt i tån och läkarna säger att de inte vet om den går att rädda. Den kan ruttna av sig själv, säger Eklöf till NRK.

– Om jag förlorar den, det vore för djävligt. Jag har väldigt ont.

Även tysken Patrick Ottilinger riskerar att mista två fingrar på grund av köldskadorna under loppet i Schweiz.

Bättre gick det för den svenska långloppsstjärnan Britta Johansson Norgren, även om hon fick uppsöka sjukhus efter att ha förfrusit flera tår.

Fransmannen Thomas Joly fick relativt svåra köldskador på fingrarna och läkarna anser att hans säsong är över.

Ski Classic-chefen David Nilsson säger till NRK att enligt reglerna kan juryn göra ändringar av lopp, eller ställa in dem, om det är mer än 25 minusgrader under större delen av loppet. Han säger dock att prognosen före La Diagonela visade på 22, 17 och 13 minusgrader vid depåerna.

– Utifrån det perspektivet är reglerna klara och juryn tog ett riktigt beslut. Sen är det viktigt att skidåkarna anpassar kläderna till förhållandena. De lag som var bra förberedda klarade sig också bra, säger han.

Ingela Ahlberg/TT

ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Lån utan UC

Allt fler svenskar löser sina kreditskulder med ett lån!

Lån utan UC Idag är det enkelt att handla saker på avbetalning, köp nu och betala sen-erbjudanden haglar över oss dagligen. Många handlar med krediter som de egentligen inte har råd med vilket slutar för många med att man sitter i kreditfällan.

Där har man har räntor att betala från flera olika köp, men man betalar knappt av något belopp på den summan som man faktiskt har lånat. Skyhöga räntor finns fortfarande kvar men reglerades för några år sedan ner, vilket innebär att det blivit något bättre lånevillkor även i de fall där man kan ta kreditlån från andra kreditgivare än banken.

Att det är så pass enkelt att ta ett riskfritt lån hos många finansbolag och att man kan köpa prylar på avbetalning leder de flesta till att köpa mer än de egentligen har råd med. Därför har många svenskar idag börjat samla sina lån och krediter till ett enda lån, så att det enbart är en ränta som behöver bli betald per månad. Detta medför att de höga månadskostnaderna går att minimera till stor del och har på många håll räddat många familjer i ekonomisk kris. Detta är något som man brukar kalla för att binda sina krediter. Man binder dem till ett enda lån med lägre ränta - detta är räddningen för många som har hamnat i kreditfällan!

Samtidigt som många minskar sina lånekostnader - så ökar också medvetandet gällande konsumtion!

Unga fröken Greta Thunberg, är en av våra ledstjärnor idag när det kommer till att börja tänka efter hur vi behandlar vår natur. Greta är också en stark förespråkare till att vi genast bör konsumera mindre än vad vi gör nu - vilket många svenskar också tycks ha hakat på. Detta visar på att medvetandet ökar när det kommer till både att tänka mer långsiktigt, men också att många lär av sina misstag. Att kunna shoppa vad man vill från var som helst i världen har nog stigit många konsumenter åt huvudet och det är egentligen inte förrän nu som man har kunnat se de förödande effekterna av detta. Många företag visar sitt starka engagemang för klimatet utåt, vi köper mindre och mindre plast och vi äter mindre och mindre kött - vi bemöter de förödande konsekvenserna genom att balansera ut det igen.

Att vi lever i en värld av influencers kan vara en av många anledningar till varför konsumtionen ökat så mycket som den har gjort under 2000-talet. De flesta minns nog hur Postnord höll på att sjunka fullkomligt av alla leveranser av beställningar, som dessutom många bara beställde för att fota och sedan skicka tillbaka. Vi bör se vår nya medvetenhet som något mycket positiv och en klar indikation på att vi är på väg att gå mot att vara betydligt mer klimatsmarta och värna om naturen. Vi har helt enkelt, som Greta säger, börjat vakna upp! Förhoppningsvis fortsätter trenden och vi får se ytterligare aktioner som kämpar för miljön, och fler människor som höjer sin röst för vår planet i framtiden.

Sport

Lugauer har laddat på nytt på Jägersro

Travhästar
Foto: Mikael Rosenquist
Sport
Trav Direkt efter lördagens V75, så dukar Jägersro upp till intressanta V64-tävlingar på tisdagsaftonen. Conrad Lugauers stall hade laddat rejält inför V75, och sak samma gäller den här gången.

En seger blev det i helgen med Night Brodde, och känslan är att den kan följas upp under tisdagen med nya vinster.

Breidabliks Kahlua (V64-3) kördes snällt i sina tvåa första lopp och slutade tvåa båda gångerna. Senast spräckte hon segernollan på ett bra sätt, och den här fyraårsmärren efter From Above har kapacitet att gå en bra bit upp i klasserna.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Torino byter tränare efter lång segerlös svit

Torinos tränare Marco Giampaolo sparkas.
Foto: Fabio Ferrari/AP/TT
Sport
Sport
PREMIUM

Torino sparkar tränaren Marco Giampaolo efter att laget bara vunnit en av de senaste tolv Serie A-matcherna.

Giampaolo får lämna Turin-klubben efter bara sex månader.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Messi stängs av efter uppmärksammat rött kort

Lionel Messi går av planen efter det röda kortet.
Foto: Miguel Morenatti/AP/TT
Sport
Sport
PREMIUM

Lionel Messi fick sitt första röda kort någonsin i Barcelona – efter 753 matcher.

Argentinaren visades ut i slutet av förlängningen mot Athletic Bilbao i spanska supercupen efter att ha riktat en högerkrok mot Aster Villalibres huvud. Villalibre föll till marken, men domaren missade först händelsen, men fiskade upp det röda kortet efter VAR-granskning.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
Förhandsvisning på nästa artikel
NÄSTA ARTIKEL