Vikarierande lagkaptenen stannar i Redhawks

I två månader har Fredrik Händemark vikarierat som lagkapten i Malmö Redhawks.
Nu står det klart att han stannar i klubben.

Händemark kom till Redhawks från Pantern på lån säsongen 2015/16 och fick sitt stora genombrott förra säsongen när han blev en av klubbens poängstarkaste spelare och även debuterade i Tre Kronor. Nu har han skrivit på kontrakt fram till våren 2019.

– Fredrik är en toppspelare i vårt lag och i SHL. Han har tagit stora kliv sedan han kom till oss och jag tror att han kan bli ännu bättre. Han har dessutom gjort ett jättebra jobb som lagkapten den senaste tiden och är en spelare som vi vill bygga laget runt. En väldigt viktig spelare för oss att få behålla, säger Malmö Redhawks sportchef, Patrik Sylvegård i ett pressmeddelande.

Själv säger den 24-åriga centern från Björbo i Gagnefs kommun att han är väldigt glad att förlänga kontrakten med Redhawks.

– Det ska bli riktigt roligt att få fortsätta vara en del av det här laget och den resa som vi startat här i Malmö. Vi ska fortsätta på den inslagna vägen och vara ett vinnande lag över tid, säger han.

Läs mer:

Dagens fråga

Tycker du det är ok med tiggeriförbud?

Visa resultat

Loading ... Loading ...

Nyhetsbrev