Malmö City etta i Harlösaspelen

FUTSAL Lövestad/Wollsjö, Malmö City FC och Gof IF triumferade under det tredje och sista veckoslutet i tioårsjubilerande Harlösaspelen.

Så här gick det under Harlösaspelens tredje veckoslut
P16
Semifinaler: Harlösa IF-Lövestad/Wollsjö 1-3, Lunds BK-Åkarp IF 2-0.
Match om tredje pris: Harlösa-Åkarp 1-2.
Final: Lövestad/Wollsjö-Lunds BK 2-1 efter förlängning.
P15
Kvartsfinaler: Malmö City FC 1-Harlösa IF 6-0, Södra Sandby IF-Eslövs BK 0-2, Gof IF-Svenstorps IF 1-0, Löberöds IF-Malmö City FC 2 1-5.
Semifinaler: Malmö City 1-Eslöv 3-2 efter förlängning, Gof-Malmö City 2 2-3 efter förlängning.
Match om tredje pris: Eslöv-Gof 1-0 efter förlängning.
Final: Malmö City 1-Malmö City 2 2-1.
P14
Semifinaler: Södra Sandby IF vit-Gof IF 1-2, Södra Sandby IF blå-BK Flagg 4-3 efter förlängning.
Match om tredje pris: Södra Sandby vit-Flagg 4-0.
Final: Gof-Södra Sandby blå 1-0.
P12 och P10 spelades utan resultatredovisning.

P16-klassen avgjordes på fredagskvällen och det hann till och med bli ny dag innan Lövestad/Wollsjö kunde segerjubla.
Det krävdes nämligen förlängning för att vinna med 2-1 i finalen mot Lunds BK.
Senare på lördagen korades det även en segrare bland 14-åringarna.
Här visade sig Gof IF i slutändan vara bäst och triumferade efter en dramatisk final mot Södra Sandby IF blå som slutade 1-0.
På söndagskvällen blev det intern uppgörelse i P15-klassen där Malmö City FC:s förstalag finalbesegrade andralaget med 2-1.
Under helgen spelade även P10 och P12 utan resultatredovisning.

Så här gick det under Harlösaspelens tredje veckoslut
P16
Semifinaler: Harlösa IF-Lövestad/Wollsjö 1-3, Lunds BK-Åkarp IF 2-0.
Match om tredje pris: Harlösa-Åkarp 1-2.
Final: Lövestad/Wollsjö-Lunds BK 2-1 efter förlängning.
P15
Kvartsfinaler: Malmö City FC 1-Harlösa IF 6-0, Södra Sandby IF-Eslövs BK 0-2, Gof IF-Svenstorps IF 1-0, Löberöds IF-Malmö City FC 2 1-5.
Semifinaler: Malmö City 1-Eslöv 3-2 efter förlängning, Gof-Malmö City 2 2-3 efter förlängning.
Match om tredje pris: Eslöv-Gof 1-0 efter förlängning.
Final: Malmö City 1-Malmö City 2 2-1.
P14
Semifinaler: Södra Sandby IF vit-Gof IF 1-2, Södra Sandby IF blå-BK Flagg 4-3 efter förlängning.
Match om tredje pris: Södra Sandby vit-Flagg 4-0.
Final: Gof-Södra Sandby blå 1-0.
P12 och P10 spelades utan resultatredovisning.

×