Kultur och nöje

Franskt medieupprop efter hot mot Charlie Hebdo

100 franska medieorganisationer har undertecknat ett upprop till stöd för yttrandefrihet efter att dödshot riktats mot anställda på satirtidningen Charlie Hebdo.
Foto: Francois Mori/AP
Kultur och nöje
Kultur och nöje 100 franska medieorganisationer har undertecknat ett öppet brev till stöd för yttrandefrihet efter att dödshot riktats mot anställda på satirtidningen Charlie Hebdo.
PREMIUM

Uppropet, som undertecknats av 100 franska tidningar och tv- och radiostationer, utlöstes av att HR-chefen på den franska satirtidningen Charlie Hebdo under måndagen tvingats lämna sitt hem i Paris efter att ha hotats till livet, skriver Le Monde. Tidningen publicerade nyligen återigen ett antal kontroversiella karikatyrer av profeten Muhammed – vilka tidigare utlöst stora protester inom den muslimska världen. Publiceringen skedde i samband med att rättegången mot 14 personer som misstänks vara inblandade i terrordådet mot tidskriftens redaktion 2015 inleddes i Paris i början av september.

"Hädelse är inte ett brott"

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Kultur och nöje

Skådespelaren Charles Grodin död

Charles Grodin har gått bort. Arkivbild.
Foto: Marty Lederhandler/AP/TT
Kultur och nöje
Kultur och nöje

Skådespelaren Charles Grodin har gått ur tiden, skriver New York Times. Han blev 86 år gammal. Enligt sonen Nicholas var han sjuk i benmärgscancer då han gick bort.

Charles Grodin, känd för sina komiska roller, slog igenom under 1970-talet och har varit med i hyllade filmer som "Rosemary's baby", "The heartbreak kid", "Moment 22" och "Heaven can wait".

Mest känd är han däremot för rollerna som Robert De Niros sidekick i actionkomedin "Midnight run" och den frustrerade pappan i hundkomedin "Beethoven".

Kultur och nöje

Tusse mötte publikens jubel

Tusse på scen.
Foto: Peter Dejong/AP/TT
Kultur och nöje
Kultur och nöje Publiken hurrade och klappade händerna när Tusse Chiza gick av scenen i första semifinalen i Eurovision Song Contest.
I kväll avgörs om låten "Voices" kommer bära honom hela vägen till final.

Den första semifinalen har inletts i Rotterdam i Nederländerna, där Tusse Chiza tävlar med Sveriges bidrag "Voices".

– Kvällen är en enda stor kärlekshyllning till det som förenar oss människor, musik och underhållning, säger Christer Björkman, som kommenterar tävlingen för svenska tittare tillsammans med Edward af Sillén, i SVT.

Tusse framträdde i en röd sammetsdräkt som kvällens fjärde tävlande.

– Från Tusses sida och från gänget på scen, otroligt fint levererat, sade Edward af Sillén efteråt.

När programmet slutar klockan 23.10 står det klart om den 19-årige Tällbergsbon får ladda om inför den stora finalen – eller om han tvingas lämna tävlingen i förtid.

Själv tror Tusse att det blir en finalplats.

– Jag vågar inte säga någonting annat än ja, det tror jag, sade han till TT dagen före semifinalen.

Missade finalen

Hittills har Sverige bara missat finalen en gång, när Anna Bergendahl föll på målsnöret med bidraget "This is my life" 2010. Efter det har Sverige snittat placeringen 4,8, och dessutom vunnit två gånger. Det gör Sverige till ett av de mest framgångsrika Eurovisionländerna de senaste tio åren.

I semifinalen möter Tusse Chiza bland andra Maltas Destiny, en av de stora favoriterna i tävlingen. Hennes låt "Je me casse" är skriven av svenskarna Malin Christin, Nicklas Eklund och Amanuel Dermont, samt brittiske Pete Barringer.

Problem med rösten

Tisdagens tävling bjuder även på motstånd från Cyperns Elena Tsagrinou, med bidraget "El diablo" och Litauens The Roop med låten "Discoteque".

Inför Eurovision har Tusse Chiza haft stora problem med sitt viktigaste redskap som artist – rösten. Men drygt två veckor före semifinalen gav läkarna grönt ljus. På plats i Rotterdam säger Tusse Chiza att rösten inte är något orosmoment längre.

– Nu mår jag finfint, jag är redo att bara köra. Jag vill att det ska ske nu, men jag försöker hålla lugnet, säger han till TT.

Erik Paulsson Rönnbäck/TT

Sofia Sundström/TT

FAKTA

Fakta: Största hoten mot Tusse i semifinalen

1. Malta: Destiny – "Je me casse".

Den 18-åriga maltesen är en av Eurovision Song Contest stora favoriter. Låten är skriven av svenskarna Malin Christin, Nicklas Eklund och Amanuel Dermont, samt brittiske Pete Barringer.

2. Cypern: Elena Tsagrinou – "El diablo".

26-åringen från Grekland debuterar i Eurovision Song Contest, men har medverkat i flera tv-program tidigare. Låten är skriven av bland andra svenske Jimmy "Joker" Thörnfeldt.

3. Litauen: The Roop – "Discoteque".

Efter att ha varit favorittippad i förra årets inställda Eurovision Song Contest är The Roop tillbaka. Nu vill de föra in mer disco i tävlingen.

Kultur och nöje

Stulna fresker återlämnade till Pompeji

Sex stulna fresker har återlämnats till den arkeologiska parken i Pompeji. Arkivbild.
Foto: Stefan Gustavsson / SvD / TT
Kultur och nöje
Kultur och nöje

Sex stulna fresker har återlämnats till den arkeologiska parken i Pompeji, uppger italiensk polis på tisdagen.

Tre av dessa tros ha stulits redan på 1970-talet, smugglats ut från Italien och sålts till samlare i USA, Schweiz och Storbritannien.

Muralmålningarna har hackats loss från ruinerna av antika villor i den begravda fornromerska staden i landets södra delar.

Freskerna upptäcktes och togs i beslag av den italienska militärpolisen, Arma dei Carabinieri, i fjol. Detta som en del av "en större utredning om internationell handel med arkeologiska fynd", heter det i ett uttalande.

De andra tre hittades av polisen 2012 i en olaglig utgrävning i närheten av Pompeji och beslagtogs innan tjuvarna hunnit föra bort fynden från platsen.

Kultur och nöje

Flo Rida gästar på San Marinos bidrag

Flo Rida, populär amerikansk rappare, gästar på San Marinos bidrag i Eurovision Song Contest. Arkivbild.
Foto: John Shearer
Kultur och nöje
Kultur och nöje

San Marinos bidrag i Eurovision Song Contest får oväntad förstärkning i form av den amerikanske rapparen Flo Rida.

San Marino ansökte tidigt om – och fick – dispens för att ha med Flo Rida som gästartist till Senhits bidrag "Adrenalina". Nu har han tackat ja och San Marino har fått grönt ljus för hans gästspel.

– Alla frågar om Flo Rida! Det blir en överraskning som vi får upptäcka tillsammans, sade Senhit tidigare till TT.

Flo Rida slog igenom stort med hitten "Low" 2007 och har sedan dess sålt över 80 miljoner skivor.

San Marino deltar i den andra semifinalen på torsdag.

Kultur och nöje

Scifi-solo när Cullberg dansar för publik igen

Suelem de Oliveira da Silvas väg till Cullberg gick via hiphop, voguing och krumping – dansstilar som hon har med sig i soloföreställningen 'Mountains' som nu får urpremiär. Pressbild.
Foto: Urban Jörén
Kultur och nöje
Kultur och nöje En skapelseberättelse om vad det är att vara människa – just nu. Ensam på scenen ger dansaren Suelem de Oliveira da Silva sin och koreografen Jefta van Dinthers timslånga soloföreställning för åtta åskådare i publiken.
PREMIUM

På Dansens hus stora scen i Stockholm dansar Suelem de Oliveira da Silva i ett slags science fiction-universum, både före och efter mänskligheten. Det gamla och uråldriga blandas med popkultur och futurism, berättar Jefta van Dinther.

– Det är en fiktion, nästan som en film, men också fylld av Suelems egen biografi. Jag tänker mig henne som en kraft, säger han.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Nordicbet

Skånska fotbollslag – framgång i Superettan

Nordicbet Skåne är en mäktig fotbollsregion. I Allsvenskan finner vi storheterna Malmö FF och Helsingborgs IF, men i superettan är det för närvarande bara Trelleborgs FF som håller de skånska ställningarna. Endast tre klubbar i de två högsta divisionerna. Är det i enlighet med den storslagna skånska fotbollshistorien?

Skånes senaste storhetstid

För femton år sedan spelade fyra skånska klubbar i allsvenskan och för nio år sedan – så sent som 2010 – utkämpade Malmö FF och Helsingborgs IF en duell om SM-guldet. Trelleborg slutade femma i allsvenskan medan Landskrona BOIS tog samma position i superettan där Ängelholms FF blev tolva. Året därpå vann Helsingborg allsvenskan medan Ängelholm kvalspelade för att ta steget upp i Sveriges högsta serie.

Kärvare tider

Skåne var att räkna med. Inte minst som intressanta spel i de absolut viktigaste matcherna. Idag präglas Superettan fotbollsodds knappast alls av Skåne. Kvar finns endast Trelleborgs FF. Helsingborg dras med ekonomiska problem och kämpar om att hålla sig kvar i allsvenskan. Landskrona befinner sig i division 1 medan Ängelholm kämpar på i division 2, där man möter andra klassiska skånestorheter som IFK Malmö, som en gång i tiden var Malmös förstalag och deltagit i spel i Europa, men har även många säsonger i allsvenskan och föregångsserier till superettan.

Malmö FF håller stilen och Trelleborg kämpar

Idag är det endast MFF som håller gammal god stil i allsvenskan, men för oss som älskar att följa superettan finns endast Trelleborgs FF och det går väl lite sisådär, där man får vara nöjd med en mittenplacering samtidigt som risken för att dras ned i kampen om kvalplatserna är överhängande.

Fortet Vångavallen

En gång i tiden var dock Vångavallen en plats som beredde många storlag svår ångest. Det var svårspelat och så sent som 2018 var TFF i allsvenskan, efter att ha varit ned och vänt i division 1 så sent som 2015. En serieseger som för övrigt säkrades mot Helsingborgslaget Eskilsminne IF och sedan följde två säsonger i superettan som kulminerade i kval mot Jönköping Södra, vilket gav en allsvensk plats 2018. Klubben var dock sedan länge ett rutinerat superettanlag och hade flera sejourer i allsvenskan bakom sig, där den första kom 1985 och den absolut bästa perioden i klubbens historia var under 1990-talet då man lyckades med konststycket att ta sig till UEFA-cupen.

Skrälleborg

Säsongen 1994/95 hackade sig Trelleborg förbi färöiska Götu i två inte alltför imponerande insatser och få trodde väl att äventyret skulle gå särskilt mycket längre när engelska Blackburn Rovers stod som motståndare i nästa omgång. Då med ett stjärnspäckat lag som kryllade av landslagsmän och internationella storspelare, såsom den engelske skyttekungen Alan Shearer. Rovers skulle samma säsong vinna hela Premier League, men att åka till Vångavallen visade sig betydligt tuffare än Old Trafford. Trelleborg – däremot – njöt för fulla muggar på Ewood Park, då man vann den första matchen med 1–0 efter mål av Fredrik Sandell. En seger som skapade stora rubriker i hela Europa och efter 2–2 hemma, så var avancemanget ett faktum. Skrälleborg var numera ett begrepp och man pressade dessutom italienska Lazio i följande omgång, där endast ett mål på övertid avgjorde dubbelmötet till Rom-klubbens fördel.

Bygga nytt och stanna kvar

Idag handlar det om att bygga på nytt efter uttåget från allsvenskan och att framförallt att inte falla igenom superettan till mörkret i division 1. En hel del talar för att den anrika föreningen kommer att klara uppgiften, men inget står skrivet i sten. Kampen kommer att bli hård säsongen ut. Men visst vore det märkligt med en superetta utan en skånsk klubb.

Inte mycket underifrån

Ja, om nu inte Helsingborg trillar ur allsvenskan igen. Även här kommer det handla om en fight ända in på målsnöret. Underifrån är det väl Torns IF - från lilla Stångby norr om Lund - som ligger bäst till tillsammans med klassiska Landskrona BOIS, men att avancera från division 1 till superettan är ett riktigt nålsöga och båda klubbarna befinner sig i mittenskiktet med hopp om att stabilisera sig på den övre halvan. Klubbar som Ljungskile SK, Skövde AIK, FC Trollhättan såväl som den lilla göteborgsklubben Utsiktens BK är nog alla starkare än Skåneklubbarna, åtminstone i dagsläget.

Skånederbyn

Skåne är kanske inte vad det en gång var i superettan, men Trelleborgs FF lär klara sig kvar och kanske få sällskap av Helsingborg nästa säsong, så visst finns det utsikter för Skånederbyn, även om Helsingborgsfansen knappast ser fram emot ett sådant scenario.

Kultur och nöje

Fridell gör film om brottarbröderna Lidberg

Daniel Fridell ska göra film och tv av bröderna Martin och Jimmy Lidbergs självbiografi. Arkivbild.
Foto: Janerik Henriksson/TT
Kultur och nöje
Kultur och nöje
PREMIUM

Daniel Fridell ("Sökarna", "Svartenbrandt – Sveriges farligaste brottsling") planerar att göra film och tv av bröderna Martin och Jimmy Lidbergs självbiografi "Brottarbröder – en fight för livet".

"Jag har påbörjat manusarbetet tillsammans med bröderna Lidberg och Theodor Lundgren, som skrev boken. Alla tv-kanaler och distributörer vi pratat med är intresserade och vi planerar att spela in under sommaren 2022", säger Daniel Fridell i ett pressmeddelande.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Kultur och nöje

Nyskriven opera i Dalbys tingshus

Kompositören Jonatan Sersam har skapat musiken till operan Tinget.
Foto: Martina Jarminder
Kultur och nöje
Lund
Scen I början av juni blir det nyskriven opera i Dalby tingshus. Förhoppningsvis med 50 personer i publiken.

Tinget heter den nyskrivna operan som Operakompaniet Alltet sätter upp i tingshuset i Dalby. Musiken är komponerad av Jonatan Sersam och Niklas Hansson står för så väl libretto som regi.

I Tinget utspelasen rättegång i den gamla tingssalen och en kvinna från dåtid får hjälp av en man från nutid att försvara sig. Enligt ett pressmeddelande från Operakompaniet Alltet vill man med operan ”jämföra det gamla bysamhället med vårt moderna urbana samhälle men inte ta ställning för någon tid utan ge ett perspektiv på den eviga existensen”.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Kultur och nöje

Elverket blir plats för innovativ scenkonst

Johannes Öhman och Mattias Andersson. Nu ska Dramaten och Dansens Hus driva Elverket i Stockholm som en gemensam scen. Pressbild.
Foto: Micke Sandström
Kultur och nöje
Kultur och nöje Dansens Hus och Dramaten skapar tillsammans en ny scen för innovativ konst. På Elverket i Stockholm ska institutionerna samarbeta om svenska och internationella dans- och teaterproduktioner.
PREMIUM

Dramaten hade egentligen meddelat att teatern av kostnadsskäl skulle lämna scenen Elverket i Stockholm den 30 juni i år. Men i stället kom Dramatenchefen Mattias Andersson på idén att söka samarbeten med dansvärlden – och efter ett års diskussioner inleder nationalscenen nu ett femårigt samarbete med Dansens Hus.

– Personligen har jag alltid varit extremt inspirerad av samtida dans, det inspirerar mig ofta mest, i alla fall från den internationella arenan. Det är mycket roliga innovationer där, man arbetar med rummet och kropparna i rummet på ett sätt som är jätteattraktivt, säger Mattias Andersson till TT.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
Förhandsvisning på nästa artikel
NÄSTA ARTIKEL