Sjöbo

Hembageriet till salu

Fastigheten lades ut till försäljning för cirka två veckor sen.Foto: Caroline Stenbäck
Sjöbo
Sjöbo Vollsjö – Tyvärr känner vi att vi måste få mer tid för familjen, säger Svana Kjartansdottir.

Paret jobbade tidigare som turnerande scenmästare inom Riksteatern, där de också träffades. Men när Svana Kjartansdottirs mamma hittade bagerifastigheten vid torget som fortfarande såg ut som på 1950-talet bestämde de sig för att sadla om helt.

– Våra tvillingar var då fem månader gamla och jag var egentligen inte så sugen på att driva kafé – det kändes som en heltokig tanke. Men när vi klev in genom dörren blev vi så förtjusta, säger Svana Kjartansdottir.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sjöbo

Kvinna påkörd på parkering

Sjöbo

En kvinna i 80-årsåldern blev under torsdagseftermiddagen påkörd på en parkering i Sjöbo. Det ska ha hänt vid femtiden på Granngårdens parkering. Kvinnans skadeläge är oklart och det framkommer inte heller av rapporten om det finns en misstanke om brott. En anmälan om trafikolycka kommer att skrivas.

Sjöbo

Coronaåtgärder görs på Ängsgården

Ängsgårdens äldreboende i Sjöbo.
Äldreboendet Ängsgården i Sjöbo.
Fotograf: Caroline Stenbäck
Sjöbo
Sjöbo Det råder besöksförbud på samtliga äldreboenden i Sjöbo kommun. Men detta efterlevs inte på Ängsgården där det finns servicelägenheter anslutna.
– Vi kommer att vidta åtgärder, säger kommunens vård- och omsorgschef Eva Gustafsson.

Inga besök får ske på äldreboendena på grund av coronaviruset. Matserveringarna och dagcentralerna är därför stängda för utomstående.

Men så ser det inte riktigt ut på Ängsgården, enligt en kvinna som har en anhörig som bor på äldreboendet. Hon berättar att de som bor i servicelägenheterna som ligger i fastighetens ena flygel kan besöka äldreboendet.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sjöbo

Anette har äntligen butiken hemma

Blond kvinna med solglasögon i håret sitter utomhus med hund av rasen berner sennen. Hunden är lika stor som kvinnan.
Anette Petrusson bor tillsammans med hunden Junior.
Fotograf: Linnea Nybogård
Sjöbo
Sjöbo Anette Petrusson har äntligen fått ut sin butik Bäckalund Design på landet. Nu driver hon Bäckalund design hemma från gården, vilket gör att hon kan vara mer flexibel hemma.
PREMIUM

FAKTA

Fakta

Anette Petrusson

Ålder: 56 år.

Familj: Tre barn på 36, 33 och 26 år. Två barnbarn som är 5 och 3 år.

Bor med: Hunden Junior, en berner sennen på 5 år.

Bästa trädgårdstips just nu: Bygg lådor med hjul till uteplatsen. Sätt i spaljéer och odla klättrande växter. Det skapar gröna rum på uteplatsen som du kan ändra storlek på efter behov.

– Det tänker jag själv göra, säger Anette Petrusson.

– Nu får jag leva i min dröm, det bästa jag vet är att inspirera folk.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Nordicbet

Skånska fotbollslag – framgång i Superettan

Nordicbet Skåne är en mäktig fotbollsregion. I Allsvenskan finner vi storheterna Malmö FF och Helsingborgs IF, men i superettan är det för närvarande bara Trelleborgs FF som håller de skånska ställningarna. Endast tre klubbar i de två högsta divisionerna. Är det i enlighet med den storslagna skånska fotbollshistorien?

Skånes senaste storhetstid

För femton år sedan spelade fyra skånska klubbar i allsvenskan och för nio år sedan – så sent som 2010 – utkämpade Malmö FF och Helsingborgs IF en duell om SM-guldet. Trelleborg slutade femma i allsvenskan medan Landskrona BOIS tog samma position i superettan där Ängelholms FF blev tolva. Året därpå vann Helsingborg allsvenskan medan Ängelholm kvalspelade för att ta steget upp i Sveriges högsta serie.

Kärvare tider

Skåne var att räkna med. Inte minst som intressanta spel i de absolut viktigaste matcherna. Idag präglas Superettan fotbollsodds knappast alls av Skåne. Kvar finns endast Trelleborgs FF. Helsingborg dras med ekonomiska problem och kämpar om att hålla sig kvar i allsvenskan. Landskrona befinner sig i division 1 medan Ängelholm kämpar på i division 2, där man möter andra klassiska skånestorheter som IFK Malmö, som en gång i tiden var Malmös förstalag och deltagit i spel i Europa, men har även många säsonger i allsvenskan och föregångsserier till superettan.

Malmö FF håller stilen och Trelleborg kämpar

Idag är det endast MFF som håller gammal god stil i allsvenskan, men för oss som älskar att följa superettan finns endast Trelleborgs FF och det går väl lite sisådär, där man får vara nöjd med en mittenplacering samtidigt som risken för att dras ned i kampen om kvalplatserna är överhängande.

Fortet Vångavallen

En gång i tiden var dock Vångavallen en plats som beredde många storlag svår ångest. Det var svårspelat och så sent som 2018 var TFF i allsvenskan, efter att ha varit ned och vänt i division 1 så sent som 2015. En serieseger som för övrigt säkrades mot Helsingborgslaget Eskilsminne IF och sedan följde två säsonger i superettan som kulminerade i kval mot Jönköping Södra, vilket gav en allsvensk plats 2018. Klubben var dock sedan länge ett rutinerat superettanlag och hade flera sejourer i allsvenskan bakom sig, där den första kom 1985 och den absolut bästa perioden i klubbens historia var under 1990-talet då man lyckades med konststycket att ta sig till UEFA-cupen.

Skrälleborg

Säsongen 1994/95 hackade sig Trelleborg förbi färöiska Götu i två inte alltför imponerande insatser och få trodde väl att äventyret skulle gå särskilt mycket längre när engelska Blackburn Rovers stod som motståndare i nästa omgång. Då med ett stjärnspäckat lag som kryllade av landslagsmän och internationella storspelare, såsom den engelske skyttekungen Alan Shearer. Rovers skulle samma säsong vinna hela Premier League, men att åka till Vångavallen visade sig betydligt tuffare än Old Trafford. Trelleborg – däremot – njöt för fulla muggar på Ewood Park, då man vann den första matchen med 1–0 efter mål av Fredrik Sandell. En seger som skapade stora rubriker i hela Europa och efter 2–2 hemma, så var avancemanget ett faktum. Skrälleborg var numera ett begrepp och man pressade dessutom italienska Lazio i följande omgång, där endast ett mål på övertid avgjorde dubbelmötet till Rom-klubbens fördel.

Bygga nytt och stanna kvar

Idag handlar det om att bygga på nytt efter uttåget från allsvenskan och att framförallt att inte falla igenom superettan till mörkret i division 1. En hel del talar för att den anrika föreningen kommer att klara uppgiften, men inget står skrivet i sten. Kampen kommer att bli hård säsongen ut. Men visst vore det märkligt med en superetta utan en skånsk klubb.

Inte mycket underifrån

Ja, om nu inte Helsingborg trillar ur allsvenskan igen. Även här kommer det handla om en fight ända in på målsnöret. Underifrån är det väl Torns IF - från lilla Stångby norr om Lund - som ligger bäst till tillsammans med klassiska Landskrona BOIS, men att avancera från division 1 till superettan är ett riktigt nålsöga och båda klubbarna befinner sig i mittenskiktet med hopp om att stabilisera sig på den övre halvan. Klubbar som Ljungskile SK, Skövde AIK, FC Trollhättan såväl som den lilla göteborgsklubben Utsiktens BK är nog alla starkare än Skåneklubbarna, åtminstone i dagsläget.

Skånederbyn

Skåne är kanske inte vad det en gång var i superettan, men Trelleborgs FF lär klara sig kvar och kanske få sällskap av Helsingborg nästa säsong, så visst finns det utsikter för Skånederbyn, även om Helsingborgsfansen knappast ser fram emot ett sådant scenario.

Sjöbo

Fler handlar mat genom Rekoringen

Cia Wahlgren från Sockerdrömmars tårtor mat och catering lämnar över ett påskägg i choklad till Åsa Rodd från Snogeholm.
Cia Wahlgren från Sockerdrömmars tårtor mat och catering lämnar över ett påskägg i choklad till Åsa Rodd från Snogeholm.
Fotograf: Caroline Stenbäck
Sjöbo
Sjöbo Coronaviruset har fått fler att handla genom Rekoringen. På tisdagskvällen var det rekordmånga som hade tagit sig till marknadsplatsen i Sjöbo för att hämta beställda varor till påskbordet.

– I och med coronaviruset har det kommit fler producenter men framför allt fler konsumenter som tycker att det är smidigt att kunna hämta upp sina förbeställda varor utomhus, säger Jeanette Ohlin som administrerar Rekoring Sjöbo.

Omkring 70-80 konsumenter tog sig till marknadsplatsen i Sjöbo i tisdags kväll när Rekoring Sjöbo hade utlämning. På bilden syns Jeanette Ohlin i gul väst som administrerar Rekoring Sjöbo.
Omkring 70-80 konsumenter tog sig till marknadsplatsen i Sjöbo i tisdags kväll när Rekoring Sjöbo hade utlämning. På bilden syns Jeanette Ohlin i gul väst som administrerar Rekoring Sjöbo. Fotograf: Caroline Stenbäck
Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
 • Skånskan.se - Alla artiklar på
 • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
 • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sjöbo

Grävmaskin stals - polisen söker tips

Sjöbo

En grävmaskin har stulits, den stod parkerad vid Gamla Lundavägen. Den ska ha försvunnit någon gång mellan klockan 16.00 på måndagen och 07.00 på tisdagen. Värdet ligger på mellan 250 000-400 000 kronor. Grävmaskinen har förmodligen körts iväg lastad på en lastbil. Polisen är intresserad av tips.

Sjöbo

Körde fort utan körkort

Sjöbo

En man född 1990 misstänks för grov olovlig körning och för fortkörning. Mannen stoppades på Säterivägen i Vollsjö under tisdagen av en polispatrull.

Sjöbo

Bil brann upp

Sjöbo

En bil brann upp under natten mot onsdagen. Den ska ha stått parkerad på Såggatan nära Dollarstore i en vecka innan någon satte fyr på den. Räddningstjänsten fick in larmet klockan två på natten. När de kom till platsen var bilen helt övertänd. Eftersom det inte fanns en risk för att elden skulle sprida sig fick den brinna upp.

Sjöbo

“Påskbuffé i naturen känns hoppfullt“

Therese Fritzson, ordförande i Vollsjö byalag, skriver i sin krönika om hur hon och familjen ska fira påsken i år.
Therese Fritzson, ordförande i Vollsjö byalag.
Fotograf: Caroline Stenbäck
Sjöbo

En enda stor paus. Ja, det känns nästan så. Jag vaknar vissa dagar och undrar, är det sant? Coronaviruset har chockat de flesta av oss. I Vollsjö har byalaget ställt in valborgsfirandet. Alla andra planer ligger på is eftersom man inte kan begränsa antalet besökare på ett smidigt sätt. Det känns verkligen konstigt. Jag undrar hur det blir med nationaldagen och midsommar? Kan vi ses och fira tillsammans då, tror ni? Ica Nära har öppet för alla i riskgrupp tidigt på morgonen och Vollsjö hembageri har börjat ta emot beställningar och erbjuda hemkörning. Wow. Jag är så imponerad över allas vilja att hjälpa, ställa om, ställa upp och finnas för varandra. Det är viktigt alltid men kanske lite mer just nu.

Hur det än är så går livet vidare, vi är hemma mer, umgås med våra närmsta mer och påsken närmar sig med stormsteg. Barnen har lov och jag passade på att vara ledig. Det är härligt att vara med barnen när man är ledig. Förra veckan prövade jag att arbeta hemifrån, samtidigt som barnen var hemma, det var inte lika härligt. Har ni provat? Jag kan nog inte göra det fler gånger. Det som vanligtvis tar en timme tog fyra timmar. Jo, det är sant. Frågor, fika och bråk kantas med skratt och bus. Kastade ut dem i trädgården en stund men det blev nästan värre. Jag kände samtidigt mig lite tvungen att göra något i hemmet när jag ändå satt där, som att köra igång en maskin med tvätt. Eller ta en paus för att dammsuga lite snabbt. Självdisciplin är väl något man övar upp, eller? All heder till er som gör det var och varannan dag.

Men åter till påsken. Vi pysslar mycket i vår familj, gör påskris och målar ägg. Jag tänkte inte göra det så stort i år, till vilken nytta liksom, vi sitter ändå själv. Ja, ni hör ju hur bittra tankar jag hade i mitt huvud. Barnen tittar på mig och påminner om det viktiga – vi gör det för oss själva, tillsammans, inte för alla andra. Vi ser ju påskriset och fjädrarna och vi blir glada, det är det som är meningen. Ja, en tanke bort fanns den – glädjen i att faktiskt göra som vi brukar ändå. Har du funderat över hur du kan välja dina tankar? Jag behövde en påminnelse och fick den av mina barn, som jag nästan alltid säger detsamma till. Så, när jag ändrade min tanke om årets påsk åt det positiva hållet, började jag fundera på alternativa sätt att fira den på, tillsammans med några nära och kära. Utomhus kan vi ju vara, än så länge. Sill och ägg kan man ta med sig. Köttbullarna kan vi äta kalla. Någon paj går säkert ner i väskan också. Kanske till och med Jansons frestelse. Man borde ju kunna värma den på en grill. Bröd är enkelt att ta med och laxen kan ju också ätas kall. Sen ska vi ju inte glömma korven, den grillar vi ju enkelt. Efterrätt och kaffe är minst lika viktigt som allt annat. Kan vi packa med det också? Ja, självklart. Påskbuffé i naturen känns hoppfullt ändå. Så får det bli.

NÄSTA ARTIKEL