LANDSKRONA

Landskrona bästa golfstaden- igen

Svedala blir titelsponsor för Svedala open.
Artikel LANDSKRONA Vill man spela bra golf under bästa förutsättningar, då ska man ta sig till Landskrona.

Det står nu klart att titeln som Sveriges bästa golfstad erövrats ännu en gång.

Det är läsarna av Svenskgolf.se som årligen få vara med om att rösta fram sin favorit och pågått under hela maj månad.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Skånskan Premium
  • Skånskan.se - Alla artiklar på
  • Skånskan Plus - Förmånliga erbjudnanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Inrikes

Smarta nanopartiklar kan angripa lungtumörer

Nanopartiklar i lungtumörceller.
Nanopartiklar i lungtumörceller.
Foto: Lunds Universitet/TT
Inrikes
Inrikes En ny behandling med smarta, riktade nanopartiklar som angriper lungtumörer har utvecklats vid Lunds universitet. Behandlingen skulle kunna minska risken för biverkningar och skador i friska lungceller.

Lungtumörer är ofta svåra att ta bort på grund av deras placering i lungan eller för att det finns tumörer som är för små att observera. Tumörerna utvecklar ofta också naturliga barriärer för att förhindra läkemedel och immunceller att nå in till tumörcellerna.

Därför får patienter ofta höga doser cellgifter som cirkuleras genom hela kroppen vilket leder till stora biverkningar i andra organ. Men behandlingsmetoden med riktade nanopartiklar som utvecklats vid Lunds universitet har visat sig kunna leverera läkemedel specifikt till de tumörer som är svåra att nå, enligt ett pressmeddelande från universitetet.

Dessutom konstruerades nanopartiklarna för att enbart frisätta läkemedel på en specifik signal som finns i tumörområdet. Det minskar risken för att läkemedlen i nanopartikeln skadar friska lungvävnader och gör det möjligt att använda högre mängder giftiga läkemedel för att öka antalet dödade tumörceller utan att orsaka oönskade biverkningar.

Lungcancer är en av de dödligaste formerna av cancer, med en överlevnad på endast 15 procent. I Sverige avled drygt 3 500 personer över 15 år i lungcancer 2018.

Utrikes

Explosion på amerikanskt stridsfartyg

Det amerikanska stridsskeppet USS Bonhomme Richard började under söndagen brinna efter en explosion. Även flygplan och helikoptrar kan landa på den typen av amfibiefartyg. Arkivbild.
Det amerikanska stridsskeppet USS Bonhomme Richard började under söndagen brinna efter en explosion. Även flygplan och helikoptrar kan landa på den typen av amfibiefartyg. Arkivbild.
Foto: WONG MAYE-E
Utrikes
Utrikes

En explosion har ägt rum på ett amerikanskt stridsfartyg i San Diego, rapporterar Reuters. Räddningstjänsten i staden kämpar mot lågorna och minst en person har skadats i samband med explosionen.

Det är skeppet USS Bonhomme Richard, som är ett amfibiefartyg, som börjat brinna. Det är ännu oklart vad det är som har orsakat explosionen. Skeppet är för närvarande förankrat på flottbasen i San Diego.

Sport

Holmbergs andra mål fixade seger: "Känns bra"

Kalle Holmberg har gjort två mål i årets allsvenska.
Kalle Holmberg har gjort två mål i årets allsvenska.
Foto: Adam Ihse/TT
Sport
Sport Kalle Holmberg har kommit igång i Djurgårdströjan. Mot IFK Göteborg fixade anfallaren inte bara en straff och en utvisning.
Han satte dessutom säsongens andra mål.
– Det känns bra. Vi får med oss resultatet och jag är delaktig i mycket, säger Holmberg till TT efter segermatchen.

27-åringen tillbringade fyra säsonger i IFK Norrköping och vann bland annat skytteligan 2017 tillsammans med dåvarande Djurgårdsspelaren Magnus Eriksson. Inför årets säsong hämtades han in av det regerande mästarlaget Djurgården som en av flera spelare tänkta att ersätta skyttekungen Mohamed Buya Turay.

– Det är alltid press att komma till Djurgården. Jag och Buya är olika spelartyper så det gäller att hitta mixen med vilka som ska göra mål däruppe. Men vi har många bra spelare och jag är inte orolig, säger Holmberg om situationen i sin nya klubb.

"Alltid skönt"

Men precis som för laget i stort har hans inledning på allsvenskan varit svajig. Inte heller anfallskollegan Emir Kujovic har hittat det där riktiga målflytet och står bara på ett gjort mål hittills.

Först i den sjätte omgången, mot Helsingborg, kom Holmbergs första mål.

Och i söndagens möte med IFK Göteborg följde Holmberg upp det med ytterligare ett mål när Djurgården tog rejäla kliv i den allsvenska tabellen efter 2–1-segern. Tack vare segern är laget nu bara tre poäng från skrälltvåan Mjällby.

Holmberg var dessutom inblandad i det mesta i offensiv väg och fixade rutinerat en straff och en utvisning – båda i duell mot IFK Göteborgs 17-årige mittback Jesper Tolinsson.

– I dag kändes det bra i presspelet framför allt. Sedan är vi inte nöjda med andra halvlek men vi får med oss resultatet och det är alltid skönt, säger han.

"Går framåt"

TT: Känns det som att du har kommit igång nu?

– Ja, formen har känts bra. Vi har inte fått med oss resultatet i matcherna som vi vill men vi spelar relativt bra och jag tycker det går framåt.

TT: Har du hittat din egen roll i laget?

– Absolut, det tycker jag. Jag vill vara med och bidra. Sedan hur många mål jag ska göra får man se, säger Kalle Holmberg.

Robin Salomonsson/TT

Utrikes

TT-FLASH: Dött lopp i polska valet

Utrikes
Utrikes Sittande president Andrzej Duda får 50,4 procent av rösterna och Rafal Trzaskowski får 49,6 procent enligt en vallokalsundersökning.

Sport

Rosenqvist vinnare på Road America

Felix Rosenqvist segrade i helgens andra lopp på Road America i Wisconsin. Arkivbild.
Felix Rosenqvist segrade i helgens andra lopp på Road America i Wisconsin. Arkivbild.
Foto: Darron Cummings/AP/TT
Sport
Sport Den andra dagen på Road America blev en riktig svensksuccé.
Felix Rosenqvist vann och Marcus Ericsson körde in som fyra.
– Det blev en bra show, det var riktigt roligt, sade Rosenqvist i Viaplays sändning efter loppet.

Inga framskjutna placeringar i lördagens lopp. Men den andra Indycartävlingen för helgen på klassiska Road America i Elkhart Lake, Wisconsin blev en succé för svenskarna Felix Rosenqvist och Marcus Ericsson.

Rosenqvist, 28-åringen från Värnamo – bästa nykomling i fjol – startade från ruta sju och körde snabbt upp sig efter flera incidenter ute på banan under första varvet.

Rosenqvists bil fick bland annat en smäll mot framhjulet, men svensken kunde fortsätta.

Båda svenskarna hade det senare struligt i depån men trots det höll de sig i toppen loppet igenom.

När man var inne på de sista varven stod det klart att kampen om förstaplatsen skulle bli mellan Felix Rosenqvist och Pato O'Ward.

Med bara drygt ett varv kvar tog sig Rosenqvist förbi Pato O'Ward efter att ha legat tätt bakom i flera varv.

Rosenqvist skapade snabbt en lucka till O'Ward och kunde köra in som etta i den fjärde deltävlingen.

– Vi har varit nära så många gånger. Mitt team har varit riktigt bra varje gång, det har bara inte riktigt klickat fram till idag. Bilen kändes fantastisk i dag. Det blev en bra show, det var riktigt roligt, sade Rosenqvist i Viaplays sändning efter loppet.

Även Marcus Ericsson hade en riktigt bra dag.

Han var uppe på andraplats vid flera tillfällen men körde till sist in som fyra i mål. Hans bästa placering i år.

ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Nordicbet

Skånska fotbollslag – framgång i Superettan

Nordicbet Skåne är en mäktig fotbollsregion. I Allsvenskan finner vi storheterna Malmö FF och Helsingborgs IF, men i superettan är det för närvarande bara Trelleborgs FF som håller de skånska ställningarna. Endast tre klubbar i de två högsta divisionerna. Är det i enlighet med den storslagna skånska fotbollshistorien?

Skånes senaste storhetstid

För femton år sedan spelade fyra skånska klubbar i allsvenskan och för nio år sedan – så sent som 2010 – utkämpade Malmö FF och Helsingborgs IF en duell om SM-guldet. Trelleborg slutade femma i allsvenskan medan Landskrona BOIS tog samma position i superettan där Ängelholms FF blev tolva. Året därpå vann Helsingborg allsvenskan medan Ängelholm kvalspelade för att ta steget upp i Sveriges högsta serie.

Kärvare tider

Skåne var att räkna med. Inte minst som intressanta spel i de absolut viktigaste matcherna. Idag präglas Superettan fotbollsodds knappast alls av Skåne. Kvar finns endast Trelleborgs FF. Helsingborg dras med ekonomiska problem och kämpar om att hålla sig kvar i allsvenskan. Landskrona befinner sig i division 1 medan Ängelholm kämpar på i division 2, där man möter andra klassiska skånestorheter som IFK Malmö, som en gång i tiden var Malmös förstalag och deltagit i spel i Europa, men har även många säsonger i allsvenskan och föregångsserier till superettan.

Malmö FF håller stilen och Trelleborg kämpar

Idag är det endast MFF som håller gammal god stil i allsvenskan, men för oss som älskar att följa superettan finns endast Trelleborgs FF och det går väl lite sisådär, där man får vara nöjd med en mittenplacering samtidigt som risken för att dras ned i kampen om kvalplatserna är överhängande.

Fortet Vångavallen

En gång i tiden var dock Vångavallen en plats som beredde många storlag svår ångest. Det var svårspelat och så sent som 2018 var TFF i allsvenskan, efter att ha varit ned och vänt i division 1 så sent som 2015. En serieseger som för övrigt säkrades mot Helsingborgslaget Eskilsminne IF och sedan följde två säsonger i superettan som kulminerade i kval mot Jönköping Södra, vilket gav en allsvensk plats 2018. Klubben var dock sedan länge ett rutinerat superettanlag och hade flera sejourer i allsvenskan bakom sig, där den första kom 1985 och den absolut bästa perioden i klubbens historia var under 1990-talet då man lyckades med konststycket att ta sig till UEFA-cupen.

Skrälleborg

Säsongen 1994/95 hackade sig Trelleborg förbi färöiska Götu i två inte alltför imponerande insatser och få trodde väl att äventyret skulle gå särskilt mycket längre när engelska Blackburn Rovers stod som motståndare i nästa omgång. Då med ett stjärnspäckat lag som kryllade av landslagsmän och internationella storspelare, såsom den engelske skyttekungen Alan Shearer. Rovers skulle samma säsong vinna hela Premier League, men att åka till Vångavallen visade sig betydligt tuffare än Old Trafford. Trelleborg – däremot – njöt för fulla muggar på Ewood Park, då man vann den första matchen med 1–0 efter mål av Fredrik Sandell. En seger som skapade stora rubriker i hela Europa och efter 2–2 hemma, så var avancemanget ett faktum. Skrälleborg var numera ett begrepp och man pressade dessutom italienska Lazio i följande omgång, där endast ett mål på övertid avgjorde dubbelmötet till Rom-klubbens fördel.

Bygga nytt och stanna kvar

Idag handlar det om att bygga på nytt efter uttåget från allsvenskan och att framförallt att inte falla igenom superettan till mörkret i division 1. En hel del talar för att den anrika föreningen kommer att klara uppgiften, men inget står skrivet i sten. Kampen kommer att bli hård säsongen ut. Men visst vore det märkligt med en superetta utan en skånsk klubb.

Inte mycket underifrån

Ja, om nu inte Helsingborg trillar ur allsvenskan igen. Även här kommer det handla om en fight ända in på målsnöret. Underifrån är det väl Torns IF - från lilla Stångby norr om Lund - som ligger bäst till tillsammans med klassiska Landskrona BOIS, men att avancera från division 1 till superettan är ett riktigt nålsöga och båda klubbarna befinner sig i mittenskiktet med hopp om att stabilisera sig på den övre halvan. Klubbar som Ljungskile SK, Skövde AIK, FC Trollhättan såväl som den lilla göteborgsklubben Utsiktens BK är nog alla starkare än Skåneklubbarna, åtminstone i dagsläget.

Skånederbyn

Skåne är kanske inte vad det en gång var i superettan, men Trelleborgs FF lär klara sig kvar och kanske få sällskap av Helsingborg nästa säsong, så visst finns det utsikter för Skånederbyn, även om Helsingborgsfansen knappast ser fram emot ett sådant scenario.

Malmö

Gick in med rökdykare efter köksbrand på översta plan

Foto: Karsten Petersen
Malmö
MALMÖ Polisen har upprättat en anmälan om allmänfarlig vårdslöshet efter att det börjat brinna på en spis i en lägenhet på översta våningen.

Larmet om svart rök från ett flerfamiljshus kom 20.30. Tio minuter senare rapporterade såväl räddningstjänst som ambulans att de var på plats vid den aktuella adressen på Kronetorpsgatan på Segevång, och att de konstaterat att det brann i en lägenhet.

– Det brinner på översta våningen i en lägenhet och det är rök i trapphuset också, säger Gustaf Sandell, inre befäl på Räddningstjänsten Syd.

Räddningstjänsten gick in med rökdykare för att se om lägenheten var tom. Polisen hade påträffat lägenhetsinnehavaren utanför lägenheten.

– De är inne och söker, och sedan kommer de att släcka, säger Sandell.

Branden startade i köket.
Foto: Karsten Petersen

20.50 får han besked om att branden släckts.

– Jag har ingen uppfattning om hur omfattande branden varit. Men det har bara brunnit inne i den här lägenheten, säger Sandell.

Tre stationer ryckte ut till branden: Centrum, Jägersro och Burlöv.

Enligt polisen ska branden ha startat i köket, där olja tagit fyr på spisen vid matlagning. Polisen har upprättat en anmälan om allmänfarlig vårdslöshet.

Foto: Karsten Petersen

Sport

Sofia Reideborn tar paus från hockeyn

Sofia Reideborn tar en paus från hockeyn. Arkivbild.
Sofia Reideborn tar en paus från hockeyn. Arkivbild.
Foto: Christine Olsson/TT
Sport
Sport

SDE-målvakten Sofia Reideborn tar en paus från hockeyn.

Beskedet kommer efter att hon nyligen fått hård kritik efter sin medverkan i SDHL:s podcast där hon antydde att parrelationer inom lag borde förbjudas.

I ett inlägg på Twitter skriver Reideborn om beslutet.

"Jag anser att det är bäst för mig och för att SDE som lag ska kunna prestera till sin fulla potential".

Reideborn har representerat SDE de fyra senaste säsongerna. Innan dess spelade hon i AIK.

"Min satsning på att bli den bästa målvakten jag kan bli fortsätter men var och hur den ser ut vet jag inte än", skriver Reideborn.

Sport

Favoritseger i Derbyt

Ryttaren Carlos Lopez och tränaren Niels Petersen med Derbybucklan.
Ryttaren Carlos Lopez och tränaren Niels Petersen med Derbybucklan.
Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Sport
Galopp Bullof Wall Street infriade alla förväntningar och vann Svenskt Derby på Jägersro. Men tränaren Niels Petersen erkände efteråt att han var orolig när hästarna var i sista kurvan.

– Nej, jag var inte säker på att han skulle orka, men det är en mycket fin häst. Ja, det var två ”goa” hästar som var etta och tvåa, berömde han.

Niels följde loppet från bankanten, rörde sig intensivt under hela löpningen och hjärtat bultade hårt när spänningen äntligen släppte.

– Det här är stort för mig. Derbyt, Stockholms Stora och något löp till är det finaste man kan vinna i Sverige, sa han och klappade om sin stjärna.

Ryttaren Carlos Lopez satte Bullof Wall Street direkt i ledningen, drog sedan i ett bra tempo och tillslut var det bara Yoker (Jacob Johansen) som kunde följa.

– Jag var lite orolig att han inte skulle hålla hela vägen, det är egentligen ingen stayer. Men han kämpade gott, sa han efter sin tredje Derbyseger.

Nu väntar ett break för Derbyvinnare, just det svenska Derbyt var säsongens stora mål och efter ett Dubaiäventyr och några tuffa starter i år har han gjort sig förtjänt av lite semester.

– Vi har inte planerat mer, utan vi får åka hem och se hur det blir.

Historien började på en auktion

Storyn om Bullof Wall Street började på en auktion förra året. Han döptes av ägarna Alice och John Christensen sedan de med hjälp av Filip Zwicky köpt hästen på Goffs Orby Sale.

Inspirationen till namnet har de fått av den tjur som den sicilianska konstnären Arturo Di Modica illegalt placerade utanför New York Stock Exchange i december 1989 i kölvattnet av börskraschen ”Black Monday” två år tidigare.

Tanken var att ge människorna som såg tjuren tron på att kämpa, trots motgångar. Modica hade döpt sin skulptur till Charging Bull, men det namnet godkändes inte i Sverige.

Då födde Alice och John namnet Bullof Wall Street. De två första namnen (Bull och Of) drogs ihop till Bullof för att helt enkelt få plats – inspirationen till sammandragningen kom från av Pioneerof The Nile – pappa till American Pharao.

Satsar mångmiljonbelopp

Alice och John Christensen satsar miljonbelopp på galoppsporten och har köpte en handfull toppstammade unghästar. Nu fick de utdelning.

De hade fyra hästar till start under Derbydagen på Jägersro:

# Bullof Wall Street van Svenskt Derby med 1 500 000 i förstapris.

# Wolfof Vancouver vann en Maidenlöpning för 2-åringar med 41 500 i förstapris.

# Havana Red vann Derby Consolation med 150 000 i förstapris.

# Gulfstream Tiger fick 65 000 kronor för sin tredjeplats i Derby Day Sprint.

Tre av de hästarnas tränas på Jägersro av Lennart Reuterskiöld Jr, Bullof Wall Street av Niels Petersen på Övrevoll.

– Fantastiska ägare som satsar hårt i sporten, berömde Petersen.

Spartanskt firande

Framtiden för Bullof Wall Street finns nog på distanser från 1600 meter upp till 2000. Men Niels Petersen har alltså inte funderat mycket mer än så.

Och firande blir även det rätt spartanskt:

– Jag firar med en bilresa hem till Norge …

Bullof Wall Street och Carlos Lopez vinner  Svenskt Derby.
Bullof Wall Street och Carlos Lopez vinner Svenskt Derby.
Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
NÄSTA ARTIKEL