Sport

Kortbane-VM flyttas också fram

Michelle Coleman och de andra svenska landslagssimmarna har inga stora mästerskap att se fram emot före årsskiftet. Arkivbild.
Michelle Coleman och de andra svenska landslagssimmarna har inga stora mästerskap att se fram emot före årsskiftet. Arkivbild.
Fotograf: Jessica Gow/TT
Sport
Sport
PREMIUM

Kortbane-VM i Abu Dhabi var det sista av simningens mästerskap som fanns kvar i kalendern för 2020. Nu flyttas också det fram ett år, från 15–20 december i år till 10–12 december 2021.

"Vi har de senaste veckorna jobbat nära tillsammans med myndigheterna i Förenade arabemiraten kring det här, och vi tror att det här är den bästa lösningen för alla parter", säger Julio Maglione, ordförande i Internationella simförbundet (Fina), i ett pressmeddelande.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Conor McGregor lägger av – igen

Conor McGregor vid comebacken i januari i år. Arkivbild.
Conor McGregor vid comebacken i januari i år. Arkivbild.
Fotograf: John Locher/AP/TT
Sport
Sport

UFC-stjärnan Conor McGregor lägger av, meddelar han på Twitter. "Jag har bestämt mig för att sluta fajtas. Tack för alla fantastiska minnen. Vilken resa det har varit", skriver McGregor.

Den är tredje gången irländaren drar sig tillbaka från sporten. 2016 tog han en paus när han skulle bli pappa och så sent som förra året meddelade han att han skulle sluta, men gjorde comeback i januari i år.

Sport

Löberöd hoppas ta ett kliv upp

Rickard Haglund, Löberöds tränare.
Fotograf: Lola Nilsson
Sport
FOTBOLL I fjor spelade Löberöds IF i en serie där de fyra topplagen avancerade från division 6 till 5. I år hoppas Löberöd att själva kunna ta ett kliv upp.

– Vi har satt målet, vi ska slåss i toppen och kriga för att gå upp. Det siktet bestämde vi när vi var på träningslägret i Helsingborg den första helgen i april, berättar Rickard Haglund, Löberöds huvudtränare.

– Minst kval ska det bli.

Fog för optimismen

Han tycker sig ha fog för den optimistiskt och högt satta målsättningen:

– Vi har en väldigt bred trupp. Vi snittar 25 man på träningarna.

Sedan i fjor har truppen både breddats och spetsats.

Upp har flera av de duktiga 05:orna flyttats.

– Ett duktigt lag, bra kvalitet på spelarna. Här finns framtiden.

Skyttekung blir målvakt

Tillbaka i moderklubben Löberöd är den forne skyttekungen Fredrik Jensen, närmast från Askeröds IF.

Fler mål siktar han dock inte in sig på att göra.

Han ska i stället förhindra motståndarna från att göra mål.

Fredrik Jensen kommer nämligen att vakta Löberöds målbur.

– Vi räknade nog inte med att han skulle bli vår förstemålvakt, inte från början. Men Olof Ekberg har problem med ryggen och har tagit ett steg tillbaka. Linus Andersson har jobbet emot sig. Och Alex Ambrosi är ung. Så vi får väl se hur det blir, spekulerar Rickard Haglund.

Från Önneköp har tre man kommit. Till Önneköp har de släppt en spelare.

– 3-1 i plus på dem, konstaterar Rickard Haglund med ett lätt skratt.

Trevligt motståndarlag

Just Önneköp är ett av lagen de kommer att få möta i årets enkelserie.

– Ett lag som vi ofta mötte förr. Ett trevligt lag.

Även i övrigt är Haglund nöjd med hur serien satts samman.

– En trevlig serie med en del nya lag och många derbyn, inte minst mot Giof och Harlösa.

I fjor gick de fyra topplacerade lagen i division 6 mellersta upp i femman. Teckomatorps SK vann och tog steget direkt upp. Tvåan Höör kvalade sig upp,liksom fjärdeplacerade Sösdala. Trean Askeröd förlorade kvalet, men fick en friplats till femman.

Fyra träningsmatcher

Före coronapandemins utbrott hann Löberöd under de tidiga vintermånaderna att spela fyra träningsmatcher, samtliga mot division 5-lag.

– Mot Höör blev det 1-4, men insatsen var okej och vi matchade en elva i första halvleken och en annan i den andra. Vi stod upp väldigt bra mot dem. Mot FC Möllan gjorde vi i princip likadant, med två olika elvor. Mot Trollenäs blev det 1-1. Mot Billeberga, som var spelskickligt och bra, förlorade vi med 0-5. Tyvärr hade vi mycket frånvaro, till och med jag fick gå in och spela, upplyser Rickard.

Någon avsikt att konkurrera om en plats i laget har han inte:

– Nej, det vill jag undvika. Det ska inte behövas. I fjor gjordfe jag 15-20 matcher, B-laget inräknat.

I coronapandemins spår har 22 planerade serieomgångar blivit elva. En dubbelserie har blivit en enkelserie med planerad premiär i augusti.

– Ja, vad ska man säga?! Juli är ju värsta semesterperioden. Vem kan träna? Å andra sidan kommer man inte så långt, så de flesta är väl hemma ändå.

Lång försäsong

Två träningar i veckan är dosen för tillfället i Löberöds IF.

– Det har varit en lång försäsong. Vi har kört hela tiden, utan uppehåll för annat än röda dagar. Att inte få spela matcher har förstört lite av sugen. Vi kör mycket matchspel på träningarna för att hålla motivationen uppe, meddelar tränare Haglund.

Haglund och Haglund, tränarna i Löberöd. Huvudtränare Rickard till vänster och assisterande Kenneth till höger.
Fotograf: Lola Nilsson
Ulrik Håkansson steget före Höörs spelare.
Fotograf: Lola Nilsson
Philip Linderberg (till höger) i matchen mot Billeberga.
Fotograf: Lola Nilsson
Löberöd förlorade träningsmatchen mot Billeberga med 0-5. Ulrik Håkansson synar gräset med Joel Kronvall (till höger) som vittne.
Fotograf: Lola Nilsson
Johannes Rosberg (till höger) i träningsmatchen tidigare i år mot Höörs IS.
Fotograf: Lola Nilsson
Joel Kronvall i matchen mot Billeberga.
Fotograf: Lola Nilsson
Robin Dehlin, ny för året från Önneköp, i träningsmatchen tidigare i år mot Höörs IS.
Fotograf: Lola Nilsson
Fyra årsfärska tillskott i Löberöds IF, från vänster: Anton Andersson, André Sandberg, Johannes Rosberg och Robin Dehlin.
Fotograf: Lola Nilsson

FAKTA

Löberöds IF

Serie: Division 6 mellersta: Blentarps BK, Esperöds SK, Gof IF, Hardeberga IF, Harlösa IF, Lövestads IF, Svensköps IF, Wollsjö AIF, Önneköps IF och Örtofta IS.

Förra säsongen: Åtta i division 6 mellersta.

Huvudtränare: Rickard Haglund.

Assisterande tränare: Kenneth Haglund.

Nyförvärv: Fredrik Jensen (Askeröd), André Sandberg (Kågeröd) samt Anton Andersson, Johannes Rosberg och Robin Dehlin (Önneköp).

Förluster: Johan Andersson (Önneköp).

Målsättning: Slåss i toppen, minst kval.

Sport

Nunes försvarade bältet mot Spencer

Amanda Nunes hade inga problem att försvara bältet i fjädervikt. Arkivbild.
Amanda Nunes hade inga problem att försvara bältet i fjädervikt. Arkivbild.
Fotograf: John Locher/AP/TT
Sport
Sport

Dubbelmästaren Amanda Nunes försvarade sitt bälte i fjädervikt mot utmanaren Felicia Spencer på UFC 250 i Las Vegas.

Det var aldrig någon tvekan om vem som skulle gå segrande ur matchen och enligt UFC-experten Joe Rogan borde den aldrig ha fått gå alla fem ronder.

– Matchen borde stoppas. Det är nog nu. Det här är inte en jämn match på något sätt, sade Rogan enligt MMA-nytt.

Brasilianska Amanda Nunes, också känd som "The lioness", anses vara världens genom tiderna bästa MMA-fajter. 2018 blev hon historisk när hon blev första kvinna att vara UFC-mästare i två viktklasser samtidigt.

Sport

Trist säsongsstart för svenskarna i Indycar

Scott Dixon kör i mål framför tomma läktare.
Scott Dixon kör i mål framför tomma läktare.
Fotograf: Tony Gutierrez/AP/TT
Sport
Sport Det blev en trist start för svenskarna när Indycarsäsongen startade i USA. Felix Rosenqvist slogs om segern, men snurrade in i muren med tio varv kvar.
"En enorm besvikelse", säger Rosenqvist efter loppet.

Chip Ganassis Scott Dixon var snabbast runt ovalen i Texas när startskottet gick för årets Indycarsäsong, liksom mycket annan sport försenad till följd av coronapandemin.

– Det är så konstiga tider just nu. Jag kan inte tacka laget nog, det var en sådan laginsats, sade nyzeeländaren iklädd munskydd till NBC, och tillade att han önskade att fansen kunde ha varit på plats.

Läktarna – som normalt kan ta 135 000 besökare – ekade tomma när han passerade mållinjen.

Segern, Dixons fjärde på ovalen i Texas, innebar också att 39-åringen tangerade AJ Foyts rekord på 18 raka säsonger med minst en vinst.

Rosenqvist kraschade

Stallkamraten Rosenqvist körde bra under stora delar av loppet, där han närmade sig Nixon, men efter sista depåstoppet så fastnade han bakom andra bilar.

När han gjorde ett försök att passera James Hinchliffe på utsidan av andra kurvan med tio varv kvar tappade han kontrollen och bilen slog in i väggen och Roswnqvist tvingades bryta.

"Det var ett dåligt beslut i ett enda tillfälle under ett annars perfekt race, och det räcker", säger svensken efter loppet i ett pressmeddelande.

"Tufft att smälta"

Han beskriver det som en enorm besvikelse.

"Vi hade fantastisk fart idag och det här hade kunnat bli hur bra som helst – nu blev det istället ingenting. Det är tufft att smälta".

Simon Pagenaud kom tvåa, och Josef Newgarden knep tredjeplatsen.

Marcus Ericsson slutade på 19:e plats, och fick därmed inte den starten som ny stallkamrat till Rosenqvist och Dixon som han hade hoppats på.

Nästa Indycarlopp blir i Indianapolis den 4 juli.

Sport

Fakta: Läget i damallsvenska lagen

Regerande svenska mästarlaget Rosengård har en av de tunnaste A-lagstrupperna inför den allsvenska premiären. Arkivbild.
Regerande svenska mästarlaget Rosengård har en av de tunnaste A-lagstrupperna inför den allsvenska premiären. Arkivbild.
Fotograf: Johan Nilsson/TT
Sport
Sport Nykomlingen Umeå har den bredaste truppen. Rosengård, Göteborg och Linköping har de tunnaste, och behöver antagligen förstärka inför premiären.
Här är läget i alla lag inför damallsvenskan i fotboll.
PREMIUM

Djurgården

Tillgängliga spelare i A-truppen: 18.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Nordicbet

Skånska fotbollslag – framgång i Superettan

Nordicbet Skåne är en mäktig fotbollsregion. I Allsvenskan finner vi storheterna Malmö FF och Helsingborgs IF, men i superettan är det för närvarande bara Trelleborgs FF som håller de skånska ställningarna. Endast tre klubbar i de två högsta divisionerna. Är det i enlighet med den storslagna skånska fotbollshistorien?

Skånes senaste storhetstid

För femton år sedan spelade fyra skånska klubbar i allsvenskan och för nio år sedan – så sent som 2010 – utkämpade Malmö FF och Helsingborgs IF en duell om SM-guldet. Trelleborg slutade femma i allsvenskan medan Landskrona BOIS tog samma position i superettan där Ängelholms FF blev tolva. Året därpå vann Helsingborg allsvenskan medan Ängelholm kvalspelade för att ta steget upp i Sveriges högsta serie.

Kärvare tider

Skåne var att räkna med. Inte minst som intressanta spel i de absolut viktigaste matcherna. Idag präglas Superettan fotbollsodds knappast alls av Skåne. Kvar finns endast Trelleborgs FF. Helsingborg dras med ekonomiska problem och kämpar om att hålla sig kvar i allsvenskan. Landskrona befinner sig i division 1 medan Ängelholm kämpar på i division 2, där man möter andra klassiska skånestorheter som IFK Malmö, som en gång i tiden var Malmös förstalag och deltagit i spel i Europa, men har även många säsonger i allsvenskan och föregångsserier till superettan.

Malmö FF håller stilen och Trelleborg kämpar

Idag är det endast MFF som håller gammal god stil i allsvenskan, men för oss som älskar att följa superettan finns endast Trelleborgs FF och det går väl lite sisådär, där man får vara nöjd med en mittenplacering samtidigt som risken för att dras ned i kampen om kvalplatserna är överhängande.

Fortet Vångavallen

En gång i tiden var dock Vångavallen en plats som beredde många storlag svår ångest. Det var svårspelat och så sent som 2018 var TFF i allsvenskan, efter att ha varit ned och vänt i division 1 så sent som 2015. En serieseger som för övrigt säkrades mot Helsingborgslaget Eskilsminne IF och sedan följde två säsonger i superettan som kulminerade i kval mot Jönköping Södra, vilket gav en allsvensk plats 2018. Klubben var dock sedan länge ett rutinerat superettanlag och hade flera sejourer i allsvenskan bakom sig, där den första kom 1985 och den absolut bästa perioden i klubbens historia var under 1990-talet då man lyckades med konststycket att ta sig till UEFA-cupen.

Skrälleborg

Säsongen 1994/95 hackade sig Trelleborg förbi färöiska Götu i två inte alltför imponerande insatser och få trodde väl att äventyret skulle gå särskilt mycket längre när engelska Blackburn Rovers stod som motståndare i nästa omgång. Då med ett stjärnspäckat lag som kryllade av landslagsmän och internationella storspelare, såsom den engelske skyttekungen Alan Shearer. Rovers skulle samma säsong vinna hela Premier League, men att åka till Vångavallen visade sig betydligt tuffare än Old Trafford. Trelleborg – däremot – njöt för fulla muggar på Ewood Park, då man vann den första matchen med 1–0 efter mål av Fredrik Sandell. En seger som skapade stora rubriker i hela Europa och efter 2–2 hemma, så var avancemanget ett faktum. Skrälleborg var numera ett begrepp och man pressade dessutom italienska Lazio i följande omgång, där endast ett mål på övertid avgjorde dubbelmötet till Rom-klubbens fördel.

Bygga nytt och stanna kvar

Idag handlar det om att bygga på nytt efter uttåget från allsvenskan och att framförallt att inte falla igenom superettan till mörkret i division 1. En hel del talar för att den anrika föreningen kommer att klara uppgiften, men inget står skrivet i sten. Kampen kommer att bli hård säsongen ut. Men visst vore det märkligt med en superetta utan en skånsk klubb.

Inte mycket underifrån

Ja, om nu inte Helsingborg trillar ur allsvenskan igen. Även här kommer det handla om en fight ända in på målsnöret. Underifrån är det väl Torns IF - från lilla Stångby norr om Lund - som ligger bäst till tillsammans med klassiska Landskrona BOIS, men att avancera från division 1 till superettan är ett riktigt nålsöga och båda klubbarna befinner sig i mittenskiktet med hopp om att stabilisera sig på den övre halvan. Klubbar som Ljungskile SK, Skövde AIK, FC Trollhättan såväl som den lilla göteborgsklubben Utsiktens BK är nog alla starkare än Skåneklubbarna, åtminstone i dagsläget.

Skånederbyn

Skåne är kanske inte vad det en gång var i superettan, men Trelleborgs FF lär klara sig kvar och kanske få sällskap av Helsingborg nästa säsong, så visst finns det utsikter för Skånederbyn, även om Helsingborgsfansen knappast ser fram emot ett sådant scenario.

Sport

Nya regeln till liten hjälp för favoriterna

Emma Berglund tror att den här säsongen av damallsvenskan blir särskilt prövande. Arkivbild.
Emma Berglund tror att den här säsongen av damallsvenskan blir särskilt prövande. Arkivbild.
Fotograf: Maja Suslin/TT
Sport
Sport Fem byten ska avlasta lagen när en hel fotbollssäsong trycks in på några månader. Det är inte till mycket hjälp för guldfavoriterna Rosengård och Göteborg, som knappt kan fylla sina avbytarbänkar.
– Vår tunna trupp är vår akilleshäl, säger Rosengårds Caroline Seger.
– Det hade varit bättre med flygande byten, säger Göteborgs Emma Berglund.
PREMIUM

Det sistnämnda följs av ett skratt, men i skämtet ryms en oro. För hur ska lag som Göteborg, i nuläget med bara 15 utespelare i A-truppen, klara av den här säsongen?

– Det är nog inget lag som kommer att få en lätt resa, säger Emma Berglund.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Inga smittade vid senaste PL-tester

Snart börjar Premier League igen. Arkivbild.
Snart börjar Premier League igen. Arkivbild.
Fotograf: Matt Dunham/AP/TT
Sport
Sport
PREMIUM

1 195 tester – och ingen smittad av coronaviruset. Det blev utfallet av den sjätte rundans testning av spelare och annan personal i de 20 brittiska Premier League-klubbarna. I de tidigare rundorna har 13 personer testat positivt för covid-19.

Premier League-fotbollen är tillbaka den 17 juni och klubbarnas förberedelser inför omstarten är på väg in i slutskedet. Nu tillåts träningsmatcher och Arsenal spelade på lördagen mot Charlton hemma på tomma Emirates Stadium. Segersiffrorna skrevs till 6–0 och unge Eddie Nketiah gjorde tre av målen i det som var Arsenals första match efter coronaavbrottet.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Bayern München visade sympati och klass

Bayern Münchens spelare, här Serge Gnabry, bar sorgband med texten Black Lives Matter i matchen mot Bayer Leverkusen.
Bayern Münchens spelare, här Serge Gnabry, bar sorgband med texten Black Lives Matter i matchen mot Bayer Leverkusen.
Fotograf: Matthias Hangst/AP/TT
Sport
Sport Först gav klubben sitt stöd till kampanjen "Black lives matter" genom att värma upp i tröjor prydda med budskapet.
Sedan följde nya demonstrationer.
Spelarna bar sorgband och visade under 90 minuter ännu en gång varför Bayern München dominerar i Bundesliga.
PREMIUM

Formstarka Bayer Leverkusen på bortaplan beredde inte ligaledaren några större problem. Seger med 4–2 – trots ett tidigt underläge.

Julian Baumgartlinger hittade Lucas Alario med en precisionspassning i djupled. Alario placerade elegant bollen i Manuel Neuers vänstra hörn. Men var Alario på rätt sida när han fick passningen? Det var han – men först sedan domaren Manuel Grafe satt VAR-rummet i Köln i arbete och fått ett godkännande budskap i öronsnäckan.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
NÄSTA ARTIKEL