Sport

Svenskar bakom Nashvilles revansch

Nashvilles Filip Forsberg firar ett av lagets mål mot Arizona, i den första perioden.
Foto: JASON FRANSON/AP/TT
Sport
Sport Calle Järnkrok och Viktor Arvidsson gjorde de två avgörande målen när Nashville besegrade Arizona och utjämnade matchserien till 1–1 i playoff till Stanley Cup.
Efter fyra raka mål av Nashville blev slutresultatet till sist 4–2.
PREMIUM

I lagens andra möte höll konferenssexan Nashville i taktpinnen, efter att överraskande ha förlorat den första matchen med 4–3 mot Arizona, som slutade på elfte plats i den västra konferensen.

Mattias Ekholm noterades för en assist när Nick Bonino satte Nashvilles första mål i den åttonde minuten. Mindre än tre minuter senare lyckades Ryan Johansen få i väg ett chansskott som letade sig in mellan Arizona-målvakten Darcy Kuempers ben – och det stod 2–0 till Nashville.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Agne Simonsson död – blev 84 år

Agne Simonsson och Pelé. Arkivbild.
Foto: JONAS EKSTRÖMER / TT
Sport
Sport Fotbollslegendaren Agne Simonsson är död.
VM-hjälten från 1958, som spelade för klubbar som Örgryte och Real Madrid, blev 84 år gammal.

– Han blev lite krassligare de sista veckorna och sedan tillstötte en lunginflammation. Och i går tog det tyvärr slut. Jag var uppe ett par dagar innan och då visste jag vad som skulle ske. Så då tog jag farväl av honom, säger hans bror Roy Simonsson till Göteborgs-Posten.

VM-silver

Agne Simonsson blev folkkär under VM 1958, då Sverige tog silver.

Anfallaren, med nummer nio på ryggen, gjorde ett av Sveriges mål i finalen mot Pelés Brasilien som slutade med 2–5-förlust. Tillsammans med Nils Liedholm och Hanna Ljungberg är Agne Simonsson en av tre svenskar som gjort mål i en VM-final. Han gjorde fyra mål i VM 1958.

1959 blev Sverige det blott andra icke-brittiska landslaget att slå England på Wembley Stadium i London. Simonssons två mål i den matchen resulterade i att han tilldelades Guldbollen och Bragdguldet. Året efter blev han proffs i Real Madrid, men flyttade snart hem till Örgryte igen.

Kurre Hamrin, lagkamrat med Simonsson under bland annat VM 1958, tar emot beskedet med sorg.

– Nu är bara jag och Reino (Börjesson) kvar (från VM-laget 1958). Det är synd, och ingen rolig nyhet. Men vi ska väl alla gå den vägen, säger han till Expressen.

– Jag träffade Agne senast i samband med en landskamp, till och med Zlatan spelade i landslaget då. Så det var längesen vi sågs.

"Jättefin person"

85-årige Hamrin minns Simonsson som en "fantastisk duktig center" och en spelare som hade "stor betydelse" för framgången i hemma-VM.

– Agne var en jättefin person och go' människa. Vi hade en jättebra relation, även om vi inte träffades så ofta på senare tid, säger han.

Som tränare förde Agne Simonsson Örgryte till SM-guld 1985 efter finalseger mot IFK Göteborg.

På Öisgården har ett ljus tänts och en bild på Simonsson satts fram för att hedra honom, skriver Göteborgs-Posten.

– Det är en tung dag för alla fotbollsälskare. Det går inte att göra den här typen av människor rättvisa med några få ord. Men han hade alltid ett leende på läpparna och vad han har gjort för Öis och svensk fotboll... det är väldigt få som har lyckats med det han har gjort. Han är bland de största, kanske till och med den störste, klubben har haft, säger ordföranden Joachim Nordh till tidningen.

– Han har varit ovärderlig för oss som klubb. Han är en ikon och legend inom Öis-kretsar. Vi kommer förvalta Agnes arv med den respekt och vördnad han förtjänar. Det är vår skyldighet.

"En av min barndoms hjältar"

Karl-Erik Nilsson, ordförande i Svenska fotbollförbundet, skriver i ett sms till TT:

"En av svensk fotbolls största spelarprofiler genom tiderna har lämnat oss. Agne Simonsson var en av våra stora silverhjältar från hemma VM 1958. Han debuterade i landslaget samma år som jag föddes och var en av min barndoms hjältar. Svensk fotboll sörjer och tankarna går till familjen, släkt och vänner runt om i fotbollsvärlden".

Rättad: I en tidigare version var det fel personer på bilden. Nu är bilden utbytt.

Patrik Dokk/TT

Anders Wallin/TT

FAKTA

Fakta: Agne Simonsson

Född: 19 oktober 1935 i Göteborg.

Död: 22 september 2020.

Spelarkarriären: Örgryte 1959–1960, Real Madrid 1960–1961, Real Sociedad 1961–1962, Örgryte 1963–1970.

Landslagskarriären: Spelade 51 matcher mellan 1957 och 1967 och stod för 27 mål.

Tränarkarriären: Örgryte 1971–1972, Häcken 1977–1982, Örgryte 1983–1986, Iraklis 1988–1990.

Övriga meriter: VM-silver på hemmaplan 1958, året efter tilldelades han utmärkelserna Guldbollen och Svenska Dagbladets Bragdguld och 1985 ledde han som tränare Örgryte fram till SM-guldet.

Sport

De kan bli årets spelare i Europa

Lucy Bronze jagar efter bollen i Champions League-finalen, som hennes Lyon vann.
Foto: Clive Brunskill/AP/TT
Sport
Sport

Champions League-mästarna fick med två spelare i slutrundan av omröstningen av årets spelare i Europafotbollen 2019-20.

På herrsidan var det Bayern Münchens Robert Lewandowski och Manuel Neuer och på damsidan Lyons Lucy Bronze och Wendie Renard.

Den tredje nominerade på damsidan är finalförloraren i Champions League, Wolfsburgs Pernille Harder. Harder och Bronze har precis flyttat till England där de nu spelar för Chelsea respektive Manchester City.

Den tredje nominerade på herrsidan är Manchester Citys Kevin De Bruyne.

Vilka som vinner utmärkelserna presenteras i samband med gruppspelslottningen till herrarnas Champions League den 1 oktober.

Då ska också, för första gången, Uefa utse årets tränare. På herrsidan står det mellan Bayern Münchens Hans-Dieter Flick, Liverpools Jürgen Klopp och Leipzigs Julian Nagelsmann.

På damsidan är det Barcelonas Lluís Cortéz, Wolfsburgs Stephan Lerch och Lyons Jean-Luc Vasseur.

Sport

Halmstadspelare avstängd i fyra matcher

Halmstads Dusan Djuric. Arkivbild.
Foto: Björn Larsson Rosvall/TT
Sport
Sport Halmstad BK:s Dusan Djuric stängs av i fyra matcher efter att ha sagt rasistiska tillmälen till en motståndare i Umeå.
Disciplinnämnden ser allvarligt på det inträffade, skriver man i sitt yttrande.

Avstängningen gäller fotbollsmatcher till och med den 15 oktober.

I tv-sändningen från matchen i superettan hörs det att någon säger "jävla zigenare". Djuric har erkänt att han sagt så till Deniz Yaldir i affekt efter att Yaldir spottat på honom.

Efter matchen bad Djuric om ursäkt.

"Jag ångrar djupt det jag sa under ett hetsigt och kraftigt infekterat ögonblick i matchen. Jag vill därför be Deniz Yaldir samt alla inblandade och berörda om ursäkt för mitt sätt att uttrycka mig på som jag anser vara olämpligt", sade Djuric till HBK:s webbplats.

Han lämnades utanför truppen i Halmstads senaste match.

Disciplinnämnden skriver i sitt yttrande att man anser att uttrycket "är att betrakta som rasistiskt och att Dusan Djuric ska bestraffas för det han har yttrat. Några förmildrande omständigheter föreligger inte."

Sport

Live: Eslövs BK - Västra Frölunda

Sport
Eslöv
Livefotboll Eslövs BK kämpar för att säkra ett nytt division 2-kontrakt och möter topplaget Frölunda på lördag den 26 september. Vi sänder live från mötet på Ekevalla IP. Avspark klockan 14.
PREMIUM
Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Mora i ekonomisk kris – ber fansen om hjälp

Hockeyallsvenska Mora ber supportrarna om ekonomisk hjälp. Arkivbild.
Foto: Henrik Montgomery/TT
Sport
Sport Mora IK:s pengar är slut vid årsskiftet om man inte får ekonomisk hjälp, skriver den hockeyallsvenska klubben på sin webbplats.
Därför ber man nu supportrarna om hjälp.

På grund av osäkerheten kring publik på matcherna har Mora sålt 500 färre säsongskort, vilket motsvarar ett pengabortfall på närmare 3,4 miljoner kronor.

"Lägg därtill alla biljetter vi inte kommer att kunna sälja och uteblivna sponsorintäkter på grund av att företagen också har det tufft, så kommer vi som det ser ut just nu att tappa 19 miljoner i uteblivna intäkter", skriver klubben på sin webbplats.

"Samtidigt har vi dragit ner på i stort sett alla kostnader inom klubben och sparat 14 miljoner jämfört med förra året. Mer går inte att spara utan att lägga ner verksamhet. Om vi inte gör någonting alls så kommer klubbens pengar att vara helt slut före årsskiftet."

Mora IK startar nu ett åtgärdspaket som man kallar "Mora for life". Genom initiativet önskar man att supportrar stöttar klubben genom att köpa säsongskort, lotter och digitala biljetter till matcherna.

Mora och många andra elitlag väntar på regeringens beslut om att eventuellt få ta in fler än 50 personer på matcherna. Men oavsett tror inte hockeyklubben att man ska kunna få ta in fler än 500. Det räcker inte för att hålla hockeyverksamheten flytande utan stöd från supportrarna.

Ingela Ahlberg/TT

ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Privatlån.com

3 unika saker du kan använda ett blancolån till

Privatlån.com Många väljer att använda ett blancolån som ett billån eller för att samla mindre lån och krediter. Som mest kan du låna 600 000 kronor, men du kan även låna så lite som 5 000 - 10 000 kronor.

Eftersom blancolån saknar krav på säkerhet kan pengarna användas till precis vad som helst. Du kan dessutom justera lånets löptid för att hitta en månadskostnad som passar din ekonomi, vilket innebär att du kan ha råd med det mesta.

Det finns många användningsområden för denna låneform. Nedan ska vi titta närmare på tre lite mer ovanliga saker som du kan finansiera med hjälp av ett blancolån.

Köp din drömhäst

Att köpa häst är inte billigt, många gånger kostar dessa fyrbenta djur tiotusentals kronor. Har man inte sparat ihop under en längre tid kan det vara svårt att ha råd. Samtidigt vill du kanske vänta allt för länge med att köpa, särskilt inte om du råkar hitta drömhästen till salu.

Genom att ta ett blancolån kan du betala för hästen direkt och sedan dela upp betalningen i en takt som passar din ekonomi. På så sätt slipper du allt för stora påfrestningar på din ekonomi. Du kan dessutom låna lite mer om du till exempel behöver köpa till lite ny utrustning.

Res på semester till tropikerna

Många är de som drömmer sig bort till varmare breddgrader, inte minst när vintermörkret smyger sig på. Att besöka tropiska öar med kritvita stränder kan dock vara kostsamt och att finansiera hela familjeresan med eget sparkapital kan kännas i plånboken.

Även här kan ett blancolån vara ett bra alternativ. Eftersom du kan lägga upp blancolån under flera års tid kan du låna till resan och samtidigt få en mer hanterbar månadskostnad.

Eftersom de flesta blancolån betalas ut inom 1 till 2 dagar - vissa kan till och med betalas ut samma dag - kan du dessutom slå till på resan direkt utan att riskera att priset höjs.

Investera i ny hemelektronik

Behöver du byta ut hemmets TV? Eller kanske är det hög tid att köpa en ny dator? Hemelektronik är ofta dyrt och kan var svårt att finansiera utan att spara ihop under en längre tid. Då kan du med hjälp av ett blancolån delbetala inköpet under en längre tid istället för att behöva ta av ditt sparande.

Blancolån har en relativt låg ränta, särskilt om du har en god kreditvärdighet, vilket kan göra lånet till ett prisvärt alternativ till delbetalning i butik. Du kan dessutom lösa delar eller hela lånet i förtid om du har möjlighet och komma undan ännu billigare.

Sport

Landskamp flyttas – svensk regeringskritik

Marcus Berg, Robin Quaison och Emil Forsberg kommer inte att möta Ryssland på hemmaplan som planerat. I stället kommer matchen att spelas i Moskva. Arkivbild.
Foto: Janerik Henriksson/TT
Sport
Sport Sverige tvingas flytta herrlandskampen mot Ryssland i oktober från Friends arena till Moskva.
Fotbollsförbundet är kritiskt mot den svenska regeringen som inte gör undantag för elitidrottare utanför EU att resa in i landet.
"Vi är mycket besvikna", säger generalsekreteraren Håkan Sjöstrand.

Den 8 oktober var det tänkt att Ryssland skulle besöka Friends arena för en träningsmatch mot Sverige.

Men så blir det inte.

I stället får förbundskapten Janne Andersson & Co resa till Moskva.

"Förordningen som förbjuder icke-nödvändiga resor till Sverige från andra länder än EU-länder samt Storbritannien, Norge, Island, Liechtenstein och Schweiz gör inga undantag för elitidrottare", skriver Svenska fotbollförbundet på sin webbplats.

"Besvikna"

"Tyvärr tvingas vi att flytta matchen mot Ryssland eftersom vi fortfarande inte fått något besked av regeringen – trots att vi skickade en skrivelse redan den 27 augusti. Jag kan inte förstå varför det inte går att medge undantag från inreseförbudet för elitfotbollsspelare, på samma sätt som andra yrkesgrupper fått", säger generalsekreteraren Håkan Sjöstrand i ett uttalande på webbplatsen.

"Vi är mycket besvikna över att vi inte ens kunnat få ett besked."

Svenska fotbollförbundet har Riksidrottsförbundet (RF) på sin sida i frågan och tillsammans har de krävt en ändring i förordningen.

– Vi tycker det är rimligt att professionella fotbollsspelare betraktas som högkvalificerade arbetstagare. Förbundet och Uefa tillämpar ett mycket strikt protokoll, och testar spelare och ledare på ett så omfattande sätt som ingen annan arbetskategori är i närheten av för att minimera smittrisken, sade Sjöstrand till TT för drygt en vecka sedan.

Flera hotade evenemang

Förordningen innebär att flera internationella evenemang på elitnivå – som världscup, VM och EM – är hotade. Bland hotade idrottsevenemang närmsta tiden finns bland annat Swedish Open i bordtennis 3–6 oktober och världscupen i skidskytte i Östersund i december.

Efter Sveriges möte med Ryssland väntar två bortamatcher i Nations League: Kroatien den 11 oktober och Portugal tre dagar senare.

FAKTA

Fakta: Stora idrottsevenemang i Sverige i höst och vinter

Bordtennis: Swedish Open 3-6 oktober.

Fotboll: U21-herrarna möter Armenien på Olympia i Helsingborg den 13 oktober.

Basket: Damlandslaget möter Israel på hemmaplan den 15 november i EM-kvalet.

Skidskytte: Världscupen i Östersund, 3–6 december.

Ishockey: Tre Kronor spelar Euro hockey tour 8–14 februari mot Finland, Tjeckien och Ryssland.

Längdskidor: Världscuptävlingar i Ulricehamn, 16–17 januari, och Falun, 30–31 januari.

Alpint: Världscupen i Åre 12–13 mars.

Konståknings-VM, Stockholm, 22–28 mars.

Sport

Coronautbrott i superettanlag – sex smittade

Sex spelare och ledare i Umeå FC har testat positivt för covid-19. Arkivbild.
Foto: Andreas Hillergren/TT
Sport
Sport

Superettanlaget Umeå har drabbats av ett utbrott av covid-19. Sex spelare och ledare har testat positivt för smittan.

– Vi följer rekommendationerna noga och direkt när symptomen uppvisades blev det att stanna hemma i karantän som gällde. Det var därför vi saknade så många spelare mot Degerfors, säger klubbchefen Danny Persson till TT.

Det var i måndags som Umeå mötte Degerfors, en match Umeå förlorade med 0–6. De sex som visade symptom testades redan under måndagsmorgonen men resultaten kom in först på tisdagen.

Inga träningar har genomförts under varken tisdagen eller måndagen, men resten av laget har ännu inte testats för smitta.

– Nej, där är vi inte än. Vi har kontaktat smittskyddet och inväntar på deras svar för hur vi ska gå vidare. Vi kommer att följa allt de säger, säger Danny Persson.

Umeå har inte varit i kontakt med Degerfors sedan testresultaten kom in.

Sport

Barcaförsvarare klar för Wolverhampton

Nélson Semedo, höger, lämnar Barcelona för spel i Premier League-klubben Wolverhampton. Arkivbild.
Foto: Eugene Hoshiko
Sport
Sport

Efter tre säsonger på Camp Nou lämnar Nélson Semedo Barcelona. Den portugisiske högerbacken fortsätter i stället karriären i Premier League-klubben Wolverhampton.

– Jag valde "Wolves" för att det är ett väldigt bra lag som spelar en fin fotboll, säger han till klubbens webbplats.

26-åringen har skrivit på ett treårskontrakt med option till och med 2025, vilket gör att summan uppges kan landa på 37 miljoner pund, drygt 419 miljoner kronor.

Wolverhamptons ordförande Jeff Shi:

– Det är inte ofta som vi har möjlighet att värva en världsklasspelare från en världsklassklubb, säger han.

Wolverhampton har inlett säsongen med en seger och en förlust, 2–0 i premiären mot Sheffield United respektive 1–3 mot Manchester City.

NÄSTA ARTIKEL