Den 19-årige danske backen Malte Setkov är åter klar för Redhawks. Foto: TT/Arkiv

Setkov förlänger kontraktet med Redhawks

Ishockey Malte Setkov förlänger sitt kontrakt och stannar därmed kvar hos Redhawks i ytterligare två år.

Den 19-årige danske backen har gått den långa vägen genom klubbens ungdomslag till att en ordinarie tröja i SHL. Setkov blev en Redhawksspelare sommaren 2014 och går nu in på sin tredje säsong med A-lagsspel.

– Jag är väldigt stolt över att tillhöra det här laget och för min fortsatta utveckling så passar det här mig perfekt. Jag vet att tränarna här kommer att hjälpa mig att bli en bättre spelare, säger Malte Setkov.

För två somrar sedan draftades 19-åringen av Detroit Red Wings. Sedan dess har han varit över och tränat på NHL-klubbens camp vid två tillfällen.

– Vi tycker att Malte har tagit jättestora steg och är säkra på att han kan utvecklas till en toppback i den här ligan. Han har alla verktyg och visar gång på gång prov på sin stora skicklighet, säger Malmö Redhawks sportchef, Patrik Sylvegård i ett pressmeddelande.

Det nya kontraktet innebär att Malte Setkov fortsätter spela för Redhawks till våren 2022.

Sportresultat

Sport i dag