Föreningsman misstänkt för förskingring

VELLINGE 100 000 kronor var väck från ett konto tillhörande en förening i Vellinge kommun.
De många uttagen har knutits till en medlem som nu är misstänkt för grov förskingring.

Det var häromdagen som en av föreningens medlemmar med tillgång till inloggningsuppgifter gjorde upptäckten – det saknades 100 000 kronor på föreningskontot.
Mellan den 3 och 8 oktober hade ett flertal uttag gjorts i föreningen verksam på en ort i Vellinge kommun. Det fanns ingen rimlig förklaring till uttagen och därför kontaktade kvinnan föreningens bank.

På banken kunde överföringarna spåras till två olika konton som i sin tur kunde knytas till en man i föreningen som också haft tillgång till inloggningsuppgifterna.
Mannen är nu polisanmäld och misstänkt för grov förskingring alternativt undandräkt, vilket är en brottsrubricering där det förskingrade beloppet anses för litet, alternativt andra omständigheter föreligger, som gör att brottet bedöms mildare än förskingring.

Dagens fråga

Är du nöjd med Tre Kronors insats i VM?

Loading ... Loading ...

Nyhetsbrev