Tänker på vår statsminister som inte handlar på nätet. Han gick på stan, köpte aktivitetsklocka till sin fru. Blev hudflängd för det. Men slapp i alla fall att vänta. Inte ens i affären, han sa att det var tomt på folk.
Att vänta är väl det man gjort allra mest det gångna året. Har hunnit lära vad det heter på flera språk dessutom. På spanska är det esperar, som påminner om tygskorna espadrillos. Går inte att ha bråttom i dem.
Enklast att slippa vänta på, är så klart att avstå från brexithandel och att gynna lokala köpmännen. Det gör vi. Om det är möjligt. Nu gick det inte med delar till golfutrustningen.
Men det ju det där med att gå i affär, det tar emot. Till skillnad då från vår statsminister. Vilken skillnad förresten. Vår egen statschef som inte vet vilka knappar som ska tryckas på. Och så den, snart ickekollegan där borta i USA, som använder internätet mer än en bebis gör med sin snuttefilt.
Men ärligt, det är inte alltid så bra med knapptrycken här heller. Som när man under ett mobilsamtal råkar trycka fel. Fel knapp är videosamtal. Den, när man stänger och slänger ifrån sig luren i stolen i samma rörelse som man rusar ut ur rummet som för att gömma sig. Kastar en självplågeblick i spegeln på pinsamt röda kinder. Syntes det att det inte var undanplockat, att håret stod på ända? Kammar och röjer. Och stirrar på telefonen… Hur skruvad får man bli?
Kan ju vara att statsministern känner så också.
Vet inte om han inte heller vet om teleskopord hör till förra årets nya ord. Covidiot gör det, är en sammandragning-teleskopord av covid och idiot. Och nyskapat. Covidioter struntar i coronarestriktioner.
Annat nyord är Bolundare, en utbyggd friggebod. Men det ordet påminner mest om byn söder om golfbanan i Ellinge, Borlunda. På tal om golf, nya ordet Lesserwisser sitter ju som en smäck: Någon som vet mindre förklarar för någon som vet mer. Kan också kopplas till rätt så nya ordet boomer, som anspelar på alla oss som kom till världen i den så kallade babyboomen, antalet år efter andra världskriget. Vi ses som hopplösa och passé, är boomers. Det kan man ta, men det borde ju ha ett motord. Känns rätt så bra med Lesserwissers.
Förresten det är vi boomers, som drar på underställ, överställ, vantar, mössa och grova skor och samlas enligt tvåmetersregeln för att gymma utomhus några gånger i veckan. Till skillnad från lesserwissarna som har problem med att det är krångligt att komma in till gymmaskinerna. Vi vet och visar gärna hur man gör armhävningar och stepups mot kullfallna träd i Snärjet, eller annat stärkande som bara kräver hopprep. Och lite jäklar anamma. Det är inte så svårt.
Det är egentligen inte så särskilt svårt med telefonen eller internet heller. Nästan vem som helst som vill, kan. Eslövs kommun ville riktigt mycket. Det blev så bra att kommunens hemsida dragit hem utmärkelsen ”Bästa kommun på nätet”, alltså bäst i landet, enligt IT nätverket IDG.
Så kul. Betydligt roligare än det jobbiga dilemmat att behöva göra inköp på nätet, samtidigt som man vill gynna och ha kvar den lokala handeln. Men som sagt, hur moraliskt är det att gå i affärer just nu. Det är inte bara statsministern som får skäll.
Förresten, finns ju en hel del att syssla med i väntan på våren, vaccinet och brexitformaliteter. Som att träna på Jerusalemadansen på Youtube på tv. Går sådär. Är lite svettigt, och ser nog inte klokt ut. Men, så himla glad man blir!
DELA PÅ FACEBOOK
DELA PÅ TWITTER
SKRIV UT ARTIKELN