HK Malmö har förlängt med Kvick

HANDBOLL Mittsexan Mattias Kvick blir kvar i HK Malmö två år till. En viktig kugge i klubbens bygge för framtiden.

HK Malmö har kommit överens med mittsexan Mattias Kvick om en förlängning av kontraktet med ytterligare två år. Kontraktet med linjespelaren sträcker sig därmed till utgången av säsongen 2020/21.
– Mattias är en ren anfallsspelare och en av de bästa på linjen i Handbollsligan. Det gläder oss att han väljer att stanna, säger Stian Tönnesen, tränare i HK Malmö.
– Mattias har under sin tid i HK Malmö utvecklats på ett mycket positivt sätt. Vi är otroligt glada att Mattias väljer att fortsätta sin karriär hos oss. Mattias är en viktig kugge i vårt anfallsspel, kommenterar klubbens ordförande Jörgen Rasmusson.
Själv är Mattias Kvick förstås också nöjd med att ha skrivit på igen:
– Jag är nöjd med helheten och trivs mycket bra i HK Malmö. Det händer mycket i klubben och det är kul att få vara en del av det. För egen del känner jag att jag har mer att utveckla och mer att ge. HK Malmö är en professionell klubb med en tydlig ambition att vinna SM-guld. En ambition som jag delar och gärna vill vara med och bidra till, säger Mattias Kvick.

Sportresultat

Sport i dag