MAT

Vitvinsstuvad lake

Lake är något av en bortglömd vinterdelikatess. Foto: Janerik Henriksson/TT
Ingen Sektion satt
MAT Den torskbesläktade laken är en av våra mest underskattade matfiskar och perfekt som huvudrätt i menyn.

Till 4 portioner, 1 timme

Du behöver:

1 lake (cirka 1 kg), alt. torsk eller långa

1 morot

1 bit stjälkselleri

1 purjolök

1 muskotblomma

2 dl vitt vin

1 1/2 dl vispgrädde

smör till stekning

2 msk vetemjöl

1 citron skivad

Smörstekt bröd:

8 skivor vitt bröd

1 kruka persilja

smör

Buljong:

1 gul lök

2 lagerblad

vitpepparkorn

5 dl vatten

Gör så här:

1. Flå laken, eller be att få den flådd i fiskaffären. Rensa, ta vara på romsäck och lever. Skär köttet i cirka 3x3 centimeters bitar.

2. Sköljs lakens huvud, svans, slaksidor och ben i kallt vatten tills blod och andra orenheter försvunnit. Lägg i kastrull och koka till en buljong. Låt sjuda 30 minuter. Lyft upp och släng. Lägg i lever och romsäck i buljongen, låt sjuda i cirka 8 minuter.

3. Skär purjolök, selleri och morötter i kvadratcentimeter stora bitar. Lägg på en smord form med muskotblomman. Lägg lakeköttet ovanpå grönsakerna, häll över vinet, salta och peppra. Ställ i ugnen på 150 grader i cirka 8 minuter. Skiva under tiden upp lever och romsäck från buljongen.

4. Häll spadet från fisken i fiskbuljongen. Sila sedan buljongen och låt den reducera tills 3 deciliter återstår. Häll i grädden, låt sjuda en stund. Red med lite beurre manié (smör och mjöl blandat) till önskad konsistens. Smaka eventuellt av med lite citron, lite krossad muskotblomma samt salt.

5. Smörstek brödskivorna och strö över hackad persilja. Dela i trekanter.

6. Arrangera grönsakerna på ett fat. Lägg över lakeköttet, toppa varje bit med lever och rom och häll sist över såsen.

Servera med citron, smörstekta persiljedoppade brödskivor och kokt potatis.

Inrikes

Man hittad död i Tensta – misstänkt mord

En man har hittats död i Tensta i nordvästra Stockholm. Polisen har inlett en förundersökning om mord. Arkivbild.
En man har hittats död i Tensta i nordvästra Stockholm. Polisen har inlett en förundersökning om mord. Arkivbild.
Fotograf: Johan Nilsson/TT
Inrikes

En man har hittats död i en lägenhet i Tensta i nordvästra Stockholm. Enligt polisen finns det flera oklara omständigheter kring dödsfallet.

En förundersökning om mord alternativt dråp har inletts, skriver polisen på sin webbplats.

Mannen hittades på måndagseftermiddagen.

Ekonomi

Ökade utsläpp tecken på återhämtning

Så här minskade kvävedioxiderna i Europa mellan januari och mars. Arkivbild.
Så här minskade kvävedioxiderna i Europa mellan januari och mars. Arkivbild.
Fotograf: ESA
Ekonomi

De första tecknen på en återhämtning av den kinesiska ekonomin börjar nu synas. Luftföroreningarna ökar igen, enligt Internationella valutafonden IMF:s ekonomer.

Coronapandemin kommer att ge värre ekonomiska effekter världen över än finanskrisen, åtminstone för 2020, enligt IMF.

Världens näst största ekonomi, den kinesiska, drabbades först. Men nu visar tecken, bland annat ökade utsläpp av kvävedioxider fångade på satellitbilder, att en återhämtning i Kina är på väg inom industrin och transportsektorn.

Hörby

Majoritet av tjänstemännen jobbar hemifrån

Hörby
HÖRBY Större delen av de tjänstemän som brukar arbeta på kommunhuset jobbar i stället hemifrån den närmaste tiden.

Det är principen om social distansering för att förhindra coronasmittan som kommunen vill försöka efterleva på detta sätt.

– Vi tar vårt ansvar som arbetsgivare och följer Folkhälsomyndighetens råd. Kan man jobba hemifrån ska man göra det, säger kommundirektör Lena Stenudd Mårtensson.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Nordicbet

Skånska fotbollslag – framgång i Superettan

Nordicbet Skåne är en mäktig fotbollsregion. I Allsvenskan finner vi storheterna Malmö FF och Helsingborgs IF, men i superettan är det för närvarande bara Trelleborgs FF som håller de skånska ställningarna. Endast tre klubbar i de två högsta divisionerna. Är det i enlighet med den storslagna skånska fotbollshistorien?

Skånes senaste storhetstid

För femton år sedan spelade fyra skånska klubbar i allsvenskan och för nio år sedan – så sent som 2010 – utkämpade Malmö FF och Helsingborgs IF en duell om SM-guldet. Trelleborg slutade femma i allsvenskan medan Landskrona BOIS tog samma position i superettan där Ängelholms FF blev tolva. Året därpå vann Helsingborg allsvenskan medan Ängelholm kvalspelade för att ta steget upp i Sveriges högsta serie.

Kärvare tider

Skåne var att räkna med. Inte minst som intressanta spel i de absolut viktigaste matcherna. Idag präglas Superettan fotbollsodds knappast alls av Skåne. Kvar finns endast Trelleborgs FF. Helsingborg dras med ekonomiska problem och kämpar om att hålla sig kvar i allsvenskan. Landskrona befinner sig i division 1 medan Ängelholm kämpar på i division 2, där man möter andra klassiska skånestorheter som IFK Malmö, som en gång i tiden var Malmös förstalag och deltagit i spel i Europa, men har även många säsonger i allsvenskan och föregångsserier till superettan.

Malmö FF håller stilen och Trelleborg kämpar

Idag är det endast MFF som håller gammal god stil i allsvenskan, men för oss som älskar att följa superettan finns endast Trelleborgs FF och det går väl lite sisådär, där man får vara nöjd med en mittenplacering samtidigt som risken för att dras ned i kampen om kvalplatserna är överhängande.

Fortet Vångavallen

En gång i tiden var dock Vångavallen en plats som beredde många storlag svår ångest. Det var svårspelat och så sent som 2018 var TFF i allsvenskan, efter att ha varit ned och vänt i division 1 så sent som 2015. En serieseger som för övrigt säkrades mot Helsingborgslaget Eskilsminne IF och sedan följde två säsonger i superettan som kulminerade i kval mot Jönköping Södra, vilket gav en allsvensk plats 2018. Klubben var dock sedan länge ett rutinerat superettanlag och hade flera sejourer i allsvenskan bakom sig, där den första kom 1985 och den absolut bästa perioden i klubbens historia var under 1990-talet då man lyckades med konststycket att ta sig till UEFA-cupen.

Skrälleborg

Säsongen 1994/95 hackade sig Trelleborg förbi färöiska Götu i två inte alltför imponerande insatser och få trodde väl att äventyret skulle gå särskilt mycket längre när engelska Blackburn Rovers stod som motståndare i nästa omgång. Då med ett stjärnspäckat lag som kryllade av landslagsmän och internationella storspelare, såsom den engelske skyttekungen Alan Shearer. Rovers skulle samma säsong vinna hela Premier League, men att åka till Vångavallen visade sig betydligt tuffare än Old Trafford. Trelleborg – däremot – njöt för fulla muggar på Ewood Park, då man vann den första matchen med 1–0 efter mål av Fredrik Sandell. En seger som skapade stora rubriker i hela Europa och efter 2–2 hemma, så var avancemanget ett faktum. Skrälleborg var numera ett begrepp och man pressade dessutom italienska Lazio i följande omgång, där endast ett mål på övertid avgjorde dubbelmötet till Rom-klubbens fördel.

Bygga nytt och stanna kvar

Idag handlar det om att bygga på nytt efter uttåget från allsvenskan och att framförallt att inte falla igenom superettan till mörkret i division 1. En hel del talar för att den anrika föreningen kommer att klara uppgiften, men inget står skrivet i sten. Kampen kommer att bli hård säsongen ut. Men visst vore det märkligt med en superetta utan en skånsk klubb.

Inte mycket underifrån

Ja, om nu inte Helsingborg trillar ur allsvenskan igen. Även här kommer det handla om en fight ända in på målsnöret. Underifrån är det väl Torns IF - från lilla Stångby norr om Lund - som ligger bäst till tillsammans med klassiska Landskrona BOIS, men att avancera från division 1 till superettan är ett riktigt nålsöga och båda klubbarna befinner sig i mittenskiktet med hopp om att stabilisera sig på den övre halvan. Klubbar som Ljungskile SK, Skövde AIK, FC Trollhättan såväl som den lilla göteborgsklubben Utsiktens BK är nog alla starkare än Skåneklubbarna, åtminstone i dagsläget.

Skånederbyn

Skåne är kanske inte vad det en gång var i superettan, men Trelleborgs FF lär klara sig kvar och kanske få sällskap av Helsingborg nästa säsong, så visst finns det utsikter för Skånederbyn, även om Helsingborgsfansen knappast ser fram emot ett sådant scenario.

Sport

FA:s mardröm – kan förlora 1,8 miljarder

Englands Raheem Sterling. Arkivbild.
Englands Raheem Sterling. Arkivbild.
Fotograf: Vadim Ghirda/AP/TT
Sport

Svenska fotbollförbundet väljer att permittera delar av personalen i coronakrisen, även om det ekonomiska läget än så länge inte beskrivs som akut.

I England räknar förbundet (FA) med att man hittills förlorat runt 100 miljoner pund, motsvarande 1,2 miljarder kronor, på uppskjutna landskamper, uteblivna matcher i FA-cupen och evenemang på Wembley.

"Men summan kan lätt överstiga 150 miljoner pund (1,8 miljarder) beroende på varaktigheten och regeringens nödvändiga åtgärder", skriver FA på sin hemsida.

FA föreslår att alla anställa som tjänar minst 622 000 per år eller mer tillfälligt sänker sin lön med 7,5 procent. Vidare kommer ledningsgruppen att gå ned i lön med 15 procent och de som tjänar allra mest – bland andra herrlandslagets förbundskapten Gareth Southgate – sänker lönen med 30 procent.

Lund

Två hotade psykiatripersonal

En skylt där det står psykiatri.
Personalen på psykiatrimottagningen i Lund har polisanmält flera hot som har lett till åtal.
Fotograf: Johan Nilsson/TT
Lund
LUND Fängelse respektive skyddstillsyn blev domen för två personer som vid olika tillfällen har hotat och personal vid vuxenpsykiatrin i Lund. I det ena fallet handlade hoten om att personen inte fick behandling på regelbunden behandling för sitt psykiska mående.

Den 45-årige mannen har skickat ett flertal telefonsamtal och även via e-mejl uttalat och skickat dödshot riktat mot flera anställda inom vuxenpsykiatrin i Lund när han tyckte att han inte fick hjälp med sina problem.

Rasistiskt hot

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Utrikes

Färre coronasmittade till danska sjukhus

Danmarks statsminister Mette Frederiksen. Arkivbild.
Danmarks statsminister Mette Frederiksen. Arkivbild.
Fotograf: Ida Guldbaek Arentsen/Ritzau/AP/TT
Utrikes
Utrikes För femte dagen i rad har antalet sjukhusinlagda patienter med coronasmitta minskat i Danmark.
Dödsfallen fortsätter att öka – enligt den senaste sammanställningen är antalet nu uppe i 187.

I nuläget är 503 patienter med konstaterad coronasmitta inlagda på danska sjukhus. Av dem får 139 personer intensivvård.

Totalt har 1 322 personer med smittan vårdats på sjukhus, men av dem har cirka 600 återhämtat sig så mycket att de kunnat skrivas ut.

Förbud förlängs

Den närmaste veckan kommer att vara avgörande för huruvida Danmark efter påsken gradvis kommer att kunna lätta på restriktionerna som har införts på grund av coronaviruset, enligt statsminister Mette Frederiksen (S).

Förbudet att samlas mer än tio personer åt gången förlängs dock till den 18 april. Det gäller både ute i offentligheten och i privata hem och har varit i kraft sedan den 17 mars.

Mette Frederiksen har uppmanat medborgarna att inte resa för mycket runt om i landet i påsk. Det är dock inte förbjudet.

Ökad polisbemanning

Dansk polis aviserar en satsning för att se till att smittskyddsreglerna efterlevs under påskhelgen.

– Vi ökar bemanningen med 25 procent och vi kommer att ha massiv närvaro över påsken, säger Kim Christiansen i Vestegnens polisområde i Köpenhamn.

Han berättar att 700 personer har hört av sig till polisen om olika överträdelser av smittskyddsreglerna. Totalt finns 80 misstänkta fall. Det handlar om bland annat om kaféer, frisörsalonger och klubbar som misstänks ha brutit mot reglerna.

Färre brott

I gengäld har andra brottsanmälningar minskat, till exempel har inbrotten blivit färre.

– Det gör också att vi har de här extra resurserna att använda, säger Kim Christiansen.

Extra polispersonal kommer också att skickas till sommarstugeområden på Syd- och Sønderjylland för att hålla ett öga på de många fritidshus som står tomma.

Inrikes

Inga patienter till fältsjukhuset ännu

Fältsjukhuset i Älvsjö är redo att ta emot patienter. Arkivbild.
Fältsjukhuset i Älvsjö är redo att ta emot patienter. Arkivbild.
Fotograf: Jonas Ekströmer/TT
Inrikes

Under måndagen väntades de första patienterna till fältsjukhuset i Älvsjö. Men än så länge har inte Region Stockholm börjat använda sjukhuset för patienter.

"Både under söndagskvällen och måndag morgon kan vi konstatera att vi har gott om platser för både intensivvård och slutenvård. Vi arbetar hårt för att fortsätta öka kapaciteten ytterligare vid våra akutsjukhus", säger hälso- och sjukvårdsdirektören Björn Eriksson i ett pressmeddelande.

Han säger vidare att det känns tryggt att sjukhuset är klart och har stor vårdkapacitet om sjukvårdsbehovet skulle öka snabbt.

På måndagen var över 50 intensivvårdsplatser och flera hundra vanliga slutenvårdsplatser lediga vid akutsjukhusen i Region Stockholm.

Kultur och nöje

Så många såg kungens tv-tal

Drygt 1,3 miljoner människor kollade på 'Konungens hälsning till Sverige' i SVT på tv. Pressbild.
Drygt 1,3 miljoner människor kollade på "Konungens hälsning till Sverige" i SVT på tv. Pressbild.
Fotograf: Sven-Åke Visén/SVT
Kultur och nöje

Drygt 1,3 miljoner kollade på "Konungens hälsning till Sverige" i SVT1 under söndagen. Siffrorna gäller bara sändningen till tv-apparater och inte online, siffror som SVT inte har tillgängliga än.

Kung Carl XVI Gustaf uppmanade bland annat folket att stanna hemma i påsk och att göra uppoffringar för att minska smittspridningen.

När Stefan Löfven höll sitt tal till nationen tittade hela tre miljoner. Det är däremot ingenting jämfört med den brittiska drottningens tv-tal under söndagen, då 24 miljoner britter bänkade sig framför tv:n, enligt BBC.

I talet tackade hon alla som följer de nya reglerna och som stannar hemma. Hon hyllade även de som hjälper varandra genom krisen.

BBC skriver att det var Storbritanniens näst mest sedda tv-program under 2020, det enda som lockade fler tittare var när Boris Johnson införde striktare restriktioner förra månaden. Det såg 27 miljoner människor.

NÄSTA ARTIKEL