Annons

Annons

Annons

Malmö skakas av ännu en granatattack

Fjärde granatexplosionen på en vecka. Ett 30-tal sprängningar sedan nyår – och nu börjar invånarna få nog. – Kriminella vill ta kontroll över Malmö. Problemet är att de börjar lyckas, säger en av de utsatta till Skånskan.

Text

Annons

Klockan 04.35 på söndagsmorgonen var det dags igen. Flera boende vid Rönnblomsgatan på Värnhem vaknade av en kraftig smäll och polisen fick flera samtal från oroade.
– Ingen blev skadad, men det var många som vaknade av smällen, säger polisens presstalesman Stephan Söderholm.
Polisen misstänker att det var var ytterligare en handgranat, den här gången placerad under en bil som stod på en parkeringsplats vid ett bostadsområde, som exploderade under morgonen.
Det finns inga ögonvittnen till händelsen och det finns därför inga personer som har blivit utpekade som misstänkta för händelsen i nuläget.

0 kren månad

Skånska Dagbladet Digital 1 mån

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 129 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på skd.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan