Sport

Julia Nilsson lämnar Eslövs IK för YIF

Julia Nilsson byter Eslövs IK mot Ystads IF nästa säsong.
Julia Nilsson har skrivit på för Ystads IF.
Foto: YIF
Sport
handboll Julia Nilsson lämnar allsvenska Eslövs IK och har i stället skrivit på för Ystads IF i division 1.

Under måndagen stod det klart att 21-åriga mittnian Julia Nilsson skrivit på för YIF:s damlag och alltså lämnar Eslövs IK. Kontraktet är skrivet på ett plus ett år.

Julia anslöt till truppen före semesteruppehållet och har hunnit känna sig för. Hon säger sig se fram emot sin nya utmaning:

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Williams valde Vittsjö

Heather Williams kommer till Sverige igen, men inte till Örebro utan till Vittsjö. Arkivbild.
Heather Williams kommer till Sverige igen, men inte till Örebro utan till Vittsjö. Arkivbild.
Foto: Jessica Gow/TT
Sport
Sport

Hon valde att vara kvar i USA under coronavåren, men nu kommer fotbollsanfallaren Heather Williams tillbaka till Sverige. Men inte till Kif Örebro, där hon gjorde succé i fjol, utan till Vittsjö.

"Heather är ett välkommet inslag i vår trupp. Vi har under en tid sökt efter rätt spelare att passa in i vårt anfallsspel och när chansen kom att kontraktera Williams kände vi att vi hittat rätt", skriver Vittsjö i ett pressmeddelande.

Williams var Örebros främsta målskytt i fjol med åtta mål.

Sport

NFL-stjärna skrev på historiskt kontrakt

Kansas City Chiefs quarterback Patrick Mahomes firar segern Super Bowl-segern i vintras. Nu har ett nytt guldregn fallit över honom.
Kansas City Chiefs quarterback Patrick Mahomes firar segern Super Bowl-segern i vintras. Nu har ett nytt guldregn fallit över honom.
Foto: Morry Gash/AP/TT
Sport
Sport Patrick Mahomes kan skratta hela vägen till banken.
Kansas City Chiefs quarterback har skrivit på tidernas största kontrakt inom amerikanska fotboll och får motsvarande fem miljarder kronor för att spela i klubben de kommande tolv åren.

Patrick Mahomes har med sitt nya kontrakt blivit den bäst avlönade spelaren i all amerikansk lagsport genom tiderna.

Enligt tv-kanalen ESPN får Mahomes 450 miljoner dollar för tio års spel. Och det utöver de drygt 52 miljoner han får för de kommande två åren som det redan fanns ett kontrakt skrivet för. Mahomes kan heller inte bli bortbytt så länge kontrakter gäller.

Och Kansas City Chiefs ordförande Clark Hunt är nöjd.

– Sedan han kom till Chiefs för bara några år sedan har Patrick utvecklats till en av de mest profilstarka idrottarna inom all sport. Med sitt dynamiska spel och sin smittande personlighet är han en av de mest igenkända och älskade personerna som någonsin burit Chiefs tröja, säger han.

24-årige Patrick Mahomes ledde sitt lag till vinst i årets Super Bowl, där Chiefs besegrade San Francsisco 49ers med 31–20. På vägen till finalen i NFL passade han till 26 touchdowns. Efter fjolårssäsongen utsågs han till ligans mest värdefulle spelare.

Exakt hur mycket hans nya kontrakt är värt är oklart, då flera olika summor figurerat, och klubben har inte velat avslöja avtalets alla villkor. Men även de mest modesta uppgifterna på 450 miljoner dollar är mer än det gällande rekordet, de 426,5 miljoner dollar basebollspelaren Mike Trout i fjol förhandlade sig till för tolv års spel i Los Angeles Angels.

Sport

Läget i NHL – så ska det avgöras

Elias Pettersson är på plats i Vancouver och förbereder sig inför en eventuell återstart. Arkivbild.
Elias Pettersson är på plats i Vancouver och förbereder sig inför en eventuell återstart. Arkivbild.
Foto: Darryl Dyck/AP/TT
Sport
Sport Nu är det officiellt. NHL-klubbarna ska inleda sina träningsläger den 13 juli för att förhoppningsvis kunna börja spela matcher igen den 1 augusti.
Men trots en bekräftelse från ligans ledning är mycket är ännu oklart.

Den 12 mars kom beskedet att NHL skulle avbryta säsongen på grund av coronapandemin. Svenskarna och de flesta andra utländska spelarna flög hem, allt pausades och sedan dess har läget förvärrats drastiskt i USA. Landet är just nu hårdast drabbat i hela världen.

116 dagar senare, på kvällen den 6 juli, lokal tid, meddelade NHL och spelarfacket NHLPA att de hade kommit överens om en plan för hur säsongen ska fortsätta.

För att planerna till hundra procent ska kunna spikas måste dock spelarna rösta om dem, vilket tros ske inom de kommande fem dagarna.

Och det blir enligt de planer som sedan tidigare har läckt, med en förhoppning om nedsläpp för slutspelet den 1 augusti. Var detta kommer ske är dock inte spikat ännu.

Enligt det pressmeddelande NHL och NHLPA släppte på måndagskvällen är de två parterna även "i princip" överens om ett nytt kollektivavtal, som sträcker sig till säsongen 2025–2026.

Och nu börjar NHL-spelarna återvända. Elias Pettersson sitter på ett hotellrum i Vancouver, Mika Zibanejad och Henrik Lundqvist är båda tillbaka i New York och flera andra spelare är redan på is i Nordamerika.

Här är läget i världens bästa ishockeyliga just nu:

+ Så ska det avgöras

24lag kommer att få göra upp om Stanley Cup-titeln när hockeysäsongen återupptas. De fyra lagen som ligger i topp i respektive konferens kommer att möta varandra en gång var för att bestämma topp-seedningen. De är alla klara för åttondelsfinal.

Topplagen: I västra konferensen: St Louis, Colorado, Vegas och Dallas. I östra konferensen: Boston, Tampa Bay, Washington och Philadelphia.

De övriga åtta lagen i de två konferenserna kommer att spela i bäst av fem-matcher, där de fyra vinnarna möter de fyra toppseedade.

+ Var ska det avgöras?

Lagen kommer att samlas i två olika städer för en slags turneringsvariant av slutspelet, utan publik. Ännu har man inte gjort klart vilka städer det blir. Men enligt flera nordamerikanska medier ligger kanadensiska Toronto och Edmonton bäst till att väljas ut som de två städer som ska fungera som nav för slutspelet.

Lagen kommer att vara kvar i sina respektive städer fram till semifinalerna, då de fyra kvarvarande lagen samlas i en av städerna, där resterande matcher spelas. Allt utan publik på läktarna.

+ När ska det avgöras?

Sedan den 8 juni har NHL-lagen haft frivilliga träningar. Gemensamma träningar får inledas den 13 juli. Spelet ska inledas den 1 augusti, och lagen får åka till respektive spelstad den 26 juli.

+ Inreseförbud

Det råder inreseförbud till USA, undantag gäller för proffsidrottare i dessa ligor och tävlingar: basebolligan MLB, NHL, basketligorna NBA och WNBA, golfens PGA- och LPGA-tourer, samt tennisens ATP- och WTA-tourer. Däremot måste alla som reser till USA och Kanada sitta i karantän i 14 dagar. NHL-spelarna får dock träna på klubbarnas träningsanläggningar.

+ Testning

De spelare som återvänder sitter som sagt i karantän. Dessutom testas alla spelare som tränar ihop med sitt lag. De senaste siffrorna som kom 29 juni visar att totalt 26 spelare testats positiv för covid-19 hittills. Tampa Bay stängde sin träningsanläggning 20 juni efter det att flera spelare i laget testats positivt. Anläggningen har nu öppnats igen. Spelare, tränare och alla andra som kommer att befinna sig i det slutna området där slutspelet ska avgöras kommer att testas varje dag när de är på plats.

+ Kritik

NHL har lovat att ingen spelare ska behöva spela om de inte vill under dessa omständigheter. Enligt Reuters finns det uppgifter om att det framgår i avtal mellan NHL och spelarfacket att alla spelare får lämna sina lag utan bestraffning. Men det har ändå riktats kritik kring att man vill spela när framför allt USA är så hårt drabbat av viruset.

Bland andra har svenska backen Anton Strålman som spelar i Florida Panthers ställt sig tveksam till att starta slutspelet.

– Att hitta något ställe där vi ska hållas i en isolerad bubbla och kanske få förtur för att testa oss och andra former som mindre restriktioner för resande. Jag vet inte om jag vill vara med på det, det känns fel. Jag tycker inte att det är rättvist mot alla som kanske behöver det betydligt mycket mer än vi, bara för att vi ska spela hockey och ta igen lite förlorad inkomst, sade han i maj.

Även Chicagostjärnan Patrick Kane är kritisk.

– NHL går ut med datum och allt möjligt och som spelare tar vi ett steg tillbaka och säger ”varför går man ut med datum när vi inte är överens om något ännu?”. Vi vill bara vara försiktiga, sade Kane till Chicago Sun-Times i mitten av juni.

+ Svenskarna

Många svenska spelare är redan på plats i USA och Kanada och fler kommer att åka tillbaka under de kommande dagarna. Elias Pettersson som spelar i Vancouver är sedan några dagar tillbaka på plats i Kanada.

– Det är konstigt. Jag är i Vancouver men bor på hotell. Jag går till rinken och tillbaka till hotellet. Det är konstigt men jag visste att det skulle vara så, det är lugnt, säger Pettersson i en intervju på klubbens Youtube-kanal.

Mika Zibanejad och Henrik Lundqvist är båda tillbaka i New York och kommer att inleda sin träning med Rangers.

Inför omstarten finns dock vissa frågetecken kring 38-årige Lundqvist som har hård konkurens om att vara Rangers förstamålvakt. När säsongen avbröts hade Lundqvist haft mindre speltid än något annat år i NHL. Rangers tränare David Quinn har tidigare sagt att det finns goda skäl för att välja alla tre målvakter i ett slutspel.

– Det är osäkra tider. Vi får se hur det utvecklar sig fram till att pucken släpps, sade han i en intervju på NHLs hemsida.

Efter slutspelet har Henrik Lundqvist ett år kvar på sitt kontrakt med Rangers.

En som inte kommer att återvänta till Rangers är Lias Andersson. 21-åringen lämnade laget på grund av psykisk ohälsa i vintras och har sedan dess spelat i SHL med HV71. När Rangers nu ville att han skulle återvända och återuppta träningen tackade han nej.

– Vi har haft diskussioner med Lias om att komma över hit till träningslägret, men han kände att det var bättre för honom att stanna i sitt hemland just nu. Vi respekterar det beslutet, sade Rangers ordförande John Davidson till New York Post.

Bella Franzén/TT

Sport

Isak målskytt igen – bjöd på klackspark

Alexander Isak nätade för andra matchen i rad. Arkivbild.
Alexander Isak nätade för andra matchen i rad. Arkivbild.
Foto: Alvaro Barrientos/AP/TT
Sport
Sport
PREMIUM

Alexander Isak har fått upp ångan igen. 20-åringen nätade för andra matchen i rad när han klackade in ledningsmålet borta mot Levante i den spanska ligafotbollen.

Tolv minuter in i matchen fick svensken ett inspel från Mikel Oyorzabal och satte 1–0 för sitt Real Sociedad, felvänd mot mål.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Kungsholmen Runt ställs in

Kungsholmen Runt ställs in i år. Arkivbild.
Kungsholmen Runt ställs in i år. Arkivbild.
Foto: Claudio Bresciani / TT
Sport
Sport
PREMIUM

Ännu ett lopp ställs in på grund av coronaviruset. I helgen meddelade arrangören bakom Stockholmsloppet Kungsholmen Runt att loppet ställs in i år.

Arrangören väntade in i det sista med förhoppningen att coronarestriktionerna skulle ha lättat till hösten.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Företagsfinanser.se

Ökning av ansökningar om pausade amorteringar!

Företagsfinanser.se Bostadsmarknaden har trots omständigheterna inte rasat, istället har försäljningen ökat med hela 13 % och med ett fortsatt tryck på visningar på uteliggande bostäder.

Men även fast bostadsmarknaden är i full rullning så är det många bankkunder som har valt att pausa sina amorteringar på sina bostadslån. Detta i och med att bankerna lättat på tyglarna en aning som hjälp för den ekonomiska situationen som många sitter i just nu. I April så var det många husköp som gick i lås och många nya lyckliga husägare som flyttade in i sina nya hem. April är generellt sett en månad då många köper hus varje år och det visade sig vara så även under detta år.

Varje år så ökar mängden bostadslån i Sverige och ligger tillsammans på tusentals miljarder i värde. För de flesta hushåll så är det boendet som kostar mest månadsvis och också den utgift som svider mest. I mars gick bankerna ut med att de ändrar amorteringskraven för att hjälpa sina kunder. På detta sätt är det många som har kunnat spara in en del. Även fast det varje år är många kunder som ansöker om amorteringsfria månader på sina bolån, så har det varit en stor ökning av fall under de senaste månaderna.

Reporäntan oförändrad

Riksbanken meddelade nyligen att de lämnar kvar reporäntan på noll och detta för att de anser att den nedåtgående ekonomiska spiralen beror på gällande restriktioner. Det anses också vara svårt att sätta en prognos på hur framtiden kommer att se ut. Att räntan ligger oförändrad är ingenting som låntagare kommer att märka då det är samma som innan. Riksbanken betonar dock att räntan kan komma att sänkas om det anses vara nödvändigt i framtiden.

Många anser att räntan borde ha blivit reglerad ned på minus men Riksbanken menar på att det inte finns någon anledning att göra så i dagsläget. Anledningen till detta är att denna krisen inte är grundad i en finanskris likt den 2008, så den ska inte bedömas som så. Norge och Storbritanniens centralbanker sänkte däremot sina räntor med 0,5 %.

Detta tittar banken på när du ansöker om företagslån

Det är också många företagare som ansöker om företagslån för att kunna hantera den nuvarande ekonomiska situationen där många företag står med en lägre produktion och därav omsättning. När ett företag ansöker om ett lån så är det dessa punkter som banken tittar på i en ansökan:

– Ägarna av företaget - referenser, privatekonomi och erfarenheter.

– Företagets affärsplan - detaljerad plan.

– Eventuell ekonomisk hjälp - revisor eller liknande.

– Balansräkning, bokslut och deklaration på företag som etablerat sig redan.

Det finns ett par olika företagslån som banker kan låna ut till företagare och vilket som passar för eventuella företag kan variera beroende på behovet. Ett företag som behöver investera i inventarier, maskiner eller byggnader brukar exempelvis oftast välja en investeringskredit och enbart amortera för den summa som är använd.

Sport

Tottenham vann efter bråk och självmål

Tottenhams Son Heung-Min, till vänster, hamnade i bråk med egna målvakten Hugo Lloris i segermatchen mot Everton.
Tottenhams Son Heung-Min, till vänster, hamnade i bråk med egna målvakten Hugo Lloris i segermatchen mot Everton.
Foto: Richard Heathcote/AP/TT
Sport
Sport
PREMIUM

Ett självmål av Evertons Michael Keane. Det räckte till seger för Tottenham som fortsätter att jaga Europaplatser i Premier League-fotbollen.

Giovani Lo Celso var den som sköt när bollen letade sig via en täckande Keane och in i mål i den 24:e minuten, vilket blev matchens enda mål.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Wernersson har bett laget om ursäkt

Victor Wernersson fick hård kritik efter sin Belgienresa.. Arkivbild.
Victor Wernersson fick hård kritik efter sin Belgienresa.. Arkivbild.
Foto: Stina Stjernkvist/TT
Sport
Sport IFK Göteborgs Victor Wernersson reste till Mechelen, skrev på ett kontrakt och missade lagets träning inför det allsvenska mötet med IFK Norrköping.
För det fick han hård intern kritik och supportrar emot sig på sociala medier. Nu har han bett laget och ledningen om ursäkt.
– Saken kunde ha skötts bättre, men vi är redo att lägga det bakom oss, säger klubbens tränare Poya Asbaghi.
PREMIUM

Wernersson satt på ett utgående kontrakt och fick ett erbjudande från den belgiska klubben som han inte ville tacka nej till. Enligt honom och hans agent Blash Hosseini hade IFK Göteborg gett klartecken till att besöka klubben och skriva på.

Men förbehållet var att Wernersson enbart var borta under lördagen och återkom i tid för att delta i söndagens träning.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Bremen kvalade sig kvar – Augustinsson hjälte

Ludwig Augustinsson nätade när Werder Bremen kvalade sig kvar i Bundesliga.
Ludwig Augustinsson nätade när Werder Bremen kvalade sig kvar i Bundesliga.
Foto: Tom Weller/AP/TT
Sport
Sport
PREMIUM

Ludwig Augustinssons Werder Bremen blir kvar i Bundesliga efter kvalspel mot Heidenheim. Svensken satte 2–1-målet på tilläggstid.

Bremen har en tung säsong bakom sig och lyckades precis undvika direktnedflyttning efter en 6–1-seger mot Köln i den sista omgången.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
NÄSTA ARTIKEL