Lagfarter SkD

Fastighet i Löberöd har fått nya ägare

Kategorier:
Lagfarter SkD
Lagfarter SkD Kjell Lars Håkan och Diana Engblom, 56 och 49 år, har tagit över fastigheten på Bingstorp 139 i Löberöd från Knut Bertil Olssons dödsbo. Ägarbytet blev klart i april 2020 och köpesumman blev 2 675 000 kronor. Det 120 kvadratmeter stora huset är byggt 2004.

I höstas såldes ett annat hus lite mer än kilometer därifrån, på Högseröd 1021. Där såldes ett 293 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 3 600 000 kronor.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Ekonomi

Kryptomarknaden vänder uppåt igen

Efter rykten om att Amazon kan komma att acceptera betalningar med kryptovalutan tog bitcoin ett rejält skutt uppåt. Arkivbild.
Foto: Vincent Yu/AP/TT
Ekonomi
Ekonomi Amerikanska storbolag och vd-kändisar har släppt in bitcoin i värmen igen. Den senaste veckan har flera företagsjättar hintat om att kryptovalutan kan bli en del av deras verksamhet – och i måndagens handel tog kursen ett glädjeskutt.

Bitcoins kurs lyfte över 10 procent till 38 145 dollar, motsvarande omkring 330 000 kronor. Det är det största lyftet under en enskild handelsdag sedan i mitten av juni.

Flera andra av de stora kryptovalutorna har haft liknande värdeökning den senaste veckan, vilket är ett klart trendbrott för många av kryptovalutorna som sjunkit i omgångar sedan i mitten på maj.

Uppgångarna startade i onsdags förra veckan när den notoriska kryptovaluta-viskaren och Tesla-grundaren Elon Musk pratade om bitcoin på en konferens. Han nämnde att det nog kommer gå att köpa Teslabilar med valutan igen i framtiden.

Under samma konferens uttalade sig medgrundaren och vd:n för Twitter Jack Dorsey om att bitcoin lär bli en viktig del av Twitters affärsmodell framöver. Jack Dorsey har länge varit positiv till kryptovalutan och är själv investerad via sitt andra bolag Square.

Kryptomarknaden tog ännu ett skutt när rykten började florera om att e-handelsjätten Amazon har börjat förbereda för att ta betalt i kryptovalutor. Företaget har lagt ut en annons där de söker en senior utvecklare med kunskaper inom blockkedjeteknik som kan sondera möjligheterna för bolaget.

Trots lyftet för bitcoin är det en bra bit kvar till tidigare rekordnivå. I april nådde bitcoin-kursen över 63 000 dollar.

FAKTA

Fakta: Kryptovalutor

Kryptovalutor är som en elektronisk "pollett" med en unik kryptografisk kod som gör att den är svår att förfalska. Den så kallade polletten kan köpas med vanliga pengar och sedan bytas helt anonymt för olika varor och tjänster.

Kryptovalutor är decentraliserade och inte beroende av en centralbank som garanterar valutans riktighet. Det är istället blockkedjetekniken och dess inneboende mekanismer som står som garant för kryptovalutan.

Att kryptovalutor kan användas för anonyma köp har gjort den attraktiv för brottslig verksamhet som penningtvätt, skatteflykt och för att finansiera annan illegal verksamhet.

Bitcoin är den mest omtalade kryptovalutan men det finns tusentals olika kryptovalutor med varierande teknik och funktion.

Svenska Finansinspektionen varnar bland annat för att valutornas värde kan variera kraftigt, att det saknas reglering som skyddar konsumenternas investeringar och för att tekniken kan vara känslig för avbrott.

OS i Tokyo 2021

Krampaktigt Sverige vann ny rysarmatch

Hampus Wanne fick slita hårt för att göra mål på de japanska målvakterna.
Foto: Jonas Ekströmer/TT
Sport
Sport Väckarklockan mot Bahrain ringde. Men ett vaket Japan tryckte på snooze.
Förhandsfavoriten Sverige lyckades krampaktigt hålla undan och vinna med 28–26 i en ny rysarmatch.

Andra matchen i Tokyo-OS och Sverige hade allt att bevisa. Premiären mot Bahrain, som nästan slutade med en missad poäng, beskrevs av spelarna som en väckarklocka.

Och det var ett pumpat herrlandslag som klev ut i Yoyogihallen med mycket adrenalin på bänken och planen.

Förbundskapten Glenn Solberg knöt näven både en och två gånger när Sverige gled ifrån med några bollar till 5–2.

Matchen höll ett högt tempo – inte minst eftersom japanerna pressade upp det. Och Sverige hamnade på hälarna.

Med 18 minuter spelade tog Japan ledningen för första gången i matchen, 12–11. Stort jubel från sidan.

Inga åskådare tillåts under OS och strikta restriktioner råder för de journalister och ledare som ändå får vara i arenorna. Inget jublande, bara klappande, är tillåtet. Det hindrade inte den japanska staben på läktaren att bryta mot sina egna coronaråd och skrika i extas när man ledde mot VM-silvermedaljören.

Ställningen i andra halvlek var 17–14 till Blågult.

"Släpp inte en centimeter nu", hördes höga rop från bänken.

Sverige började slutligen hitta något rätt i försvarsspelet. Det resulterade i ett ryck. Hampus Wanne, som gjorde 13 mål mot Bahrain, kontrade in bollar. Satte sina straffar. Och målvakt Mikael Aggefors stod för fina parader.

När försvarsjätten Jonathan Carlsbogård gjorde 25–19 var det två tummar upp från förbundskapten Solberg. Men japanerna pressade förhandsfavoriten, mycket tack vare sitt intensiva spel, sina luriga instick och snabba avslut.

Hemmalaget verkade stortrivas i nationalarenan, som byggdes för Tokyo-OS 1964. En gigant i form av Yuta Iwashita i målet motade bort det mesta från svenskt håll och vid ställningen 27–26 till Sverige hade matchen blivit precis den nervpärs som Bahrain-rysaren blev.

Med bara sekunder kvar utökade Sverige till 28–26 och kom på nytt undan med blotta förskräckelsen.

Niklas Svahn/TT

FAKTA

Fakta: Sveriges förutsättningar

Sveriges herrar spelar i grupp B med Japan, Portugal, Egypten, Danmark och Bahrain.

Grupp A består av Norge, Brasilien, Frankrike, Argentina, Tyskland och Spanien.

De fyra bästa lagen i varje grupp går till slutspel.

Här är resten spelschemat (svensk tid):

Onsdag 28/7, 04.00: Sverige – Portugal

Fredag 30/7, 09.15: Sverige – Egypten

Söndag 1/8, 14.30: Danmark – Sverige

Samtliga matcher spelas i Yoyogihallen.

OS i Tokyo 2021

Japanskt bordtennisguld i mixeddubbel

Mima Ito och Jun Mizutani jublar efter guldet.
Foto: Kin Cheung/AP/TT
Sport
Sport

Japan fortsätter att gräva guld på hemma-OS i Tokyo. I mixeddubbeln i bordtennis kom det åttonde guldet i ordningen.

Jun Mizutani och Mima Ito vände och vann mot kinesiska duon Xu Xin och Liu Shiwen. Mizutani/Ito låg under med 0–2 i set men lyckades komma ikapp och matchen kom att avgöras i ett sjunde och avgörande set.

Det vann den japanska duon med 11–6 och bärgade därmed OS-guldet.

Brons gick till Lin Yun Ju och Cheng I Ching från Taiwan.

Sport

Linköping värvar ukrainsk landslagsspelare

Linköpingsspelarna har fått en ny lagkamrat. Arkivbild.
Foto: Fredrik Sandberg/TT
Sport
Sport

Damallsvenska Linköping förstärker. Klubben har gjort klart med ukrainskan Nadija Kunina.

"Med Nadija får vi en mångsidig spelare som kan spela i alla offensiva positioner, vilket är viktigt i det sätt vi vill spela. Hennes teknik, trygghet med boll och speluppfattning kommer vi ha nytta av både i speluppbyggnaden och sista tredjedelen", säger Andrée Jeglertz, tränare i Linköping, i ett pressmeddelande.

Kunina, som har gjort 22 landskamper för Ukraina, kommer närmast från spel i ukrainska Zhytlobud-1. Den 21-åriga mittfältaren har skrivit på ett kontrakt för de kommande 3,5 säsongerna och ansluter till laget i augusti.

Anton Johansson/TT

Utrikes

Ex-minister Mikati föreslås på nytt i Libanon

Libanons nya tillförordnade premiärminister Najib Mikati (till höger i bild) under dagens samtal med president Michel Aoun.
Foto: AP via Dalati Nohra, Libanons regering/TT
Utrikes
Utrikes Miljardären och den före detta premiärministern Najib Mikati har vunnit parlamentets votering till att bli Libanons premiärminister, efter att ministerveteranen Saad al-Hariri lämnat sin tillförordnade post då han nyligen misslyckades bilda en ny regering.

Najib Mikati var tillförordnad premiärminister 2005 efter att dåvarande premiärminister Rafik al-Hariri mördades. Den posten hade han i tre månader, innan al-Hariris son, Saad al-Hariri, tog över ämbetet.

2011 blev Mikati återigen premiärminister, en post han behöll officiellt till 2013 och inofficiellt som tillförordnad premiärminister till 2014.

Trots sin långa politiska karriär kommer Najib Mikati inte från en politisk dynasti av den sort som ofta förekommer i den libanesiska politiken, vilket kan öka hans chanser med det svåra uppdraget att lyckas bilda regering i det politiskt splittrade landet.

Han har däremot åtalats för korruption för två år sedan, vilket han nekade till. Fallet lades ner men hans förmögenhet kan vara en törn i ögat för de demonstranter som anklagar Libanons politiska elit för att ha orsakat den ekonomiska katastrof som landet nu befinner sig i.

Libanons nuvarande regering har styrt med dekret sedan de avsattes till följd av den dödliga hamnexplosionen i Beirut för snart ett år sedan. Det blir nu Mikatis uppgift att bilda ny regering.

ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Nordicbet

Skånska fotbollslag – framgång i Superettan

Nordicbet Skåne är en mäktig fotbollsregion. I Allsvenskan finner vi storheterna Malmö FF och Helsingborgs IF, men i superettan är det för närvarande bara Trelleborgs FF som håller de skånska ställningarna. Endast tre klubbar i de två högsta divisionerna. Är det i enlighet med den storslagna skånska fotbollshistorien?

Skånes senaste storhetstid

För femton år sedan spelade fyra skånska klubbar i allsvenskan och för nio år sedan – så sent som 2010 – utkämpade Malmö FF och Helsingborgs IF en duell om SM-guldet. Trelleborg slutade femma i allsvenskan medan Landskrona BOIS tog samma position i superettan där Ängelholms FF blev tolva. Året därpå vann Helsingborg allsvenskan medan Ängelholm kvalspelade för att ta steget upp i Sveriges högsta serie.

Kärvare tider

Skåne var att räkna med. Inte minst som intressanta spel i de absolut viktigaste matcherna. Idag präglas Superettan fotbollsodds knappast alls av Skåne. Kvar finns endast Trelleborgs FF. Helsingborg dras med ekonomiska problem och kämpar om att hålla sig kvar i allsvenskan. Landskrona befinner sig i division 1 medan Ängelholm kämpar på i division 2, där man möter andra klassiska skånestorheter som IFK Malmö, som en gång i tiden var Malmös förstalag och deltagit i spel i Europa, men har även många säsonger i allsvenskan och föregångsserier till superettan.

Malmö FF håller stilen och Trelleborg kämpar

Idag är det endast MFF som håller gammal god stil i allsvenskan, men för oss som älskar att följa superettan finns endast Trelleborgs FF och det går väl lite sisådär, där man får vara nöjd med en mittenplacering samtidigt som risken för att dras ned i kampen om kvalplatserna är överhängande.

Fortet Vångavallen

En gång i tiden var dock Vångavallen en plats som beredde många storlag svår ångest. Det var svårspelat och så sent som 2018 var TFF i allsvenskan, efter att ha varit ned och vänt i division 1 så sent som 2015. En serieseger som för övrigt säkrades mot Helsingborgslaget Eskilsminne IF och sedan följde två säsonger i superettan som kulminerade i kval mot Jönköping Södra, vilket gav en allsvensk plats 2018. Klubben var dock sedan länge ett rutinerat superettanlag och hade flera sejourer i allsvenskan bakom sig, där den första kom 1985 och den absolut bästa perioden i klubbens historia var under 1990-talet då man lyckades med konststycket att ta sig till UEFA-cupen.

Skrälleborg

Säsongen 1994/95 hackade sig Trelleborg förbi färöiska Götu i två inte alltför imponerande insatser och få trodde väl att äventyret skulle gå särskilt mycket längre när engelska Blackburn Rovers stod som motståndare i nästa omgång. Då med ett stjärnspäckat lag som kryllade av landslagsmän och internationella storspelare, såsom den engelske skyttekungen Alan Shearer. Rovers skulle samma säsong vinna hela Premier League, men att åka till Vångavallen visade sig betydligt tuffare än Old Trafford. Trelleborg – däremot – njöt för fulla muggar på Ewood Park, då man vann den första matchen med 1–0 efter mål av Fredrik Sandell. En seger som skapade stora rubriker i hela Europa och efter 2–2 hemma, så var avancemanget ett faktum. Skrälleborg var numera ett begrepp och man pressade dessutom italienska Lazio i följande omgång, där endast ett mål på övertid avgjorde dubbelmötet till Rom-klubbens fördel.

Bygga nytt och stanna kvar

Idag handlar det om att bygga på nytt efter uttåget från allsvenskan och att framförallt att inte falla igenom superettan till mörkret i division 1. En hel del talar för att den anrika föreningen kommer att klara uppgiften, men inget står skrivet i sten. Kampen kommer att bli hård säsongen ut. Men visst vore det märkligt med en superetta utan en skånsk klubb.

Inte mycket underifrån

Ja, om nu inte Helsingborg trillar ur allsvenskan igen. Även här kommer det handla om en fight ända in på målsnöret. Underifrån är det väl Torns IF - från lilla Stångby norr om Lund - som ligger bäst till tillsammans med klassiska Landskrona BOIS, men att avancera från division 1 till superettan är ett riktigt nålsöga och båda klubbarna befinner sig i mittenskiktet med hopp om att stabilisera sig på den övre halvan. Klubbar som Ljungskile SK, Skövde AIK, FC Trollhättan såväl som den lilla göteborgsklubben Utsiktens BK är nog alla starkare än Skåneklubbarna, åtminstone i dagsläget.

Skånederbyn

Skåne är kanske inte vad det en gång var i superettan, men Trelleborgs FF lär klara sig kvar och kanske få sällskap av Helsingborg nästa säsong, så visst finns det utsikter för Skånederbyn, även om Helsingborgsfansen knappast ser fram emot ett sådant scenario.

Inrikes

Skogsbrand utanför Örnsköldsvik: "Omfattande"

Det brinner i skogen utanför Örnsköldsvik. Arkivbild.
Foto: Pontus Lundahl/TT
Inrikes
Inrikes

En skogsbrand har brutit ut i närheten av sjön Frättjärnen i Örnsköldsviks kommun, rapporterar Allehanda.

– Det verkar vara en ganska stor och omfattande brand, säger Mattias Andersson, inre befäl vid räddningstjänsten, till tidningen.

Han uppskattar att det brinner på ett område om ungefär 75 gånger 200 meter.

– Vi har inte fått någon kontroll på den alls i nuläget, men vi har flera enheter på väg och vi ska även få dit en helikopter, säger Andersson till Aftonbladet.

Krönikor

Negativ blockpolitik

Krönikor
Krönika

Det finns en hel del som gör att jag och andra socialdemokrater trivs tillsammans med centerpartister. Det är kanske inte lika relevant som förr att tala om folkrörelsepartier, men vi har inte så sällan ett sätt att se på politik och hur beslut ska formas som förenar. Den typen av partikulturella likheter ska inte underskattas.

Visst, politik handlar ytterst om sakfrågor. Och när det gäller skatter och privata lösningar och mycket annat finns det stora skillnader. Samtidigt har partierna under lång tid legat nära varandra när det gäller energi, försvar, mänskliga rättigheter och mycket annat. Dessutom har vi gemensamma fiender, och det ska inte heller underskattas.

Kort sagt, jag tycker det finns mycket som talar för ett rödgrönt samarbete och för egen del trivs jag utmärkt i den rödgröna röran.

När det väl är sagt; efter alliansens upplösning växer det stegvis fram två nya block, ett vänster- och liberalt block och ett höger- och konservativt block. För mig innebar den gamla blockpolitiken en olycka för Sverige, och den nya är om möjligt en ännu större sådan. Helt enkelt därför att det är migrationsfrågan som mer än någon annan formar de nya blocken och jag har svårt att tänka mig en sämre vattendelare.

Missförstå mig inte. Det är en viktig fråga, och den förtjänar debatt och uppmärksamhet. Den ska definitivt inte tystas ner och bestämmas i slutna förhandlingsrum. Men den passar sällsynt illa som avgörande stridsfråga av flera skäl.

För det första därför att det riskerar leda till en onödig polarisering. På kort sikt kan säkert Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna finna varandra när det gäller invandringen. Alla är ense om att det behövs en stram politik. Problemet för M och KD är att för SD genomsyrar migrationen i stort sett alla andra frågor. Om bara migrationen minimeras löser sig allt annat. Skatter kan sänkas och ersättningar höjas och fler kan anställas i skolan och vården. När det visar sig att det inte hjälper att stoppa invandringen lär SD med än större kraft kräva försämrade krav för människor som redan lever i landet.

För det andra leder polarisering generellt och särskilt i den här frågan till ett allt hätskare klimat. Det är befriande med många olika åsikter, men det behöver inte betyda att vi tycker illa om varandra. Migrationsfrågan lockar fram våra sämsta egenskaper. Jag har blivit hotad många gånger under mina år som politiker. Det tillhör tyvärr vardagen. I nästan samtliga fall har mina åsikter eller uttalanden om invandrare och invandring varit orsaken.

För det tredje och viktigast, det finns inga rationella motiv för att migrationen ska fungera som vattendelare. I sak tycker numera Socialdemokraterna och Moderaterna nästan lika. Ja, partierna har definitivt mer gemensamt än vad M och SD respektive S och C har gemensamt. Moderaterna och Socialdemokraterna vill att Sverige ska ta emot asylsökande, men förordar i övrigt en stram politik. Sakligt sätt finns det alltså goda förutsättningar för en bred uppgörelse.

Nu är det som det är. Fram till valet nästa år lär det inte hända något. Efter valet, oavsett hur det går, hoppas jag att socialdemokrater och moderater gör nya försök att hitta varandra.

Lars Stjernkvist

Svalöv

Moped stulen från camping

Foto: Jeppe Gustafsson/TT
Svalöv
Svalöv En moped och ett släp ska ha stulits från en camping i kommunen.

Enligt anmälan till polisen är målsägande en man i 50-årsåldern från mellersta Sverige. Han ska ha haft ett släp med en moped på släpet i närheten av sin campingplats. I fredags förra veckan upptäckte han att släpet och mopeden var borta.

En anmälan om stöld har upprättats och både släp och moped har efterlysts.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
Förhandsvisning på nästa artikel
NÄSTA ARTIKEL