Real Madrid säljer Ronaldo

I nio år och 292 matcher har Christiano Ronaldo spelat i Real Madrid.
Men nu går hans era i klubbens historia mot sitt slut.

Real Madrid har, enligt The Guardian sålts till Juventus för 100 miljoner euro.

Ronaldos år i Real Madrid, dit han kom efter sex år i Manchester United, har varit extremt framgångsrika. Med Real har 33-åringen tagit hem fyra Champions League-titlar – varav de senaste tre på raken, vunnit två ligaguld, två spanska cup-guld och tre klubblags-vm. Hans kPortugal fick dock lämna årets vm efter sextondelsfinalen, utslagna av Uruguay.

Real Madrid bekräftar övergången på sin hemsida där man uttrycker sin tacksamhet till en spelare som ”har bevisat sig vara den bäste i världen”.
”Bortom de erövrade titlarna, troféerna och triumferna på spelplanen under de här nio åren har Christiano Ronaldo varit exemplarisk när det gäller engagemang, arbete, ansvarsvarstagande, talang och självförbättring.

Med 438 mål i Real Madrid-tröjan är Ronaldo den som har gjort flest mål i klubbens historia.
”Cristiano Ronaldo kommer alltid att vara en av klubbens starkast lysande stjärnor och en person som vi kommer minnas i generationer. Real Madrid kommer alltid att vara ditt hem.”

Han kommer till ett Juventus som tagit hem Serie A de senaste sju åren i rad.

Sport i dag

Sportresultat