Sport

Fischer rasande över rubrik

Sport
Sport FOTBOLL Tyskland kunde med stor möda besegra Kina i lagens VM-premiär under lördagen.

Tyskland kunde med stor möda besegra Kina i lagens VM-premiär under lördagen. I första halvlek hade kinesiskorna flera chanser att ta ledningen.

Men snudd på mer fokus än själva matchen har tyska tidningen Bilds rubriksättning efteråt orsakat.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Bet motståndare – stängs av fyra matcher

Patric, till höger, stängs av fyra matcher efter att ha bitit motståndaren Giulio Donati. Arkivbild.
Patric, till höger, stängs av fyra matcher efter att ha bitit motståndaren Giulio Donati. Arkivbild.
Foto: Fabio Ferrari
Sport
Sport

Laziospelaren Patricio Gabarron, kallad Patric, stängs av i fyra matcher efter att ha bitit Leccespelaren Giulio Donati.

Det var i slutminuterna av Serie A-matchen som diskussions uppstod och flera spelare samlades, då gick Patric upp bakom Donati och bet honom i överarmen. Han fick rött kort och nu skriver Football Italia att försvararen dessutom stängs av fyra matcher.

Donati säger att han förlåtit Patric för bettet.

– Patric bad om ursäkt direkt. Hans handling straffades rättvist med ett rött kort men han gjorde inte illa mig. Därför vill jag be alla att tänka länge innan de dömer honom, sade Giulio Donati efter matchen enligt Football Italia.

Förutom avstängningen kommer han dessutom att få böta 10 000 euro, drygt 100 000 kronor.

2013 bet Luiz Suarez, då i Liverpool, Branislav Ivanovic, Chelsea, vilket resulterade i en tio matcher lång avstängning. Ett år senare bet Suarez Giorgio Chiellini i VM-matchen mellan Italien och Uruguay. Den gången blev det en fyra månader lång global avstängning för Suarez.

Sport

Supertalang belönas med Kallas stipendium

Märta Rosenberg är årets mottagare av Charlotte Kalla-stipendiet efter talangens storslam i Lausanne i vintras.
Märta Rosenberg är årets mottagare av Charlotte Kalla-stipendiet efter talangens storslam i Lausanne i vintras.
Foto: Pajala kommun
Sport
Sport Charlotte Kalla kunde inte blunda för succén i ungdoms-OS.
Årets mottagare av skidstjärnans stipendium är supertalangen Märta Rosenberg.
"Hennes insatser gjorde starka intryck på mig", säger Kalla.

18-åriga Märta Rosenberg från jämtländska Duved tog guld, silver och brons när ungdoms-OS avgjordes i schweiziska Lausanne i början av året – prestationer som imponerade på Charlotte Kalla.

"Märtas insatser under ungdoms-OS i Lausanne gjorde starka intryck på mig och Märtas glädje till skidåkningen kan ta henne långt", säger den 32-åriga landslagsstjärnan i ett pressmeddelande.

Stipendiet är värt 15 000 kronor, delas ut av Pajala kommun och riktar sig till ungdomar mellan 16 och 20 år i Norrlands glesbyggd där förutsättningarna för elitsatsningarna är tuffare.

Märta Rosenberg fick se säsongen avbrytas mitt under junior-SM i våras på grund av coronapandemin, men hann ändå vinna guld på 15 kilometer klassiskt.

"När vi väl börjar tävla igen så kommer det vara extra roligt", säger Rosenberg.

I Lausanne blev det guld i 5 kilometer klassiskt, silver i skicross och brons i sprint.

Sport

Rieks och ”AC” tränade inför cupsemifinalen

Sören Rieks slår till bollen med fokuserad blick.
Sören Rieks tränade med laget på onsdagen och konstaterade att skälet till att han stod över mot Elfsborg mest var en säkerhetsåtgärd.
Foto: Johan Nilsson/TT
Sport
fotboll De var inte med mot Elfsborg i Borås. Men inför torsdagens cupsemifinal mot Mjällby tränade både Sören Rieks och Anders Christiansen fullt ut med laget och tycks vara redo för spel.

– Jag hade lite känning efter matchen mot Djurgården och det var dumt att riskera något. men det kändes bra på träningen i dag, sa Sören Rieks efter MFF:s onsdagsträning.

Han var förstås lika besviken som alla andra efter förlusten på Borås Arena.

– Vi är alltid besvikna när vi inte tar tre poäng. Men vi slarvade för mycket med passningarna, det var det som låg bakom prestationen i den matchen. Svårt att säga varför det blev så, men huvudsaken är att vi lär oss av misstagen och inte gör om dem.

Rieks tycker inte att den oväntat låga poängskörden hittills beror på att processen med att komma in i det nya spelsystemet tagit längre tid än väntat:

– Hade vi vunnit matcherna så hade det inte varit något snack om den saken, men det har varit små marginaler och vi har släppt in onödiga mål bakåt.

Vana vid rotation

Rotationen i laget tror han inte har haft någon inverkan på spelarnas förmåga att hitta varandra på planen eller varit bidragande till de ojämna resultaten. Inte ens när det påpekas att IFK Norrköping, som leder serien, i princip spelat med samma lag hela tiden:

– Det får vi väl se så småningom vilket som vinner i längden. Vi har varit tvungna att rotera på grund av fler matcher, med cupen och så, men det är vi vana vid från vårt spel i Europa. Vi har en tillräckligt bra och bred trupp för att klara det och de flesta av oss känner varandra sedan lång tid, så kemin på planen är det inga problem med.

Själv tycks Sören Rieks ha hittat formen i sin nya roll som vänsterforward och producerat poäng både i form av mål och en assist. Han säger sig inte ha några problem med sina nya uppgifter på planen jämfört med den tidigare rollen som wingback.

– Jag är bekväm med båda rollerna, det handlar bara om att vänja sig, att hitta sin egen roll och var man ska vara på planen. Skillnaden är väl att jag fått träna mer på anfallsspel nu.

En match i taget

Det är en viktig period som väntar MFF med cupsemifinal på torsdagen och sedan match mot serieledande IFK Norrköping fyra dagar senare. Men frågan om det går att fokusera på en match i taget tvekar han inte en sekund på:

– Absolut. Vi fokuserar bara på att vinna nästa match. Det är klart att alla förväntar sig att vi ska vinna alla matcher och det är samma inställning som vi har själva varje gång vi går ut på planen.

Rieks förväntar sig en liknande matchbild mot Mjällby i Hällevik som när lagen möttes i Malmö:

– Det blir nog som senast, de står lågt och vi måste röra oss och försöka dra isär dem samtidigt som vi inte släpper in några dumma mål.

Inga klartecken

MFF-tränaren Jon Dahl Tomasson lämnade på onsdagen inga klartecken för sina stjärnspelare trots att de var med på träningen:

Vi har chansen att ta revansch snabbt, det är vi glada över.

– Vi har lite frågetecken fortfarande i truppen och får avvakta eventuell reaktioner efter träningen. Det kan tänkas att jag tar med fler än 18 spelare till matchen.

Han betonade att han inte var nöjd med insatsen mot Elfsborg:

– Det var inte bra alls. Men samtidigt är det bra att den här viktiga matchen mot Mjällby kommer så tidigt så att vi har chansen att ta revansch snabbt, det är vi glada över.

”Små detaljer”

Att statistiken visar väldigt få skott på mål för MFF den här säsongen har han koll på, men:

– Samtidigt har vi väldigt många avslut, även om de inte är på mål. I det avgörande läget tar vi dåliga beslut eller spelar inte ut chansen tillräckligt. Det är små detaljer som vi behöver arbeta med, men jag är inte orolig, det kommer. Det är mycket som fungerar bra, det är det sista lilla som fattas.

Den trista cuphistoriken mot just Mjällby är ingenting Jon Dahl Tomasson ligger sömnlös över:

– Det är inget jag varit med om så det bryr jag mig inte om alls.

Sport

Polisen ber sprintstjärna om ursäkt

Bianca Williams. Arkivbild.
Bianca Williams. Arkivbild.
Foto: Frank Augstein/AP/TT
Sport
Sport Nu ber brittisk polis om ursäkt för att ha satt handfängsel på den brittiska sprintern Bianca Williams och hennes sambo när deras bil stoppades för en genomsökning.

Williams och hennes sambo, den portugisiske 400-meterslöparen Ricardo dos Santos, togs åt sidan medan deras 3 månader gamla son blev kvar i bilen.

– Vi har bett Ms Williams om ursäkt för den ångest som händelsen innebar för henne. Jag tror att vi alla kan känna med någon som stoppas i bilen och har ett litet barn i baksätet. Och som inte har något otillåtet med sig, säger Cressida Dick, chef för Metropolitanpolisen i London, enligt BBC.

Polisen ska internutreda händelsen för att se om polisernas agerande var lämpligt och proportionerligt.

– Vi ska också utreda om rasism eller diskriminering var en del av incidenten, säger Sal Naseem vid internutredningen.

Williams säger till BBC att det som smärtade mest var att polisen skiljde henne från sonen. Hon menar att polisernas agerande var rasistiskt, och hon överväger att anmäla poliserna.

– Det är en sorglig värld vi lever i och när det inte händer en svart man, händer det en annan svart man. Polisen pratade med Ricardo som om han vore ett avskum, frågade honom hur han har råd med en så dyr bil, att han ser ut som en misstänkt.

Enligt polisen stoppade man paret i jakt på illegala vapen.

Sport

Sverige mot Danmark i Nations League-genrep

Sveriges Victor Nilsson Lindelöf följs av Dansken Nicolai Jørgensen under landskampen 2018.
Sveriges Victor Nilsson Lindelöf följs av Dansken Nicolai Jørgensen under landskampen 2018.
Foto: Björn Larsson Rosvall/TT
Sport
Sport

Sverige och Danmark skulle ha mötts i juni, inför EM, som sedan flyttades ett år framåt. Men det blir ändå ett möte mellan de skandinaviska fotbollslandslagen i år.

Den 11 november ska herrlagen mötas på Bröndby stadion i Köpenhamn. Enligt Danmarks fotbollsförbund är det inte klart om man kommer att kunna ha publik på läktarna.

Matchen blir den första av tre under samlingen för Janne Anderssons lag som sedan spelar Nations League-matcher mot Kroatien hemma den 14 november och Frankrike borta den 17 november.

Landslagets första match efter coronapandeminutbrottet blir mot Frankrike, i Nations League, på Friends arena den 5 september.

Senast som Sverige och Danmark möttes var i juni 2018, under uppladdningen inför VM, och matchen slutade 0–0.

Grannländerna har mötts 107 gånger tidigare.

ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Nordicbet

Skånska fotbollslag – framgång i Superettan

Nordicbet Skåne är en mäktig fotbollsregion. I Allsvenskan finner vi storheterna Malmö FF och Helsingborgs IF, men i superettan är det för närvarande bara Trelleborgs FF som håller de skånska ställningarna. Endast tre klubbar i de två högsta divisionerna. Är det i enlighet med den storslagna skånska fotbollshistorien?

Skånes senaste storhetstid

För femton år sedan spelade fyra skånska klubbar i allsvenskan och för nio år sedan – så sent som 2010 – utkämpade Malmö FF och Helsingborgs IF en duell om SM-guldet. Trelleborg slutade femma i allsvenskan medan Landskrona BOIS tog samma position i superettan där Ängelholms FF blev tolva. Året därpå vann Helsingborg allsvenskan medan Ängelholm kvalspelade för att ta steget upp i Sveriges högsta serie.

Kärvare tider

Skåne var att räkna med. Inte minst som intressanta spel i de absolut viktigaste matcherna. Idag präglas Superettan fotbollsodds knappast alls av Skåne. Kvar finns endast Trelleborgs FF. Helsingborg dras med ekonomiska problem och kämpar om att hålla sig kvar i allsvenskan. Landskrona befinner sig i division 1 medan Ängelholm kämpar på i division 2, där man möter andra klassiska skånestorheter som IFK Malmö, som en gång i tiden var Malmös förstalag och deltagit i spel i Europa, men har även många säsonger i allsvenskan och föregångsserier till superettan.

Malmö FF håller stilen och Trelleborg kämpar

Idag är det endast MFF som håller gammal god stil i allsvenskan, men för oss som älskar att följa superettan finns endast Trelleborgs FF och det går väl lite sisådär, där man får vara nöjd med en mittenplacering samtidigt som risken för att dras ned i kampen om kvalplatserna är överhängande.

Fortet Vångavallen

En gång i tiden var dock Vångavallen en plats som beredde många storlag svår ångest. Det var svårspelat och så sent som 2018 var TFF i allsvenskan, efter att ha varit ned och vänt i division 1 så sent som 2015. En serieseger som för övrigt säkrades mot Helsingborgslaget Eskilsminne IF och sedan följde två säsonger i superettan som kulminerade i kval mot Jönköping Södra, vilket gav en allsvensk plats 2018. Klubben var dock sedan länge ett rutinerat superettanlag och hade flera sejourer i allsvenskan bakom sig, där den första kom 1985 och den absolut bästa perioden i klubbens historia var under 1990-talet då man lyckades med konststycket att ta sig till UEFA-cupen.

Skrälleborg

Säsongen 1994/95 hackade sig Trelleborg förbi färöiska Götu i två inte alltför imponerande insatser och få trodde väl att äventyret skulle gå särskilt mycket längre när engelska Blackburn Rovers stod som motståndare i nästa omgång. Då med ett stjärnspäckat lag som kryllade av landslagsmän och internationella storspelare, såsom den engelske skyttekungen Alan Shearer. Rovers skulle samma säsong vinna hela Premier League, men att åka till Vångavallen visade sig betydligt tuffare än Old Trafford. Trelleborg – däremot – njöt för fulla muggar på Ewood Park, då man vann den första matchen med 1–0 efter mål av Fredrik Sandell. En seger som skapade stora rubriker i hela Europa och efter 2–2 hemma, så var avancemanget ett faktum. Skrälleborg var numera ett begrepp och man pressade dessutom italienska Lazio i följande omgång, där endast ett mål på övertid avgjorde dubbelmötet till Rom-klubbens fördel.

Bygga nytt och stanna kvar

Idag handlar det om att bygga på nytt efter uttåget från allsvenskan och att framförallt att inte falla igenom superettan till mörkret i division 1. En hel del talar för att den anrika föreningen kommer att klara uppgiften, men inget står skrivet i sten. Kampen kommer att bli hård säsongen ut. Men visst vore det märkligt med en superetta utan en skånsk klubb.

Inte mycket underifrån

Ja, om nu inte Helsingborg trillar ur allsvenskan igen. Även här kommer det handla om en fight ända in på målsnöret. Underifrån är det väl Torns IF - från lilla Stångby norr om Lund - som ligger bäst till tillsammans med klassiska Landskrona BOIS, men att avancera från division 1 till superettan är ett riktigt nålsöga och båda klubbarna befinner sig i mittenskiktet med hopp om att stabilisera sig på den övre halvan. Klubbar som Ljungskile SK, Skövde AIK, FC Trollhättan såväl som den lilla göteborgsklubben Utsiktens BK är nog alla starkare än Skåneklubbarna, åtminstone i dagsläget.

Skånederbyn

Skåne är kanske inte vad det en gång var i superettan, men Trelleborgs FF lär klara sig kvar och kanske få sällskap av Helsingborg nästa säsong, så visst finns det utsikter för Skånederbyn, även om Helsingborgsfansen knappast ser fram emot ett sådant scenario.

Sport

Sverige mot Danmark i Nations League-genrep

Sveriges Victor Nilsson Lindelöf följs av Dansken Nicolai Jørgensen under landskampen 2018.
Sveriges Victor Nilsson Lindelöf följs av Dansken Nicolai Jørgensen under landskampen 2018.
Foto: Björn Larsson Rosvall/TT
Sport
Sport

Sverige och Danmark skulle ha mötts i juni, inför EM, som sedan flyttades ett år framåt. Men det blir ändå ett möte mellan de skandinaviska fotbollslandslagen i år.

Den 11 november ska herrlagen mötas på Bröndby stadion i Köpenhamn. Enligt Danmarks fotbollsförbund är det inte klart om man kommer att kunna ha publik på läktarna.

Matchen blir den första av tre under samlingen för Janne Anderssons lag som sedan spelar Nations League-matcher mot Kroatien hemma den 14 november och Frankrike borta den 17 november.

Landslagets första match efter coronapandeminutbrottet blir mot Frankrike, i Nations League, på Friends arena den 5 september.

Senast som Sverige och Danmark möttes var i juni 2018, under uppladdningen inför VM, och matchen slutade 0–0.

Grannländerna har mötts 107 gånger tidigare.

Sport

”Vi vill nå så högt som möjligt i tabellen”

Ted Sandberg, Eslövs BK, laddar för en ny säsong. Foto: Lola Nilsson
Ted Sandberg, Eslövs BK, laddar för en ny säsong. Foto: Lola Nilsson
Foto: Lola Nilsson
Sport
Fotboll Efter en kortare semester börjar allvaret. Eslövs BK laddar för en ny division 2-säsong som inleds med bortamatch mot Varbergs GIF 1 augusti. - Ska bli skönt när serien börjar. Försäsongen i år har varit sex-sju månader lång, säger Jesper Sjöland.

Den här säsongen har inte varit som andra säsonger. Coronapandemin har gjort att vårens seriematcher har ställts in.

- Vi har tränat som vanligt. Skillnaden är väl att vi inte har spelat några matcher, så försäsongen har känts längre, säger Eslövs BK:s lagkapten Ted Sandberg.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Bekräftat: Alonso gör comeback

Fernando Alonso gör comeback i Formel 1. Arkivbild.
Fernando Alonso gör comeback i Formel 1. Arkivbild.
Foto: Michael Conroy
Sport
Sport Fernando Alonso gör F1-comeback.
38-åringen kommer från och med 2021 att köra för sitt förra stall Renault.
– Nu blickar jag framåt, säger spanjoren.

Nu är det bekräftat att den dubbla världsmästaren Fernando Alonso gör F1-comeback och att det blir i Renault, stallet han tog sina titlar med 2005 och 2006.

"Renault är min familj. Med dem har jag mina bästa formel 1-minnen med mina världsmästerskapssegrar. Men nu blickar jag framåt", säger Alonso i ett uttalande på F1:s hemsida.

Den 38-årige spanjoren övertar Daniel Ricciardos plats hos Renault och blir stallkamrat med Esteban Ocon. Australiern Ricciardo ska nästa år köra för McLaren.

"Det är med stor stolthet och stora känslor som jag återvänder till teamet som gav mig chansen i början av min karriär och som nu ger mig chansen att återvända till den högsta nivån", säger Alonso.

Efter 17 år på toppnivå körde Alonso sitt senaste F1-lopp i Abu Dhabi 2018 (då för McLaren), innan han gav sig av i jakten på andra stora titlar i bilsportsvärlden. Efter att ha vunnit både Monacos F1-lopp och 24-timmarsloppet Le Mans saknar han "bara" en seger i Indy 500 för att fullfölja motorsportens "Triple Crown", något som brittiske legendaren Graham Hill är ensam om att ha lyckats med hittills.

Alonsos övergång till Renault gör att ännu en dörr stängs för fyrfaldige världsmästaren Sebastian Vettel som just nu har en osäker framtid efter att Ferrari meddelat att tysken lämnar deras stall vid årsskiftet och ersätts med spanjoren Carlos Sainz.

NÄSTA ARTIKEL