1. Gå en virtuell rundtur på Melbourne Zoo.
- Skånskan.se - Alla artiklar på
- Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
- Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
– Det är ingen skillnad om alkoholen serveras på en restaurang eller i ett hem, konstaterar Christi Kara som är tillsynshandläggare för alkohol och tobak på länsstyrelsen. De som är serveringsansvariga måste kontrollera så att ingen blir överserverad och så att en minderårig inte serveras alkohol.
– I beslutsunderlaget står att serveringstiden upphör när serveringen är genomförd.
Under presskonferensen meddelade företrädare för en rad områden i Malmö, bland annat Anders Malmqvist (grundskolan), Lars Rehnberg (gymnasieskolorna) och Susanne Serenhov (kulturen), att Hylliebadet, Rosengårdsbadet, Oxievångsbadet, Simhallsbadet, Torups friluftsgård och Bulltofta motionscenter stänger för allmänheten.
– Vi ser att det är ett problem för oss att stänga dem för de har en viktig funktion i vårt samhälle. Men just nu är det inte läge att besöka dem, säger Per-Erik Ebbeståhl.
Glädjande och överraskande fick Centerpartiet och Moderaterna liberalt stöd i frågan om huruvida Malmös restauranger ska få sälja alkohol med hemlevererad mat. Det gäller restauranger med cateringtillstånd, så det lär inte bli hur stora mängder dryck som helst som levereras: det krävs ganska mycket för att man som restaurang ska omfattas av möjligheten. För den som oroar sig för fylleri har krögaren samma ansvar för att vägra servera en berusad som tidigare.
Kanske är detta lagligt, kanske inte. Det lär diskuteras i absurdum långt efter pandemin. Det är definitivt ett framsynt beslut som förhoppningsvis kan rädda kvar någon restaurang i Malmös smakrikt myllrande restaurangvärld. Dels är det viktigt för att restaurangägarna inte ska bli utblottade, men också för att Skåne inte ska stå med tomma stadskärnor och ett fattigt mat- och dryckesliv när man så småningom åter öppnar armarna för internationella turister.
Liberalen som röstade för Moderaterna och Centerpartiets nämndsinitiativ var Joel Laguna, förste vice ordförande i arbetsmarknads- och socialnämnden. ”I extrema situationer krävs ibland extrema beslut.” säger han till tidningen. Just så: i extrema tider måste nya lösningar provas. Det är bara att gratulera till att han korrekt identifierade det liberala alternativet var i det här fallet. Liberalerna måste någon gång unna sig självständighet mot samarbetspartnern. Det var väntat att Socialdemokraterna skulle rösta mot, men det är ändå en besvikelse att man inte kunde vara mindre stelbenta för att hålla staden levande och Skåne attraktivt för besökare.
Ingen försöker avskaffa alkoholmonopolet i och med detta, om någon är rädd för det. Det handlar om lite medkänsla med restaurangägare och arbetsgivare som kanske på detta sätt kan hanka sig fram. Det finns billigare och enklare sätt att bli plakat på. Nu är det upp till tillståndsenheten att se till att detta kan genomföras i praktiken så snart som möjligt, innan fler restauranger går omkull.
Det stod klart efter att 218 av representanthusets ledamöter röstat för ett riksrättsåtal. Minst tio republikaner i kammaren har röstat ja till riksrätt.
Beskedet är historiskt. För första gången ställs en amerikansk president inför riksrätt två gånger under sin ämbetsperiod.
– Det är ett allvarligt läge som gör att vi utifrån rekommendationen från Smittskydd Skåne har beslutat om att övergå till fjärrundervisning, säger Mia Honeth (L) och ordförande i barn- och skolnämnden i Lund i ett pressmeddelande.
Det är lätt att begå misstag, speciellt om det är första gången som man tar ett lån. Det finns vissa misstag som är vanligare än andra – och det kan stå en dyrt. När du ska låna pengar – jämför alla typer av lån, på så sätt hittar du det bästa alternativet för just dig.
Du missar uppläggningsavgiften
Ett mycket vanligt misstag är att man inte undersöker vilka extra kostnader som tillkommer till lånet. Man kikar på den slutgiltiga kostnaden som informerar om vad man ska återbetala men man missar vad den faktiskt består av.
Förutom ränta så tillkommer det ofta extra avgifter för bland annat avier och uppläggning. En uppläggningsavgift är en engångsavgift som ofta kan vara mycket hög. Det är inte ovanligt att den ligger på 795 – 895 kr. Tänk därför på att alltid undersöka vilka extra avgifter som måste betalas och välj hellre ett lån med en avgift på mellan 0 – 395 kr för att sänka den totala kostnaden.
Du jämför inte räntorna
Att inte jämföra räntor tillräckligt kan vara ett av de största misstagen som görs. Det är också ett av de vanligaste. Att jämföra olika låns räntor är mycket viktigt, det är det här som du ska lägga mest tid på när du letar efter ett lån.
Det är räntan som bestämmer hur dyrt ditt lån blir. Ofta har snabblån en mycket hög ränta medan ett längre privatlån har låga räntor om du har rätt förutsättningar. Räntan du betalar på ett bolån över tid är vanligtvis en väldigt stor summa. Tänk därför noggrant över vilken typ av lån du behöver.
Jämför inte bara den nominella årsräntan utan även den den effektiva räntan. Se om räntorna är fasta eller rörliga och hur de ändras beroende på vilket belopp och vilken löptid du vill ha.
Du struntar i att ha en medsökande
Att ansöka om ett lån tillsammans med en medsökande är väldigt förmånligt. Med en medsökande som har en god ekonomi kan du få en betydligt bättre ränta. Det innebär helt enkelt att lånet blir mycket billigare.
Om man har dålig hälsa på sin ekonomi, dvs. en låg kreditvärdighet, så är det även enklare att få ett lån godkänt om man ansöker med en medsökande. Det gäller speciellt om man vill ansöka om ett stort privatlån för en större utgift eller investering.
Du amorterar inte tillräckligt
Något som många missar är att inte amortera tillräckligt mycket på sitt lån. Många långivare kan locka med långa löptider vilket ger en lägre månadskostnad. Men det här är inte ett alternativ att föredra, då det i slutänden kommer att ge ett dyrare lån.
Ju längre löptid du har desto mer ränta kommer du att totalt betala för ditt lån. Det allra bästa för låntagare är därför att välja en så kort löptid som möjligt samtidigt som man håller sig inom gränsen för vad ens månadsbudget klarar av att återbetala. Budgetera därför alltid för att amortera på ditt lån varje månad.
Om du får in en extra pengar en månad så kan det vara värt att göra en extra amortering på ditt lån. I längden sparar det dig ofta ganska mycket pengar. Om du känner att du kan betala mer än vad du gör – kontakta din långivare för att öka din månadsbetalning.
Det finns många tips att ta vara på när det kommer till att låna pengar som privatperson, här samlade vi några utav de viktigaste. Om du följer de ovanstående tipsen och jämför alla lånealternativ väl innan du lånar så kommer du att få en mycket bättre upplevelse av att låna pengar.
Det är lätt att begå misstag, speciellt om det är första gången som man tar ett lån. Det finns vissa misstag som är vanligare än andra – och det kan stå en dyrt. När du ska låna pengar – jämför alla typer av lån, på så sätt hittar du det bästa alternativet för just dig.
Modellen, så kallad varannandagsutdelning, har sedan slutet av september testats på olika håll i Skåne, däribland i Kävlinge och i delar av Lund.
Under tiden har pilotprojektet varit föremål för utvärdering och analys. Men på torsdagen kom beskedet: Postnord ämnar att införa varannandagsutdelning i hela region Syd, det vill säga till alla mottagare med ett postnummer som börjar på siffran 2.
Under dagen hade tusentals Trumpanhängare samlats utanför USA:s parlamentsbyggnad Kapitolium i Washington för att protestera mot påstått valfusk. Demonstrationen var planerad sedan tidigare.
I dagarna har avslöjandet om MSB:s generaldirektör Dan Eliassons resa till Gran Canaria retat upp allmänheten. Nu skriver moderaten Hans Wallmark att även han varit utomlands och firat jul. Enligt ett facebookmeddelande har han varit på Las Palmas för att besöka sin fru, Susanne Wallmark, universitetsdirektör vid Malmö universitet.
”Jag kom ned med medicin och vi har firat jul tillsammans. Jag är nu åter i Sverige. Givet alla andra svenskars uppoffringar finns all anledning att på goda grunder anse att jag borde avstått. Jag har inte rådfrågat min partiledning eller någon annan om denna resa i förväg”, skriver Wallmark bland annat.
DELA PÅ FACEBOOK
DELA PÅ TWITTER
SKRIV UT ARTIKELN